Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bez kategorii

Bezpieczeństwo danych w małych firmach w przypadku poważnego załamania technologicznego

Damian S

16 lutego 2022

Dużo czasu i energii poświęcono na debatę o przyszłości Big Tech oraz o tym, co mogłoby – i powinno – się wydarzyć, gdyby miały zostać rozbite. Niezależnie od tego, czy popierasz, czy sprzeciwiasz się większej liczbie działań regulacyjnych i antymonopolowych, bez wątpienia wpływ takich kroków byłby ogromny.

Serce

W przypadku małych firm, które polegają na chmurze i usługach bezpieczeństwa Big Tech, możliwość zakłócenia sposobu świadczenia tych usług jest głównym czynnikiem.

W jaki sposób małe firmy mogą przygotować swoje możliwości ochrony danych na wypadek wstrząsu związanego z Big Tech i jakie konsekwencje dla prywatności i danych warto zaplanować?

Zakres Big Tech

Big Tech, na który składają się Facebook, Microsoft, Google, Apple i Amazon, są obecnie warte łącznie prawie 10 bilionów dolarów, co stanowi prawie jedną czwartą łącznej kapitalizacji rynkowej 41,8 biliona dolarów całego indeksu S&P 500.

Obecna wartość giełdowa tych firm z Wielkiej Piątki jest większa niż wartość kolejnych 27 najcenniejszych firm amerykańskich łącznie, w tym Tesli, Walmarta i JP Morgan Chase.

W sumie te pięć firm kontroluje lub wywiera ogromny wpływ na wszechstronne elementy współczesnego życia: media społecznościowe, handel detaliczny, przetwarzanie w chmurze i przechowywanie, wyszukiwanie online, reklama cyfrowa, wiadomości, aplikacje mobilne i wiele innych.

Zabezpieczanie danych i chmur

Zakres i waga tych firm jest niezaprzeczalna i częściowo wyjaśnia wezwanie do wprowadzenia nowych środków regulacyjnych w obliczu ich rosnącej siły.

Ale w przypadku mniejszych firm, które polegają na Big Tech w zakresie bezpieczeństwa i usług w chmurze, nowe regulacje wymagałyby nowego podejścia do ochrony ich wrażliwych danych. Strategiczne myślenie o ochronie danych jest koniecznością w czasach rosnącego zagrożenia cyfrowego.

I chociaż żadne drastyczne zmiany nie są nieuchronne, właściciele małych firm powinni zacząć zadawać sobie pytanie, jak najlepiej przygotować plan ochrony danych, który będzie w stanie zareagować na zmiany.

Rozpad Big Tech czy nie, ochrona danych musi być najwyższym priorytetem.
Każda firma musi w pełni zaakceptować i liczyć się z tym: ataki cybernetyczne i stojący za nimi przestępcy nie dyskryminują. Mniejsze firmy są tak samo narażone na atak jak duże przedsiębiorstwo, ale konsekwencje dla mniejszej firmy mogą być poważniejsze.

Naruszenie danych, zdarzenie związane z oprogramowaniem ransomware, każdy z tych incydentów może na dobre zlikwidować małą firmę. Potrzeby firmy w zakresie bezpieczeństwa różnią się w zależności od oferowanych produktów i usług, ale Alex Balan, dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem w Bitdefender, dostrzega jednolity problem niezależnie od wielkości.

„W przypadku rozpadu Big Tech lub bez, firmy, duże i małe, powinny inwestować w poprawę bezpieczeństwa informacji i ochronę danych osobowych konsumentów. Cyberzagrożenia nie znikają w najbliższym czasie, poprawiają się i dostosowują. Dane osobowe to nowe złoto, a każdy chce kawałek.”

Spodziewaj się zmiany w zakresie odpowiedzialności za bezpieczeństwo ― i innowacji

Jedną z najbardziej dramatycznych konsekwencji wstrząsu Big Tech jest ponowne wyobrażenie sobie odpowiedzialności. Zamiast polegać wyłącznie na usługach świadczonych przez innych, ciężar zabezpieczenia danych klientów spadnie bardziej na same mniejsze firmy. Ta zmiana zmusi mniejsze firmy do przyjęcia bardziej proaktywnej roli w ochronie swoich danych, co jest zarówno zniechęcającą „i potencjalnie innowacyjną” szansą. Jak widzi Balan, zmusiłoby to firmy do wytyczenia nowej technologicznej ścieżki naprzód.

„Dzisiejsze zagrożenia bezpieczeństwa informacji są takie same zarówno dla dużych, jak i małych firm. Jedyną różnicą jest to, że duże firmy mają już doświadczenie i zasoby, aby nimi zarządzać, podczas gdy małe firmy muszą wyruszyć w podróż odkrywania siebie na nowo”.

Ta zmiana wymagałaby nadania priorytetu kreatywnym środkom bezpieczeństwa, które mają sens dla firmy, a jednocześnie pozostają finansowo wykonalne. Osiągnięcie tego jest wykonalne, ale z pewnością trudne.

Balan kontynuuje: „Może to okazać się doskonałą okazją dla innowacji, ale budzi również obawy, ponieważ powierzchnia ataku znacznie się zwiększa”.

„Rozbicie dużych firm technologicznych oznacza, że ​​mniejsze firmy muszą podjąć kroki i wziąć odpowiedzialność przed swoimi klientami”.

Nowy krajobraz wymaga nowego sposobu myślenia

Dostosowanie się do nowego krajobrazu bezpieczeństwa wymaga mentalności, która potrafi zaakceptować zmiany i jest gotowa do odpowiedniej adaptacji.

Lub, jak ujmuje to Balan: „firmy muszą się szybko dostosować, zarówno technicznie, jak i mentalnie, jeśli chcą przetrwać”.

Bycie wystarczająco elastycznym, aby dostosować się do nowych wyzwań i przyjąć nowe strategie, zaczyna się od przyjęcia sposobu myślenia, który rozumie, że zmiana jest nieunikniona.

Skuteczne podejście do ochrony danych musi być w ten sposób odpowiedzialne. Przygotuj się na jutro już dziś. Oczekiwanie rozpadu Big Tech może być nadgorliwe, ale mniejsze firmy muszą się mimo wszystko przygotować.

Priorytetyzacja ochrony danych konsumenckich to właściwy początek, a następnie chęć znalezienia odpowiedniej opcji bezpieczeństwa, która będzie odpowiadać konkretnym potrzebom Twojej firmy. Podstawą każdego podejścia jest mentalność organizacyjna innowacji i adaptacji. Patrząc w przyszłość, mniejsze firmy muszą być gotowe na przyjęcie większej odpowiedzialności za dane swoich klientów i własną rolę w ich ochronie.

Dowiedz się więcej o ochronie danych i zapobieganiu naruszeniom danych w Twojej firmie.

Popraw swoje bezpieczeństwo

Blog Marken

Oferta Bitdefender


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy