Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

PoradnikiZagrożenia Internetowe

Cyberbezpieczeństwo w podróży – jak bezpiecznie korzystać z urządzeń mobilnych?

Piotr R

25 listopada 2024

Niezależnie od tego, czy podróżujesz na święta, w czasie urlopu, czy w celach biznesowych, możesz podjąć kroki, aby zachować cyberbezpieczeństwo w podróży i zapewnić ochronę urządzeń mobilnych. Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, możesz stawić czoła nowym niebezpieczeństwom, gdy jesteś w drodze i z dala od swojej bezpiecznej sieci domowej. Urządzenia nie tylko są bardziej narażone na zgubienie lub kradzież, ale także istnieje większe ryzyko połączenia się z niezabezpieczoną siecią lub ujawnienia swojej lokalizacji i prywatnych informacji potencjalnym oszustom lub naciągaczom. Dlatego ważne jest, aby podjąć następujące środki, aby zapewnić sobie mobilne bezpieczeństwo w czasie podróży.

Wakacje

Jak zadbać o mobilne bezpieczeństwo przed podróżą?

Przed wyjazdem na urlop, lub w podróż służbową powinieneś zadbać o odpowiednią ochronę swoich urządzeń mobilnych. Zespół Bitdefender przygotował kilka kluczowych rad, które powinieneś uwzględnić w czasie przygotowań do wyjazdu.

Stwórz nowe konta: Jeśli jedziesz w podróż służbową, prowadzisz własną działalność, lub na co dzień masz dostęp do cennych danych, to rozważ stworzenie w czasie podróży nowych kont, z których będziesz korzystać. Dzięki temu w razie złamania Twoich urządzeń, cyberprzestępcy nie poczynią większych szkód.

Zabezpiecz swoje urządzenia za pomocą skutecznego programu antywirusowego: Niezależnie od tego, w jakim celu podróżujesz, powinieneś zabezpieczyć swoje laptopy i smartfony za pomocą skutecznego antywirusa, który został wyposażony w moduł antyphishingowy, antyransomware oraz zaporę sieciową.

Skonfiguruj bezpieczny ekran blokady: Zastosuj także zdalną lokalizację i zdalne czyszczenie urządzeń mobilnych.

Zastosuj szyfrowanie: Upewnij się, że wszystkie zabierane urządzenia mobilne i nośniki wymienne są szyfrowane.

Zabezpiecz swoje urządzenia za pomocą VPN: Rozważ zakup dostępu do sieci VPN, dzięki temu będziesz mógł bezpiecznie korzystać z sieci Wi-Fi.
Sprawdź, czy będziesz miał możliwość dostępu do bezpiecznego Internetu z karty SIM: Jeśli planujesz podróż do kraju UE, to Twój operator jest zobowiązany do umożliwienia Ci dostępu do darmowego, limitowanego transferu danych w ramach umowy. Jeśli planujesz podróż poza granice UE, to sprawdź, w jaki sposób będziesz mógł korzystać z lokalnej karty SIM.

Utwórz kopię zapasową wszystkich swoich danych: Zrób to, zanim pójdziesz, na wypadek, gdybyś zgubił urządzenie. W ten sposób nadal będziesz mieć wszystkie swoje dane, bez względu na to, co się stanie.

Jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w czasie podróży?

Zadbanie o mobilne bezpieczeństwo to aktualnie jeden z najważniejszych elementów każdej udanej wycieczki. Dlatego, poniżej wymieniliśmy najważniejsze zasady dbania o ochronę urządzeń mobilnych.

Przyjrzyj się sieciom, z których korzystasz

Jeśli planujesz pozostać w kontakcie podczas swojej nieobecności bądź bardzo ostrożny w kwestii tego, z jakich sieci korzystasz, i unikaj darmowych sieci Wi-Fi, takich jak te oferowane na wielu lotniskach, w kawiarniach i hotelach, które mogą być zhakowane. Cyberprzestępcy mogą bardzo łatwo uzyskać dostęp do prywatnych informacji przechowywanych na Twoim urządzeniu za pośrednictwem niezabezpieczonej sieci. Po prostu używają oprogramowania do skanowania sieci i szukają usług, które mogłeś pozostawić otwarte. Mogą też skonfigurować własną bezpłatną sieć Wi-Fi w miejscu publicznym, dając im dostęp do każdego urządzenia, które się z nią łączy. Dlatego powinieneś upewnić się, że korzystasz przynajmniej z sieci chronionych hasłem.

Jeśli korzystasz z urządzenia mobilnego, rozważ całkowite wyłączenie Wi-Fi i połączenie się za pośrednictwem swojego dostawcy sieci. Operatorzy używają szyfrowania, aby zabezpieczyć Twoje dane, aby osoby trzecie nie mogły ich odczytać. Rozważ także inwestycję w wirtualną sieć prywatną (VPN), np. Bitdefender Premium VPN, czyli oprogramowanie umożliwiające połączenie się z bezpieczną siecią za pośrednictwem Internetu.

Wyłącz informacje o lokalizacji

Wiele aplikacji i usług online śledzi Twoją lokalizację, aby nanieść na mapę lub oznaczyć Cię w określonych miejscach. Jeśli jednak nie potrzebujesz pomocy w nawigacji podczas podróży, powinieneś wyłączyć tę opcję.

Udostępnianie swojej lokalizacji podczas nieobecności może być niebezpieczne, ponieważ informuje potencjalnych złodziei, gdy Twój dom jest pusty. Z tego samego powodu należy również unikać publikowania aktualizacji w mediach społecznościowych i zdjęć podczas wakacji. Poczekaj, aż wrócisz do domu, aby opowiedzieć ludziom o swojej podróży.

Dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, czy usługi, z których korzystasz, mają dostęp do Twojej lokalizacji, nawet jeśli nie potrzebują tych informacji, aby działać prawidłowo. Jeśli tak, wyłącz opcję udostępniania lokalizacji, jeśli możesz, lub rozważ usunięcie wścibskich aplikacji, aby chronić swoją prywatność.

Nie pozostawiaj urządzeń bez nadzoru

Biorąc pod uwagę, że teraz nosimy całe nasze życie na naszych urządzeniach, w tym informacje o tożsamości, kontakty, loginy bankowe i wiele innych, ważne jest, aby nie pozostawiać urządzeń bez nadzoru w miejscach publicznych. Upewnij się, że trzymasz je schowane, z włączonymi blokadami ekranu i zabezpieczeniami mobilnymi. Unikaj również pożyczania urządzeń nieznajomym, aby wykonać połączenie telefoniczne lub czegoś poszukać, ponieważ może to być oszustwo.

Inne ważne zasady, dzięki którym poprawisz cyberbezpieczeństwo w podróży

  • Nigdy nie przechowuj danych uwierzytelniających (np. haseł i/lub tokenów uwierzytelniania wieloskładnikowego) na urządzeniach mobilnych, do których umożliwiają one dostęp (np. w tej samej torbie na laptopa).
  • Nigdy nie pozwalaj niezaufanym osobom podłączać ich urządzeń mobilnych lub nośników wymiennych do Twojego urządzenia mobilnego (np. w celu naładowania telefonu za pomocą Twojego laptopa).
  • Nigdy nie podłączaj urządzeń mobilnych do wyznaczonych stacji ładowania lub gniazdek ściennych.
  • Nigdy nie używaj podarowanych lub nieautoryzowanych urządzeń peryferyjnych, ładowarek lub nośników wymiennych z urządzeniami mobilnymi. W razie potrzeby kupuj urządzenia peryferyjne, ładowarki lub nośniki wymienne od uznanych i renomowanych lokalnych firm.
  • Nigdy nie używaj wymiennych nośników danych do przesyłania danych lub tworzenia kopii zapasowych, jeśli nie zostały one wcześniej odpowiednio sprawdzone pod kątem obecności złośliwego kodu.
  • Rozważ wyłączenie wszelkich funkcji komunikacyjnych urządzeń mobilnych, gdy z nich nie korzystasz (np. Wi-Fi, Bluetooth, komunikacji bliskiego zasięgu i łączności ultraszerokopasmowej).
  • Należy okresowo przeprowadzać ponowne uruchamianie urządzeń mobilnych.
  • Rozważ korzystanie z szyfrowanej poczty e-mail lub aplikacji do przesyłania wiadomości w przypadku każdej komunikacji.
  • Należy założyć, że wszelkie urządzenia mobilne lub nośniki wymienne zabrane w celu kontroli przez urzędników rządowych państw spoza UE lub takie, które zostały zgubione lub skradzione, a następnie odnalezione lub zwrócone, mogą być potencjalnie zagrożone.
  • W miejscach, w których przegląda się lub przekazuje poufne dane, należy zachować szczególną ostrożność, aby zminimalizować ryzyko obserwowania ekranów urządzeń mobilnych lub podsłuchiwania rozmów.

Jak zadbać o ochronę urządzeń mobilnych po podróży?

Wielu użytkowników sieci zapomina o tym, że cyberbezpieczeństwo mobilne nie kończy się zaraz po powrocie do domu i należy jeszcze przez jakiś czas monitorować pracę naszych urządzeń i aktywność na kontach. Dlatego warto, abyś po podróży podjął następujące kroki.

  • W razie potrzeby zresetuj dane uwierzytelniające używane na urządzeniach mobilnych, które zostały skradzione, w tym tych używanych do zdalnego dostępu do sieci organizacji.
  • Jeśli to konieczne, monitoruj konta pod kątem wskaźników naruszenia. W szczególności zwracaj szczególną uwagę na nieudane próby logowania przy użyciu poświadczeń, które zostały niedawno zresetowane.
  • Zdezynfekuj i zresetuj urządzenia mobilne, w tym nośniki wymienne, które zostały zabrane w czasie kontroli przez urzędników.
    Wycofaj tokeny uwierzytelniania wieloskładnikowego, które pozostały w Twoim fizycznym posiadaniu.
  • Jeżeli w dowolnym momencie po podróży pojawią się poważne wątpliwości co do integralności oprogramowania sprzętowego lub sprzętu urządzenia mobilnego, urządzenie mobilne należy wyczyścić, zresetować i ponownie wdrożyć w celach, które nie stwarzają ryzyka dla poufnych danych lub trwałego personelu.
  • W przypadku podejrzenia zainfekowania urządzenia nie podłączaj go do Twojej domowej sieci, a jeśli to konieczne, porzuć je.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy