Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

29 lutego 2024

Cyberprzestępcy wykorzystują każdą okazję do przeprowadzania ataków, które naruszają systemy komputerowe i dane. Mając na uwadze zbliżające się letnie igrzyska olimpijskie, francuska Krajowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Systemów Informatycznych (ANSSI) ostrzega przed zbliżającymi się zagrożeniami dla cyberbezpieczeństwa związanymi z tym długo oczekiwanym wydarzeniem sportowym.

Igrzyska Olimpijskie

Oczekiwana wzmożona aktywność cyberprzestępców podczas Igrzysk Olimpijskich

Według nowego raportu francuska agencja oczekuje, że w nadchodzących miesiącach ugrupowania zagrażające zintensyfikują swoje wysiłki, aby w pełni wykorzystać zarówno napięcia geopolityczne, jak i wydarzenia międzynarodowe we Francji.

„Duże wydarzenia oferują atakującym dodatkowe możliwości działania. W rzeczywistości wymagają one wdrożenia wielu systemów informatycznych – często połączonych ze sobą, a czasem stworzonych na tę okazję – przez wiele podmiotów o heterogenicznych poziomach bezpieczeństwa. Atakujący mogą wykorzystać tę powiększoną powierzchnię do monitorowania lub wyłudzania środków od organizatorów i uczestników igrzysk. Cyberprzestępcy prawdopodobnie wykorzystają przekaz medialny do zszargania wizerunku kraju gospodarza lub nawet zakłócenia przebiegu wydarzenia” – ostrzegł ANSSI.

Igrzyska Olimpijskie stanowią niezwykle dochodowe przedsięwzięcie dla cyberprzestępców, którzy niewątpliwie wykorzystają swoją ogromną popularność wśród milionów osób na całym świecie i zasięgi do przeprowadzania nielegalnych operacji cybernetycznych.

Od zwykłych obywateli po partnerów i organizatorów wydarzenia — cyberprzestępcy skorzystają z rozległej powierzchni ataku, aby prowadzić złośliwe i nielegalne kampanie, w tym ataki phishingowe związane z igrzyskami olimpijskimi, złośliwe aplikacje oraz fałszywe strony internetowe sprzedające bilety na wydarzenia sportowe i towary związane z wydarzeniem.

Ryzyko ataków haktywistów i cyberprzestępców związanych z krajami autorytarnymi

Organizacja ANSSI nie wyklucza potencjalnych kampanii szpiegowskich, zakłóceń DDoS, a nawet zagrożeń wykorzystujących wojnę rosyjsko-ukraińską.

„Struktura i metody atakujących nieuchronnie ulegną zmianom w 2024 r., w czasie, gdy Francja przygotowuje się na powitanie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Agencja zaleca także rygorystyczne stosowanie zasad konserwacji, monitorowania stanu bezpieczeństwa parków komputerowych oraz realizację strategii tworzenia kopii zapasowych IT” – mówi pracownik ANSSI.

„Międzynarodowe wydarzenia, takie jak nadchodzące Igrzyska Olimpijskie najprawdopodobniej będą wykorzystywane przez wielu cyberprzestępców do różnych nielegalnych celów, np. siania propagandy i dezinformacji oraz przeprowadzania kampanii phishingowych mających na celu wyłudzenie środków od użytkowników sieci. Podstępni hakerzy mogą wysyłać linki do fałszywych stron, na których rzekomo będzie można bezpłatnie śledzić zmagania sportowe, lub ich witryn hazardowych, które będą miały na celu wyłudzenie danych niczego niespodziewających się ofiar. Jeśli otrzymasz niespodziewaną, podejrzaną wiadomość dotyczącą Igrzysk Olimpijskich, to zachowaj czujność i unikaj klikania w zawarte w niej linki. Pamiętaj także o tym, aby korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego, który zablokuje takie próby phishingowe” – mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/anssi-warns-of-the-increase-in-cyberattacks-exploiting-the-2024-paris-olympics/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy