Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

PoradnikiWirusy

Malware – co to jest i jak go szybko usunąć?

Marcin Jabłonka

20 lutego 2020

Internet bardzo ułatwia nam życie i daje ogromne możliwości, ale niestety niesie ze sobą także wiele zagrożeń. Jednym z nich jest złośliwe oprogramowanie malware, z którymi prędzej czy później, prawie każdy z nas będzie miał do czynienia. Właśnie spotkało to Ciebie i nie wiesz co robić? Przede wszystkim, jak najszybciej uruchom program antywirusowy, który zabierze się za usuwanie malware i czyszczenie komputera. A my podpowiemy Ci jak usunąć malware i jaki jest najlepszy program do usuwania malware.

Co to jest malware?

Malware, czyli “malicious software” to różnego rodzaju szkodliwe oprogramowanie, które krąży po sieci i czekaja na najlepszy moment, aby zainfekować Twój komputer. O malware czy malware gen wszyscy słyszeliśmy nie raz i wszyscy
dobrze je znamy, ale potocznie nazywamy je po prostu wirusami komputerowymi. W rzeczywistości jednak wirusy są tylko jednym z wielu rodzajów malware.

Skąd bierze się malware?

Malware sprytnie wykorzystuje wszelkie luki w naszych programach zabezpieczających i przedostaje się do naszego systemu z zainfekowanych stron internetowych, gier, plików muzycznych, subskrypcji lub innych plików, które pobieramy z internetu lub poczty elektronicznej. Często pobieramy je w postaci, z pozoru przydatnych aplikacji lub instalują się niezauważone, kiedy pochopnie akceptujemy regulamin zainfekowanej witryny. Aby chronić się przed tego typu zagrożeniami, wystarczy dobry antywirus i anti malware a malware lub malware gen nie przedostanie się do naszego urządzenia.

Cyberprzestępcy najczęściej wykorzystują malware, do przechwycenia naszych danych osobowych i haseł dostępu, aby wyrządzić nam straty finansowe. Usuwanie malware nie sprawi większego problemu, jeśli masz dobry program antywirusowy. Nie podlega wątpliwościom, że koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w dobrze wyposażony program do usuwania malware.

Jakie są rodzaje malware?

Istnieje wiele rodzajów malware, które różnią się od siebie pod wieloma względami. Działają na wiele sposobów i stwarzają innego rodzaju zagrożenie. Jedne są łatwiejsze do wykrycia i usunięcia, podczas gdy inne od wielu miesięcy działają w ukryciu i pozostają niezauważone. Jakie są najbardziej znane rodzaje malware?

 • Wirusy
 • Robaki
 • Trojany
 • Exploity, czyli kody umożliwiające włamanie do komputera
 • Ransomware, inaczej oprogramowanie szantażujące, które blokuje pliki i żąda okupu w zamian za przywrócenie do nich dostępu.
 • Spyware to oprogramowanie szpiegujące, które śledzi Twoją aktywność w sieci.
 • Adware, natrętnie wyświetla uciążliwe reklamy.
 • Keyloggery, odczytują naciskane klawisze i umożliwiają kradzież haseł.
 • Rootkity to podstępne, głęboko ukryte i szalenie trudne do usunięcia aplikacje, które pozwalają przestępcy przejąć kontrolę nad całym systemem.

Jak rozpoznać i wykryć malware?

Wszelkie zmiany jakie dostrzeżesz w funkcjonowaniu Twojego komputera, mogą oznaczać, że został on zainfekowany przez złośliwe malware. W najlepszym wypadku, system zwolni tempo pracy, a komputer zacznie się zacinać i zawieszać. Z pozoru wygląda to niegroźnie, lecz może skończyć się również całkowitą blokadą systemu. Najbardziej czytelnym znakiem, będą wysyłane przez malware komunikaty, wyskakujące okienka i reklamy, automatyczne przekierowania na różne strony internetowe lub większa ilość spamu i blokowanie aplikacji ochronnych.

Są jednak również takie oprogramowania, które działają w ukryciu, w żaden sposób nie ujawniając swojej obecności. Przez to, mogą one długo pozostać niezauważone i działać na naszą szkodę. Do takich podstępnych programów należą m.in. rootkity. Ukrywają się one w najgłębszych zakamarkach systemu operacyjnego i są bardzo trudne do wykrycia.

Aby sobie z nimi poradzić, niezbędny jest zaawansowany program do usuwania malware Bitdefender, który wie jak zlokalizować i usunąć tego szkodnika.

Antywirus na malware – program do usuwania malware (Anti-Malware)

Dobremu antywirusowi usuwanie malware nie sprawi żadnego problemu. Jeżeli Twoje oprogramowanie nie jest w stanie poradzić sobie z problemem, zainstaluj bardziej zaawansowany antywirus do usuwania malware. W ten sposób możesz uchronić się przed koniecznością ponownego wgrywania całego systemu. Według testów przeprowadzonych przez organizację AV-Comparatives do najlepszych antywirusów należy program Bitdefender. To profesjonalny program antywirusowy do usuwania malware, wyposażony w innowacyjne, specjalistyczne narzędzia, które nie tylko wiedzą jak usunąć malware, ale także jak skutecznie przed nim chronić. Program Bitdefender szybko usuwa malware z każdego urządzenia i zapobiega ponownym atakom. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się w anti malware.

Z takiego programu warto korzystać zapobiegawczo. Jeden skan w miesiącu nie zaszkodzi nawet jeśli wydaje Ci się, że komputer działa bez zarzutów. Pamiętaj, że działanie niektórych szkodników może być niezauważalne, ale na pewno nie należy ich bagatelizować! Narzędzie, takie jak specjalny antywirus malware to najskuteczniejszy sposób, aby rozpoznać złośliwe oprogramowanie, usunąć je i zapobiegać kolejnym infekcjom.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy