Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

21 marca 2024

MediaWorks, wiodąca nowozelandzka firma zajmująca się reklamą radiową i mediami interaktywnymi, prowadzi dochodzenie w sprawie naruszenia bezpieczeństwa danych, w wyniku którego wyciekły dane osobowe ponad 2,5 miliona osób. Tę sytuację wykorzystują cyberprzestępcy, którzy żądają okupu od potencjalnie pokrzywdzonych internautów.

Wyciek danych z komputera

Niebezpieczny wyciek danych

Chociaż firma nie potwierdziła jeszcze incydentu, hakerzy aktywnie próbują wykorzystać rzekomo skradzione dane, bezpośrednio kontaktując się z ofiarami i prosząc o dokonanie płatności.

„W piątkowy wieczór (15 marca) dowiedzieliśmy się, że w MediaWorks doszło do incydentu związanego z bezpieczeństwem cybernetycznym” – podała firma. „Roszczenia dotyczą danych pochodzących ze zgłoszeń konkursowych serwisu. Wczoraj wieczorem wszystkie aktualne zgłoszenia konkursowe zostały przeniesione do nowej bezpiecznej bazy danych.”

Według serwisu informacyjnego The Record jeden z cyberprzestępców ogłosił niedawno zamiar sprzedaży wyekstrahowanych danych na forum hakerskim, które obejmuje nazwiska, adresy, daty urodzenia oraz dane kontaktowe różnych osób (telefon i adres e-mail).

Jedna osoba, która chciała zachować anonimowość, skontaktowała się nawet z Radiem New Zealand po otrzymaniu e-maila od rzekomych hakerów 14 marca.

Wiadomość, która przyszła do jego skrzynki odbiorczej pod tytułem „Uwaga! Twoje dane wyciekły!” zaoferował odbiorcy możliwość usunięcia swoich danych za 500 USD w Bitcoinie (BTC).

Oto fragment wiadomości, dzięki uprzejmości RNZ:

„Piszemy, aby poinformować Cię o niepokojącym naruszeniu bezpieczeństwa danych w firmie MediaWorks w Nowej Zelandii, które naraziło na szwank dane osobowe 2,5 miliona obywateli Nowej Zelandii, w tym Twoje. Próbowaliśmy negocjować z firmą MediaWorks, oferując bardzo niską cenę za zabezpieczenie danych, ale niestety okazali rozczarowujący brak zainteresowania i odmówili. Ich lekceważąca postawa, traktowanie danych jako bezwartościowych, skłoniła nas do rozważenia ich publicznego udostępnienia” – napisano.

„Dlatego kontaktujemy się z Tobą, ponieważ Twoje informacje stanowią część danych, które wyciekły. Aby uchronić Cię przed potencjalną szkodą, oferujemy jednorazową możliwość usunięcia Twoich danych za opłatą w wysokości 500 USD w Bitcoinie (BTC). To Opłata pomaga nam pokryć koszty związane z odzyskiwaniem i usuwaniem danych.”

MediaWorks twierdzi, że bada te roszczenia i nalega, aby użytkownicy zgłaszali swoje wątpliwości za pośrednictwem poczty elektronicznej@mediaworks.co.nz.

Jak uchronić się przed wyciekami danych?

„Niestety w obecnych czasach całkowita ochrona przed wyciekami danych jest praktycznie niemożliwa, ponieważ nie odpowiadamy za to, w jaki sposób firmy przetwarzające nasze dane podchodzą do cyberbezpieczeństwa. Dlatego powinniśmy minimalizować nasz ślad cyfrowy, korzystać z silnych, unikalnych haseł i zawsze korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego wyposażonego w moduł antyphishingowy, dzięki któremu wszelkie próby oszustw phishingowych zostaną zablokowane” – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/hackers-demand-ransom-from-new-zealanders-whose-data-was-allegedly-stolen-in-a-data-breach-at-local-media-firm/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy