Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogRansomware

Atak za pomocą opragamowania typu ransomware paraliżuje skrzynkę mailową, linie telefoniczne oraz usługi w zakresie kart kredytowych Lake City

Maciej Markowski

10 lipca 2019

Władze miasta Lake City na Florydzie ostrzegły mieszkańców, że systemy administracyjne, włączając w to pocztę elektroniczną i system obsługi kart płatniczych, uległy awarii w wyniku ataku ransomware.

W informacji prasowej opublikowanej przez władze miasta atak o nazwie „Triple Threat” miał składać się z trzech uderzeń, których celem było zainfekowanie punktów końcowych infrastruktury administracyjnej i zniszczenie systemu poczty elektronicznej miasta, linii łączności naziemnej i systemu obsługi kart płatniczych. Niemniej jednak, zgodnie z podanymi informacjami, służby porządkowe i ratownicze nie ucierpiały w wyniku ataku.

„Obecnie wszystkie systemy miasta Lake City nie działają. Większość naziemnych linii telefonicznych także nie funkcjonuje” — donoszono w informacji prasowej. „Wszystkie służby porządkowe i ratownicze, włączając w to policję i straż pożarną, pracują normalnie. Mimo iż inne sieci miejskie są obecnie niedostępne, sieci bezpieczeństwa publicznego są odizolowane i chronione przez szyfrowanie. W rezultacie działanie wszystkich służb porządkowych i ratowniczych nie jest zagrożone… jednakże system obsługi kart płatniczych nie jest teraz dostępny”.

Pracownicy administracji miejskiej powrócili do metod „analogowych”, co jest typowym działaniem, kiedy atak typu ransomware jest wymierzony w krytyczną infrastrukturę i instytucje rządowe.

„Rozwiązania awaryjne, na przykład: korzystanie z papierowych potwierdzeń płatności za media i wodę oraz odręcznie wypisywane pozwolenia budowlane, są wprowadzane w życie” — mówią przedstawiciele miasta. „Wszelkie naliczone odsetki za zwłokę w płatnościach na rzecz miasta, które były skutkiem ataku zostaną odliczone. Płatności za media nadal można uiszczać osobiście w ratuszu…”

Bitdefender®
Lider w walce z ransomware


Chroń swoją organizację przed ransomware z rozwiązaniami, które najlepiej zapobiegają i blokują zagrożenia.

Zarządca miasta Joe Helfenberger zapewnia Florydczyków mieszkających w Lake City, że wszyscy pracownicy administracji dokładają wszelkich starań, aby wyeliminować skutki ataku. Personel IT odizolował systemy, które były celem ataku, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zagrożenia ransomware; miasto zdecydowało się także skorzystać z pomocy specjalisty w zakresie ataków ransomware.

Szef działu IT miasta twierdzi, że pomimo wyłączenia systemów, obecnie nie ma dowodów na to, że jakiekolwiek dane wrażliwe wpadły w niepowołane ręce. Wszyscy ci, którzy obawiają się, że hakerzy mogli ukraść dane o ich kartach płatniczych są uspokajani i zapewniani, iż takie dane są przechowywane przez zewnętrznych dostawców usług i nie było możliwości, aby taki atak pozwolił na dostęp do nich.

Większość departamentów miasta działa korzystając z telefonów komórkowych systemu działań nadzwyczajnych. Oficjele zapewniają, że wszystkie informacje o krytycznym znaczeniu będą publikowane na profilu Facebookowym policji Lake City.

W informacji prasowej nie ma niestety słowa o tym, jak do ataku doszło.


Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy