Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

14 stycznia 2020

Rootkit co to jest? – o to zapyta większość z nas. Rootkity, choć znane są już od 20 lat, wciąż otwierają nasze komputery na oścież przed cyberprzestępcami, zapraszając ich do wykradania naszych danych! Ci natomiast, chętnie z takiego zaproszenia korzystają i potrafią się tak rozgościć, że przez długi czas pozostają niezauważeni i jak gdyby nigdy nic, wyprowadzają z komputera nasze dane! Czym jest rootkit?Jak się przed nim chronić? Jak usunąć rootkit?

Co to jest rootkit?

Rootkit to określenie złośliwego oprogramowania, które zostało stworzone, aby zainfekować komputer i zainstalować w nim narzędzia, gwarantujące trwały, zdalny dostęp. Zainstalowane mechanizmy, sprawiają, że użytkownik nie ma pełnej kontroli nad funkcjonowaniem systemu swojego komputera, a jednocześnie nawet o tym nie wie. Rootkit może zawierać mechanizmy przechwytujące naciśnięcia klawiszy na klawiaturze, moduły przechwytujące hasła, dane kart kredytowych i informacje z aplikacji bankowych, a to w dalszym ciągu, nie wszystko…

Złośliwe oprogramowanie znajduje się zazwyczaj, gdzieś głęboko w systemie operacyjnym. Ukrywa się tak sprytnie i działa tak bezszelestnie, że przeciętny użytkownik, na pewno nie będzie w stanie go zauważyć, gdyż nawet programy antywirusowe, często mają problem z ich odnalezieniem! Rootkit może bowiem posiadać, możliwość wyłączania systemów zabezpieczeń komputera i funkcje, kontrolujące nawet wyspecjalizowane w ich wyszukiwaniu programy antywirusowe, by błędnie informowały, że system jest czysty. Dlatego, rootkitów nie można lekceważyć!

Rodzaje rootkitów

Można wyszczególnić kilka rodzajów rootkitów. Charakteryzują się one innym sposobem działania lub wybierają inne miejsce, w którym się zagnieżdżają.

Niektóre z nich, mogą przetrwać tylko do momentu, ponownego uruchomienia systemu. Rootkity operujące w trybie użytkownika, działają tam, gdzie uruchomione aplikacje i przechwytują procesy aplikacji lub zastępują ich obszary pamięci.

Inne rootkity, mogą jednak dotrzeć znacznie dalej. Nawet do samego jądra systemu! Co oznacza, że będą działać z najniższego poziomu systemu operacyjnego. Ten typ rootkitów, pozwala niewidzialnemu przestępcy, zdobyć największe uprawnienia, a nawet uzyskać całkowitą kontrolę nad urządzeniem i działać zdalnie w dowolny sposób. Ten rodzaj oprogramowania najtrudniej jest wykryć i unieszkodliwić.

Jak instalują się rootkity?

Najczęściej, rootkity wykorzystują luki w systemie zabezpieczającym lub w działających aplikacjach. Na zainfekowanej wcześniej, legalnej stronie internetowej, mogą znajdować się kody exploit. Kiedy tam trafimy, napastnicy instalują złośliwe oprogramowanie, ustawiają komponenty i zapewniają sobie dostęp do naszego systemu.

Można też spotkać zawirusowane nośniki USB. Któż z nas, oparłby się sprawdzeniu zawartości znalezionego pendrive’a? Kto podejrzewałby zagrożenie na znalezionym w biurowcu nośniku? Przecież to typowe miejsce, gdzie korzysta się z takich urządzeń, zapisując liczne prezentacje, raporty i analizy. Należy jednak docenić pomysłowość przestępców. W większości przypadków rootkit instaluje się niezauważony, jako element pliku, z dysku USB, który został specjalnie zostawiony w publicznym miejscu.

Jak usunąć rootkit?

Przechodzimy do meritum i najistotniejszej kwestii, czyli jak usunąć rootkit? Wiemy już, że wykrycie go w zarażonym systemie, jest skrajnie trudnym zadaniem. Z rootkita jest bardzo skromny pracuś… który nie lubi być w centrum zainteresowania, ani chwalić się swoimi osiągnięciami. Woli pozostać niezauważony i pracować w ukryciu. Zaszyje się w najciemniejszym zakątku, tak skrzętnie, że nie każdy antywirus będzie w stanie go w ogóle znaleźć! Co więc zrobić w takiej sytuacji?

Usuwanie rootkita może być skomplikowanym procesem, ale na początek, sprawdźmy możliwości naszego oprogramowania antywirusowego, jeśli posiada ono w ogóle funkcję wykrywania i eliminowania tego typu złośliwych tworów. Jeśli nasz antywirus zawiedzie, należy skorzystać z wyspecjalizowanych narzędzi, takich jak Bitdefender.

Bitdefender to zaawansowane oprogramowanie analizujące aktualną bazę sygnatur, a gdyby to nie wystarczyło, potrafi również rozpoznać i zniszczyć rootkita, porównując wzorce szkodliwego zachowania. Warto z niego korzystać zapobiegawczo, gdyż Bitdefender nie tylko skutecznie usuwa złośliwe rootkity, ale też skutecznie przed nimi chroni i uniemożliwia im przedostanie się do systemu. Dzięki temu, możemy uniknąć w przyszłości, konieczności ponownego instalowania całego systemu operacyjnego.

Poznaj oprogramowanie antywirusowe Bitdefender

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy