Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościNowości - nagrody

Bitdefender Mobile Security TOP Produktem w teście AV-TEST Listopad 2024

Piotr R

20 grudnia 2024

Niezmiernie miło nam ogłosić, że Bitdefender Mobile Security uzyskał tytuł TOP Product w najnowszym teście przeprowadzonym przez AV-TEST. Antywirus Bitdefender uzyskał maksymalną liczbę punktów 18/18 i dzięki temu udowodnił, że jest aktualnie jednym z najlepszych i najskuteczniejszych systemów ochronnych skierowanych do urządzeń mobilnych dostępnych na rynku.

Nagroda AV-TEST

Nowy raport od AV-TEST

W listopadzie 2024 r. badacze z AV-TEST ocenili 15 produktów zabezpieczających urządzenia mobilne dla systemu Android, korzystając z ich domyślnych ustawień. Podczas przeprowadzania testów zawsze korzystano z najnowszej wersji wszystkich produktów. Produkty mogły się aktualizować w dowolnym momencie i wysyłać zapytania do swoich usług w chmurze. Skupiliśmy się na wykrywaniu złośliwego oprogramowania i użyteczności, w tym wydajności i fałszywych alarmach. Produkty musiały wykazać się swoimi możliwościami, korzystając ze wszystkich komponentów i warstw ochrony.

Testy podzielono na cztery główne kategorie. W dalszej części artykułu przedstawimy, na co zwrócono uwagę i jakie wyniki osiągnął antywirus Bitdefender.

Ochrona

Jak dobrze aplikacja zabezpieczająca chroni urządzenia mobilne użytkowników Androida przed prawdziwymi zagrożeniami? Zamiast być teoretycznie ocenianymi w symulowanych warunkach testowych, w AV-TEST produkty muszą odpierać najnowsze złośliwe oprogramowanie w unikalnym na skalę światową, w pełni zautomatyzowanym systemie testowym Androida. Wszystkie testy są przeprowadzane na najnowszych smartfonach.

Etap 1: Wykrywanie w czasie rzeczywistym najnowszego złośliwego oprogramowania dla systemu Android

Ataki na urządzenia z systemem Android okazały się lukratywnym sposobem prowadzenia interesów przez przestępców. W związku z tym liczba nowo opracowanych próbek złośliwego oprogramowania dla powszechnie używanej klasy urządzeń stale rośnie. Na tym tle test wykrywania w czasie rzeczywistym odtwarza jeden z głównych scenariuszy zagrożeń dla użytkowników systemu Android: test obejmuje wyłącznie najnowsze złośliwe oprogramowanie, które AV-TEST pierwotnie wykrył nie później niż w ciągu ostatnich 24 godzin. Zestaw testowy obejmuje kilka tysięcy tych najnowszych aplikacji złośliwego oprogramowania.

Procedura testowania w czasie rzeczywistym:

  • Produkty są instalowane, aktualizowane i uruchamiane przy użyciu domyślnych ustawień smartfona, przy czym przez cały czas istnieje pełny dostęp do Internetu.
  • Na smartfonie zainstalowana jest aplikacja analityczna AV-TEST, która automatyzuje test i rejestruje wszystkie wyniki.
  • Na smartfonie zainstalowano aplikację ze złośliwym oprogramowaniem.
  • Jeśli produkt wyświetli wyraźne ostrzeżenie lub komunikat na urządzeniu, zostanie to wykryte, zapisane i udokumentowane na podstawie zrzutu ekranu przez aplikację analityczną.

Etap 2: Wykrycie najnowszego złośliwego oprogramowania dla systemu Android z ostatnich 4 tygodni

Nawet aplikacje malware, które mają zaledwie kilka dni, stanowią poważne zagrożenie dla urządzeń z systemem Android. Jednym z głównych powodów tego może być na przykład brak terminowych aktualizacji aplikacji zabezpieczających. W laboratorium Androida okoliczności te są brane pod uwagę w odpowiednim teście. System wdraża kilka tysięcy aplikacji malware, umożliwiając pomiar zdolności produktów do wykrywania malware, które jest już w obiegu od czterech tygodni.

Procedura testowania w czasie rzeczywistym:

  • Produkty są instalowane, aktualizowane i uruchamiane przy użyciu domyślnych ustawień smartfona, przy czym przez cały czas istnieje pełny dostęp do Internetu.
  • W kolejnym kroku zestaw testowy zawierający złośliwe aplikacje na Androida poddawany jest skanowaniu na żądanie.
  • Wszystkie pliki, których nie wykryto podczas skanowania na żądanie, są uruchamiane na smartfonie w celu przetestowania dynamicznego wykrywania.

AV-TEST tworzy identyczne i powtarzalne warunki dla wszystkich produktów w ramach testu. W tym celu rutyna testowa dla wszystkich produktów i dla każdego przypadku testowego jest wykonywana jednocześnie, a systemy testowe o identycznej konfiguracji są wdrażane.

Wyniki Bitdefender Mobile Security:

  • Ochrona przed najnowszymi atakami złośliwego oprogramowania na Androida w czasie rzeczywistym: 2887/2887 próbek 100% skuteczności.
  • Wykrycie szeroko rozpowszechnionego złośliwego oprogramowania dla systemu Android odkrytego w ciągu ostatnich 4 tygodni: 2981/2981 próbek 100% skuteczności.

Bitdefender Mobile Security osiągnął ostatecznie 6/6 punktów.

Wydajność

Kategoria wydajność bada średni wpływ produktu na szybkość działania komputera podczas codziennego użytkowania. Poniżej zamieszczamy wyniki, które osiągnął Bitdefender Mobile Security w tym badaniu.

  • Aplikacja nie wpływa na żywotność baterii.
  • Aplikacja nie spowalnia urządzenia podczas normalnego użytkowania.
  • Aplikacja nie generuje zbyt dużego ruchu.

Ostatecznie Bitdefender osiągłął w tym badaniu 6/6 punktów.

Użyteczność

W przypadku antywirusów na urządzenia mobilne użyteczność jest kluczową sprawą. To prawda, że fałszywe alarmy niepokoją użytkownika i wpływają na korzystanie z urządzenia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych urządzeń. Jednak w przypadku smartfonów istnieje dodatkowy czynnik, jakim są testy przeprowadzane przez aplikacje zabezpieczające, które zmniejszają często ograniczoną pojemność baterii i dostępną ilość danych. Eksperci od Androida z AV-TEST Institute ocenili urządzenia, korzystając z zastrzeżonych, zaawansowanych metod testowych.

Etap 1: Testy wydajnościowe

W początkowym module testu użyteczności testerzy badają wpływ aplikacji zabezpieczającej na żywotność baterii, obciążenie sieci (wolumen danych) generowane podczas użytkowania, a także wszelkie możliwe spowolnienia urządzenia mobilnego. Wszystkie testy są wykonywane za pomocą symulowanych działań użytkownika w celu odtworzenia standardowego zachowania użytkownika. Obejmuje to instalację aplikacji, uruchamianie stron internetowych, a także korzystanie ze standardowych aplikacji, takich jak Adobe Reader lub YouTube.

W tym procesie oceniane są następujące elementy:

  • Aplikacja nie ma wpływu na czas pracy baterii urządzenia.
  • Aplikacja nie spowalnia pracy urządzenia w trakcie normalnego użytkowania.
  • Aplikacja nie generuje dużego ruchu sieciowego.

Każda pojedyncza czynność jest wykonywana kilkakrotnie, aby można było wygenerować wiarygodną średnią. Poprzez dodatkowe środki, błędne pomiary są wykluczane, aby określić wiarygodne wartości dla wszystkich produktów i przypadków testowych. Wszystkie funkcje, które mogą ewentualnie zniekształcić wyniki pomiaru, są wyłączane przed rozpoczęciem testu. Dotyczy to niektórych funkcji systemu, automatycznych aktualizacji lub skanowania i kopii zapasowych. Testy są wykonywane jednocześnie na identycznych systemach, aby stworzyć porównywalne warunki.

Etap 2: Testy fałszywych alarmów

W tym module testerzy określają liczbę fałszywych alarmów wywołanych przez produkty zabezpieczające. Obejmuje to fałszywe ostrzeżenia podczas instalacji aplikacji i korzystania z aplikacji ze sklepu Google Play, a także oprogramowania ze sklepów z aplikacjami innych firm.

W ten sposób testerzy między innymi rejestrują zapytania z produktów bezpieczeństwa, które wymagają interakcji użytkownika, zakłócając rutynę pracy. W wyniku tych testów powstaje kompletny raport na temat liczby i rodzaju fałszywie wydanych komunikatów ostrzegawczych.

Wyniki Bitdefender Mobile Security:

  • Fałszywe ostrzeżenia podczas instalacji i korzystania z legalnych aplikacji ze sklepu Google Play:
    0/2180 próbek.
  • Fałszywe ostrzeżenia podczas instalacji i korzystania z legalnego oprogramowania ze sklepów z aplikacjami innych firm: 0/1485 próbek.

Bitdefender ostatecznie dostał 6/6 punktów w tej kategorii.

Cechy

Urządzenia mobilne oferują obecnie szereg funkcji podobnych do tych w komputerach PC. W związku z tym duże ilości poufnych informacji są przetwarzane i zapisywane na smartfonach. W porównaniu do komputerów PC urządzenia mobilne wymagają jednak dodatkowych funkcji bezpieczeństwa, np. do zabezpieczenia funkcji telefonu lub, w przypadku zgubienia urządzenia mobilnego, w tym informacji na nim przechowywanych.

Test dodatkowych funkcji bezpieczeństwa

W tym teście oceniane były następujące cechy:

  • Kontrola aplikacji: Funkcja umożliwiająca, odrzucająca lub ograniczająca dostęp do określonych aplikacji.
  • Kopia zapasowa: Dane osobowe można zapisać na karcie SD lub w pamięci masowej w chmurze.
  • Blokada połączeń: Blokuj połączenia z określonych lub nieznanych numerów.
  • Doradca ds. prywatności: funkcje umożliwiające obserwację danych zbieranych przez aplikacje na podstawie uprawnień, ruchu lub reputacji.
  • Bezpieczne przeglądanie: ochrona przed złośliwymi witrynami i/lub phishingiem.
  • VPN: Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej w celu zabezpieczenia ruchu i anonimowego surfowania.
  • Doradca/kontrola Wi-Fi: sprawdza, czy połączenie Wi-Fi jest bezpieczne lub podatne na ataki.
  • Inne funkcje.

Bitdefender został doceniony za to, że zawiera poniższe funkcje:

  • Kontrola aplikacji: Funkcja umożliwiająca, odrzucająca lub ograniczająca dostęp do określonych aplikacji.
  • Bezpieczne przeglądanie: ochrona przed złośliwymi witrynami i/lub phishingiem.
  • VPN: Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej w celu zabezpieczenia ruchu i anonimowego surfowania.
  • Doradca/kontrola Wi-Fi: sprawdza, czy połączenie Wi-Fi jest bezpieczne lub podatne na ataki.
  • Account Privacy.
  • Anti-Theft.
  • Autopilot.
  • WearON.

Jeśli chcesz poznać więcej możliwości, które zapewni Ci ochrona Bitdefender, to sprawdź tę stronę.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy