Bitdefender Mobile Security for Android został doceniony w teście przeprowadzonym przez niezależny instytut badawczy AV-TEST w lipcu 2024 roku. Oprogramowanie antywirusowe Bitdefender Mobile Security for Android zdobyło maksymalną ocenę 6/6, co jest dowodem na to, że to aktualnie jeden z najlepszych antywirusów na rynku.

Szczegóły dotyczące testów
W lipcu 2024 r. instytut AV-TEST ocenił 16 produktów zabezpieczających urządzenia mobilne dla systemu Android, korzystając z ich domyślnych ustawień. Podczas przeprowadzania testów zawsze korzystano z najnowszej wersji wszystkich produktów. Produkty mogły się aktualizować w dowolnym momencie i wysyłać zapytania do swoich usług w chmurze. W teście skupiono się na wykrywaniu złośliwego oprogramowania i użyteczności, w tym wydajności i fałszywych alarmach. Produkty musiały wykazać się swoimi możliwościami, korzystając ze wszystkich komponentów i warstw ochrony.
Ochrona
Jak dobrze aplikacja zabezpieczająca chroni urządzenia mobilne użytkowników Androida przed prawdziwymi zagrożeniami? Zamiast być teoretycznie ocenianymi w symulowanych warunkach testowych, w AV-TEST produkty muszą odpierać najnowsze złośliwe oprogramowanie w unikalnym na skalę światową, w pełni zautomatyzowanym systemie testowym Androida. Wszystkie testy są przeprowadzane na najnowszych smartfonach.
Etap 1: Wykrywanie w czasie rzeczywistym najnowszego złośliwego oprogramowania dla systemu Android
Ataki na urządzenia z systemem Android okazały się lukratywnym sposobem na biznes dla przestępców. W związku z tym liczba nowo opracowanych próbek złośliwego oprogramowania dla powszechnie używanej klasy urządzeń stale rośnie. Na tym tle test wykrywania w czasie rzeczywistym odtwarza jeden z głównych scenariuszy zagrożeń dla użytkowników systemu Android: test obejmuje wyłącznie najnowsze złośliwe oprogramowanie, które AV-TEST pierwotnie wykrył nie później niż w ciągu ostatnich 24 godzin. Zestaw testowy obejmuje kilka tysięcy tych najnowszych aplikacji złośliwego oprogramowania.
Procedura testowania w czasie rzeczywistym:
- Produkty są instalowane, aktualizowane i uruchamiane przy użyciu domyślnych ustawień smartfona, przy czym przez cały czas istnieje pełny dostęp do Internetu.
- Na smartfonie zainstalowana jest aplikacja analityczna AV-TEST, która automatyzuje test i rejestruje wszystkie wyniki.
- Na smartfonie zainstalowana została aplikacja ze złośliwym oprogramowaniem.
- Jeśli produkt wyświetli wyraźne ostrzeżenie lub komunikat na urządzeniu, zostało to wykryte, zapisane i udokumentowane na podstawie zrzutu ekranu przez aplikację analityczną.
- AV-TEST tworzy identyczne i powtarzalne warunki dla wszystkich produktów w ramach testu. W tym celu rutyna testowa dla wszystkich produktów i dla każdego przypadku testowego jest wykonywana jednocześnie, wdrażając identycznie skonfigurowane systemy testowe.
Etap 2: Wykrycie najnowszego złośliwego oprogramowania dla systemu Android z ostatnich 4 tygodni
Nawet aplikacje malware, które mają zaledwie kilka dni, stanowią poważne zagrożenie dla urządzeń z systemem Android. Jednym z głównych powodów tego może być na przykład brak terminowych aktualizacji aplikacji zabezpieczających. W laboratorium Androida okoliczności te są brane pod uwagę w odpowiednim teście. System wdraża kilka tysięcy aplikacji malware, umożliwiając pomiar zdolności produktów do wykrywania malware, które jest już w obiegu od czterech tygodni.
Procedura testowania w czasie rzeczywistym:
- Produkty są instalowane, aktualizowane i uruchamiane przy użyciu domyślnych ustawień smartfona, przy czym przez cały czas istnieje pełny dostęp do Internetu.
- W kolejnym kroku zestaw testowy zawierający złośliwe aplikacje na Androida poddawany jest skanowaniu na żądanie.
- Wszystkie pliki, których nie wykryto podczas skanowania na żądanie, są uruchamiane na smartfonie w celu przetestowania dynamicznego wykrywania.
- AV-TEST tworzy identyczne i powtarzalne warunki dla wszystkich produktów w ramach testu. W tym celu rutyna testowa dla wszystkich produktów i dla każdego przypadku testowego jest wykonywana jednocześnie, a systemy testowe o identycznej konfiguracji są wdrażane.
Wyniki w teście Ochrony, które uzyskał Bitdefender Mobile Security
Ochrona przed najnowszymi atakami złośliwego oprogramowania na Androida w czasie rzeczywistym: 3298/3298 próbek – 100% skuteczności.
Ocena 6/6.
Użyteczność i wydajność
Użyteczność aplikacji zabezpieczających komputery nie ma tak silnego wpływu jak w przypadku urządzeń mobilnych. To prawda, że fałszywe alarmy niepokoją użytkownika i wpływają na korzystanie z urządzenia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych urządzeń. Jednak w przypadku smartfonów istnieje dodatkowy czynnik, jakim są testy przeprowadzane przez aplikacje zabezpieczające, które zmniejszają często ograniczoną pojemność baterii i dostępną ilość danych. Eksperci od Androida z AV-TEST Institute oceniają urządzenia, korzystając z zastrzeżonych, zaawansowanych metod testowych.
Etap 1: Testy wydajnościowe
W początkowym module testu użyteczności testerzy badają wpływ aplikacji zabezpieczającej na żywotność baterii, obciążenie sieci (wolumen danych) generowane podczas użytkowania, a także wszelkie możliwe spowolnienia urządzenia mobilnego. Wszystkie testy są wykonywane za pomocą symulowanych działań użytkownika w celu odtworzenia standardowego zachowania użytkownika. Obejmuje to instalację aplikacji, uruchamianie stron internetowych, a także korzystanie ze standardowych aplikacji, takich jak Adobe Reader lub YouTube.
W tym procesie oceniane są następujące elementy:
- Czy aplikacja ma wpływ na czas pracy baterii urządzenia?
- Czy aplikacja generuje duży ruch sieciowy?
- Czy aplikacja nie spowalnia pracy urządzenia w trakcie normalnego użytkowania?
Każda pojedyncza czynność jest wykonywana kilkakrotnie, aby można było wygenerować wiarygodną średnią. Poprzez dodatkowe środki, błędne pomiary są wykluczane, aby określić wiarygodne wartości dla wszystkich produktów i przypadków testowych. Wszystkie funkcje, które mogą ewentualnie zniekształcić wyniki pomiaru, są wyłączane przed rozpoczęciem testu. Dotyczy to niektórych funkcji systemu, automatycznych aktualizacji lub skanowania i kopii zapasowych. Testy są wykonywane jednocześnie na identycznych systemach, aby stworzyć porównywalne warunki.
Etap 2: Testy fałszywych alarmów
W tym module testerzy określają liczbę fałszywych alarmów wywołanych przez produkty zabezpieczające. Obejmuje to fałszywe ostrzeżenia podczas instalacji aplikacji i korzystania z aplikacji ze sklepu Google Play, a także oprogramowania ze sklepów z aplikacjami innych firm.
W ten sposób testerzy między innymi rejestrują zapytania z produktów bezpieczeństwa, które wymagają interakcji użytkownika, zakłócając rutynę pracy. W wyniku tych testów powstaje kompletny raport na temat liczby i rodzaju fałszywie wydanych komunikatów ostrzegawczych.
Oceny Bitdefender w teście wydajności i użyteczności
Test ten badał średni wpływ produktu na szybkość działania komputera podczas codziennego użytkowania. Eksperci AV-TEST stwierdzili, że antywirus Bitdefender nie wpływa na żywotność baterii, nie spowalnia urządzenia podczas normalnego użytkowania i nie generuje zbyt dużego ruchu. Ostatecznie w tym teście Bitdefender uzyskał ocenę 6/6.
Fałszywe ostrzeżenia podczas instalacji i korzystania z legalnych aplikacji ze sklepu Google Play: 0/2372 próbek.
Fałszywe ostrzeżenia podczas instalacji i korzystania z legalnego oprogramowania ze sklepów z aplikacjami innych firm: 0/1193 próbek.
Ocena 6/6.
Jeśli chcesz poznać więcej możliwości, które oferuje Bitdefender Mobile Security for Android, to sprawdź tę stronę.