Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Bezpieczne zakupy w Internecie

Jakub T.

19 listopada 2019

„Bezpieczne zakupy w Internecie” to projekt edukacyjny skierowany do konsumentów, zainicjowany przez branżowy serwis informacyjny prawokonsumenckie.pl, opracowany wspólnie z ekspertami działającymi w branży e-commerce.  Partnerem tematycznym projektu jest Bitdefender. Patronat merytoryczny nad akcją objęła Izba Gospodarki Elektronicznej.  

Projekt edukacyjny „Bezpieczne zakupy w Internecie” to praktyczne kompendium wiedzy na temat zakupów on-line, które właśnie wystartowało w serwisie prawokonsumenckie.pl. Projekt skierowany jest zarówno do konsumentów zaawansowanych w internetowych zakupach, jak i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tym temacie i z dużą ostrożnością podchodzą do sieciowych transakcji. W jednym miejscu znajdą materiały o charakterze poradnikowym dotyczące zakupów, zwrotów, reklamacji, rodzajów płatności, zakupów ratalnych, przesyłek oraz dostawy. Oprócz artykułów czytelnicy będą mieli również dostęp do materiałów audio (podcasty) oraz video (filmy), zawierających praktyczne wskazówki odnoszące się do analizy konkretnych przykładów.  

Najgorętszy czas zakupowy w roku – rozpoczynający się już na początku listopada i trwający do końca stycznia – sprzyja oszustwom i wyłudzeniom na wielką skalę. Dlatego właśnie na ten okres prawokonsumenckie.pl i Izba Gospodarki Elektronicznej zaplanowały kampanię informacyjną na temat bezpiecznych zakupów on-line. 

– Polska branża e-commerce z roku na rok rozwija się coraz bardziej dynamicznie. Obecnie w sieci kupuje już ponad 62% internautów, a to oznacza, że osiągnęliśmy średnią europejską. I to jest dobra wiadomość. Niestety równolegle z dynamicznym wzrostem zakupów on-line idzie w parze większa liczba nadużyć, zarówno po stronie nieuczciwych sprzedawców, dostawców, jak i operatorów płatności. Widzimy ogromną potrzebę dostarczania konsumentom rzetelnej wiedzy w zakresie bezpiecznych zakupów, tym bardziej, że rynek i przepisy prawa podlegają nieustannym zmianom i dlatego informacje, wskazówki i porady przekazywane konsumentom należy cały czas aktualizować –  mówi Patrycja Sass-Staniszewska, prezes zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej.  

Polacy pokochali zakupy w sieci, ale wciąż nieostrożnie podchodzą do tematu transakcji internetowych. Źródłem problemów przy transakcjach handlowych drogą elektroniczną bywa najczęściej nieuwaga konsumentów, robienie zakupów bez sprawdzania wiarygodności sprzedawcy, nieznajomość własnych praw, nieprzestrzeganie podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas płatności.  

–  Z najnowszego raportu “E-commerce w Polsce 2019” przeprowadzonego przez Gemius wynika, że w sieci kupują nie tylko młodzi – seniorzy to już ¼ klientów sklepów on-line. I ta właśnie grupa jest szczególnie narażona na różnego rodzaju oszustwa internetowych naciągaczy. Analiza profilu odbiorcy naszego serwisu wskazuje, że znacząco rośnie grupa czytelników-seniorów aktywnie poszukujących porad konsumenckich. Do współtworzenia materiałów poradnikowych postanowiliśmy zaprosić takich ekspertów, których wiedza merytoryczna będzie istotnym wsparciem w edukacji konsumenckiej czytelników szukających różnych informacji, młodszych i starszych, dobrze poinformowanych i tych mniej doświadczonych – mówi Rafał Stępniewski, redaktor naczelny serwisu prawokonsumenckie.pl. 

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Celem inicjatorów projektu „Bezpieczne zakupy w Internecie” jest edukowanie czytelników w zakresie ich praw konsumenckich, bezpiecznych płatności i dostaw oraz bezpiecznego poruszania się w sieci. Świadomy, wyedukowany i znający swoje prawa konsument jest najlepszym motywatorem podnoszenia standardów branży zakupów internetowych. 

– Ponad połowa polskich internautów robi zakupy w sieci, mimo to wielu z nich wciąż niefrasobliwie podchodzi do kwestii związanych z bezpieczeństwem zakupów: nie chroni swojej prywatności, stosuje zbyt słabe hasła, niewłaściwie zabezpiecza swój sprzęt, nierozważnie podchodzi do kwestii związanych z transakcjami płatniczymi w sieci. Zależy nam, aby kupujący w bezpieczny sposób korzystali z sieci i potrafili rozpoznać potencjalne zagrożenia. Odpowiedni antywirus i zdrowy rozsądek to udane i pozbawione ryzyka zakupy – mówi Marek Markowski, przedstawiciel Bitdefendera w Polsce.  

Czytelnicy serwisu będą mogli również skorzystać z ofert partnerów projektu, w postaci aktywnych linków promocyjnych w artykułach oraz kodów rabatowych na wybrane produkty i usługi. 

O inicjatorze i partnerach projektu 

Inicjator 

Serwis prawokonsumenckie.pl jest branżowym portalem informacyjnym edukującym konsumentów w zakresie ich praw oraz promującym aktywne szukania wiedzy i fachowej pomocy. Czytelnik znajdzie tu analizy prawne przepisów konsumenckich, aktualności, komentarze i opinie do najnowszych wydarzeń, raporty, wywiady oraz materiały wideo. Serwis angażuje użytkowników poprzez aktywne forum dyskusyjne, a także umożliwia zgłaszanie interwencji konsumenckich. Udostępnia wzory dokumentów, interaktywne formularze przydatne w wielu sprawach konsumenckich oraz zawiera pełen rejestr klauzul niedozwolonych wraz z częściową ich analizą. 

Patron merytoryczny 

Izba Gospodarki Elektronicznej założona w 2013 roku, działa na rzecz rozwoju polskiej branży e-commerce poprzez współpracę, wymianę know-how, działania legislacyjne oraz silną i efektywną reprezentację wspólnych interesów w dialogu z instytucjami polskiej administracji rządowej, Unii Europejskiej oraz organizacjami pozarządowymi w kraju i na świecie. Zajmuje się również wsparciem konsumentów w korzystaniu z rozwiązań cyfrowych, poprzez organizację akcji edukacyjnych i kampanii informacyjnych. 

Partner tematyczny 

Bitdefender jest globalnym dostawcą oprogramowania antywirusowego zabezpieczającego komputery i urządzenia mobilne pracujące na systemach Android, MacOs, iOS, Windows. Narzędzia Bitdefendera chronią 500 mln klientów indywidualnych i biznesowych w 150 krajach. Antywirusy Bitdefendera wykrywają, analizują i podejmują odpowiednie działania w celu zneutralizowania najnowszych zagrożeń w dowolnym miejscu na świecie w zaledwie 3 sekundy. Oficjalnym przedstawicielem Bitdefendera w Polsce jest firma Marken Systemy Antywirusowe. 


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy