Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Cyberprzestępczość – czym jest i jak z nią walczyć?

Julia N

9 czerwca 2023

„Ręce do góry. To napad!” – być może z tą kwestią filmową kojarzy nam się przestępczość. Oczami wyobraźni widzimy rewolwery, sejfy i uciekających bandytów w kominiarkach. Cyberprzestępczość, młodsza koleżanka przestępczości, prezentuje się nieco inaczej. Można nawet powiedzieć, że w ogóle jej nie widać. Przynajmniej nie od razu – w realnym życiu obserwujemy jedynie konsekwencje wirtualnych działań.

otwarty laptop w bardzo ciemnym pokoju, na ekranie zielone kolumny niezrozumiałych znaków

Cyberprzestępczość – definicja

Cyberprzestępczość to pojęcie odnoszące się do popełniania przestępstw przy wykorzystaniu technologii komputerowych lub sieci internetowej. Stanowi poważne zagrożenie dla firm i instytucji, ale może być również groźna dla pojedynczych internautów.

Definicja cyberprzestępczości obejmuje szeroki zakres działań przestępczych, które są wykonywane w cyberprzestrzeni, takich jak: kradzież tożsamości, phishing, malware, cyberprzemoc, handel narkotykami i inne.

Przykłady cyberprzestępczości

Cyberprzestępczość obejmuje wiele różnych rodzajów działań przestępczych w świecie cyfrowym. Poniżej kilka przykładów.

Phishing i spear phishing

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę (instytucję), aby wyłudzić poufne informacje, zainfekować komputer szkodliwym oprogramowaniem lub nakłonić ofiarę do określonych działań. Spear phishing jest jego odmianą – stosujący ją haker odwołuje się do osobistych informacji o użytkowniku czy wspólnego znajomego, pozyskując w ten sposób zaufanie upatrzonej ofiary, np. w celu wyłudzenia haseł.

Cyberprzemoc

To agresywne i szkodliwe zachowanie skierowane przeciwko osobie lub grupie osób mające miejsce w środowisku cyfrowym. Cyberprzemoc objawia się m.in. przez: publikowanie obraźliwych treści, rozpowszechnianie prywatnych zdjęć lub informacji bez zgody głównego zainteresowanego oraz wykorzystywanie Internetu do znęcania się nad innymi.

Kradzież tożsamości

Następuje poprzez kradzież danych osobowych, takich jak numery ubezpieczenia społecznego, numery kart kredytowych lub numery kont bankowych. Celem tych działań jest dokonywanie transakcji finansowych lub popełnianie przestępstw w imieniu ofiary.

Malware

Złośliwe oprogramowanie (np. wirusy, trojany, keyloggery, botnety) instalowane na komputerach lub urządzeniach bez zgody użytkownika. Może służyć do cyberprzestępczej działalności, m.in. do kradzieży danych, szpiegowania, niszczenia plików lub blokowania dostępu do systemu.

Ransomware

Rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do danych lub systemu i żąda okupu w zamian za ich odblokowanie. Przestępcy wykorzystują tę metodę, aby szantażować ofiary i wymusić od nich pieniądze.

Handel narkotykami i innymi nielegalnymi towarami

Ciemna strona Internetu, znana jako Darknet, umożliwia handel narkotykami, fałszywymi dokumentami, bronią i innymi nielegalnymi towarami. Transakcje są często realizowane za pomocą kryptowalut, co utrudnia identyfikację przestępców.

Ataki hakerskie

Ataki wykorzystujące różne techniki i narzędzia w celu uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemów komputerowych i sieci. Cyberprzestępcy mogą próbować przejąć kontrolę nad urządzeniami, kopiować lub modyfikować dane albo dokonywać kradzieży informacji.

Wyłudzenia finansowe

Wszelkiego rodzaju oszustwa mające na celu skłonienie ofiar do przekazania środków finansowych. Aby to osiągnąć, przestępcy stosują różne metody: fałszywe inwestycje (m.in. w kryptowaluty), fałszywe loterie lub sposób na „romantycznego oszusta”.

Cyberprzestępczość w Polsce

Podobnie jak inne kraje – wraz z rozwojem branży IT – Polska doświadcza wzrostu cyberprzestępczości. Według raportu CERT Polska 2022 w ubiegłym roku obywatele naszego kraju zgłosili rekordowo dużo incydentów związanych z cyfrowymi technologiami – 322 tysiące. Większość z nich została sklasyfikowana jako phishing.

Chociaż przytoczona wyżej liczba może budzić niepokój, nie powinniśmy wpadać w popłoch. Oznacza ona bowiem także wzrost cyberświadomości wśród społeczeństwa. Polacy stają się coraz bardziej odpowiedzialni i ostrożni w sieci dzięki nagłaśnianiu przypadków oszustw internetowych i innych cyberprzestępstw, a także dzięki kampaniom społecznym ostrzegającym przed potencjalnymi zagrożeniami.

Niestety cyberprzestępcy atakują nie tylko pojedynczych internautów. Tylko w ciągu ostatniego roku odnotowano w Polsce kilka znaczących przypadków ataków ransomware, m.in. na Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (listopad 2022), który poważnie zakłócił funkcjonowanie tej instytucji, ponieważ zmusił jej pracowników do czasowego wyłączenia systemów informatycznych i powrotu do wyłącznego stosowania dokumentacji papierowej.

Szybki rozwój cyberprzestępczości i wzrost ataków hakerskich na nasz kraj spowodował powstanie na początku zeszłego roku specjalnej jednostki policji: Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (w skrócie CBZC).

Kodeks karny a cyberprzestępczość

Przestępstwa wykorzystujące technologie komputerowe lub sieci internetowe są regulowane przez prawo w różnych krajach, także w Polsce. I chociaż słowo „cyberprzestępczość”, „cyberprzestępca” itp. ani razu nie pada w kodeksie karnym, nie oznacza to bynajmniej, że skryci za monitorami złoczyńcy mogą spać spokojnie.

Karane są m.in.: oszustwa internetowe, zamieszczanie materiałów pornograficznych z udziałem małoletnich, rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania, nielegalny dostęp do systemów komputerowych, wyłudzenie danych.

Kary za cyberprzestępczość

Co grozi cyberprzestępcom? Kary mogą być różne w zależności od konkretnego czynu, okoliczności jego popełnienia oraz oceny sądu rozpatrującego daną sprawę.

Przykładowo oszustwa internetowe, takie jak phishing, mogą być karane grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności do 8 lat. Kara może być surowsza, jeśli oszustwo zostało popełnione wobec wielu osób lub osoby pokrzywdzone poniosły znaczące straty majątkowe. Z kolei tworzenie, posiadanie, rozpowszechnianie lub używanie złośliwego oprogramowania może skutkować – w zależności od przypadku – karą od grzywny do pozbawienia wolności na okres 3 lat.

Jak zapobiegać cyberprzestępczości

Cyberprzestępczość stanowi zagrożenie zarówno dla jednostek indywidualnych, jak i dla firm czy instytucji. Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia związanych z nią incydentów wymaga skutecznych środków ochrony, takich jak antywirusy, zapory sieciowe, procedury bezpieczeństwa danych oraz świadomość użytkowników w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Warto również podkreślić, że walka z cyberprzestępczością powinna się opierać na współpracy międzynarodowej, ponieważ przestępcy często działają zza granic i wykorzystują różne jurysdykcje do uniknięcia odpowiedzialności. Organizacje i rządy na całym świecie podejmują działania w celu zwalczania tego zagrożenia i zwiększania świadomości na temat cyberbezpieczeństwa.

Jakie zachowania mogą umożliwić cyberprzestępcom przeprowadzenie ataku

Cyfrowi złoczyńcy stale doskonalą narzędzia służące dokonaniu skutecznego ataku. Liczą też na naszą nierozwagę, niedostateczną ochronę urządzeń i błędy. Poniżej przedstawiono kilka działań, które znacznie ułatwią hakerom życie.

Otwieranie podejrzanych załączników

Otwieranie podejrzanych załączników do e-maili lub klikanie w podejrzane linki udostępnione przez nieznanego nadawcę w wiadomościach tekstowych czy na stronach internetowych wiążą się z potencjalnymi stratami. Jedno kliknięcie (a czasem nawet najechanie tylko kursorem na link!) może spowodować zainstalowanie w naszym urządzeniu złośliwego oprogramowania. Równie niebezpieczne jest klikanie w wyskakujące okienka, np. z reklamami.

Podawanie swoich danych i innych informacji nieznajomym osobom lub niezaufanym witrynom

Brak wstrzemięźliwości w podawaniu prywatnych informacji na swój temat może się łatwo obrócić przeciwko zbyt otwartemu internaucie. Spektrum zagrożeń jest spore – od stalkingu po kradzież tożsamości.

Wchodzenie na strony internetowe nieposiadające certyfikatu SSL

Jak rozpoznać, czy dana strona jest bezpieczna? Wystarczy spojrzeć na pasek u góry, w którym znajduje się jej adres – jeśli poprzedza go symbol zamkniętej kłódki, strona jest zabezpieczona.

Używanie opcji „zapamiętaj hasło” w przeglądarce

Korzystanie z powyższej możliwości zachęca cyberprzestępców do przejęcia naszych kont internetowych. Lepiej przechowywać dane do logowania w specjalnym menadżerze haseł i „wyjmować” je z niego jedynie w razie potrzeby. Równie niebezpieczne jak zapamiętywanie haseł w przeglądarce może się okazać bycie stale zalogowanym.

Wchodzenie do głębokiej sieci bez zaszyfrowania połączenia

Nie wszyscy użytkownicy wiedzą o jej istnieniu, tymczasem głęboka sieć, inaczej Deep Web, stanowi aż 96% Internetu. Jest to przestrzeń szczególnie lubiana przez cyberprzestępców, którzy mogą zastawiać złośliwe pułapki (w postaci oprogramowania typu malware) na niedostatecznie zabezpieczonych internautów. Nie używając w Deep Webie prywatnej sieci VPN, ułatwiamy im zadanie.

Nieużywanie narzędzi typu Safepay podczas operacji bankowych

Jeśli wchodzimy na stronę swojego banku ze zwykłej przeglądarki internetowej, istnieje możliwość, że cyberprzestępca podejrzy nasze dane do logowania. Aby zminimalizować ryzyko, korzystajmy ze specjalnych powstałych w tym celu przeglądarek, np. Bitdefender Safepay.

Jak się chronić przed cyberprzestępczością

Co w takim razie powinniśmy zrobić, by ustrzec się przed cyfrowymi niebezpieczeństwami?

Oto kilka podstawowych środków ostrożności:

Dobry program atywirusowy

Czyli podstawa bezpiecznego przebywania w sieci. Korzystanie z darmowego (lub podstawowego) antywirusa często nie zapewnia dostatecznej ochrony przed cyberzagrożeniami. Warto zainwestować w renomowane oprogramowanie osiągające wysokie noty w niezależnych testach (np. AV-Comparatives), posiadające moduł antyphishingowy i zaporę sieciową, np. Bitdefender Internet Security, który bezkonkurencyjnie wykrywa wszelkie cyberzagrożenia. 

Pobieranie dostępnych aktualizacji

Regularne aktualizowanie systemu operacyjnego (również w smartfonach i tabletach), antywirusa, przeglądarki internetowej i innych programów jest bardzo ważne. Nie chodzi tylko o poprawę funkcjonowania. Stare wersje oprogramowań niekiedy zawierają liczne luki, przez które mogą się wedrzeć cyberprzestępcy.

Silne hasła

Unikalne, trudne do odgadnięcia hasła będą niczym zamki antywłamaniowe strzegące naszych kont online. Zaleca się stosowanie długich i różnorodnych kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych.

Instalowanie plików lub programów z legalnego źródła

Nieuczciwość i chęć zaoszczędzenia pieniędzy niekiedy kosztuje więcej niż zakup licencjonowanych programów – nielegalne kopie oprogramowań mogą zawierać malware.

Ochrona sieci Wi-Fi

Zabezpieczajmy swoją sieć Wi-Fi silnym hasłem, chroniąc ją przed nieautoryzowanym dostępem. Warto także wyłączyć automatyczne łączenie się z Wi-Fi, aby uniknąć przypadkowego połączenia z nieznajomymi i potencjalnie niebezpiecznymi sieciami. Jeśli zdarza nam się korzystać z publicznych hotspotów, zaopatrzmy się wcześniej w prywatną sieć VPN, która szyfruje ruch internetowy i ukrywa adres IP.

Regularne kopie zapasowe danych

Regularny backup ważnych danych (i przechowywanie ich na zewnętrznych nośnikach lub w chmurze) pozwoli przywrócić informacje w przypadku ataku ransomware lub utraty danych.

Edukacja i świadomość

Edukujmy rodzinę i pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Miejmy świadomość czyhających w sieci zagrożeń.

Cyberprzestępczość – jako równolatka Internetu stosunkowo „młoda” – rozwija się w równie szybkim tempie jak branża IT. Wciąż pojawiają się nowe cyberniebezpieczeństwa zagrażające państwom, organizacjom i zwykłym internautom. Na szczęście istnieje szereg środków, za pomocą których możemy się bronić. Korzystajmy z tego!

Cyberprzestępczość – definicja

Cyberprzestępczość to pojęcie odnoszące się do popełniania przestępstw przy wykorzystaniu technologii komputerowych lub sieci internetowej. Stanowi poważne zagrożenie dla firm i instytucji, ale może być również groźna dla pojedynczych internautów.

Definicja cyberprzestępczości obejmuje szeroki zakres działań przestępczych, które są wykonywane w cyberprzestrzeni, takich jak: kradzież tożsamości, phishing, malware, cyberprzemoc, handel narkotykami i inne.

Przykłady cyberprzestępczości

Cyberprzestępczość obejmuje wiele różnych rodzajów działań przestępczych w świecie cyfrowym. Poniżej kilka przykładów.

Phishing i spear phishing

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę (instytucję), aby wyłudzić poufne informacje, zainfekować komputer szkodliwym oprogramowaniem lub nakłonić ofiarę do określonych działań. Spear phishing jest jego odmianą – stosujący ją haker odwołuje się do osobistych informacji o użytkowniku czy wspólnego znajomego, pozyskując w ten sposób zaufanie upatrzonej ofiary, np. w celu wyłudzenia haseł.

Cyberprzemoc

To agresywne i szkodliwe zachowanie skierowane przeciwko osobie lub grupie osób mające miejsce w środowisku cyfrowym. Cyberprzemoc objawia się m.in. przez: publikowanie obraźliwych treści, rozpowszechnianie prywatnych zdjęć lub informacji bez zgody głównego zainteresowanego oraz wykorzystywanie Internetu do znęcania się nad innymi.

Kradzież tożsamości

Następuje poprzez kradzież danych osobowych, takich jak numery ubezpieczenia społecznego, numery kart kredytowych lub numery kont bankowych. Celem tych działań jest dokonywanie transakcji finansowych lub popełnianie przestępstw w imieniu ofiary.

Malware

Złośliwe oprogramowanie (np. wirusy, trojany, keyloggery, botnety) instalowane na komputerach lub urządzeniach bez zgody użytkownika. Może służyć do cyberprzestępczej działalności, m.in. do kradzieży danych, szpiegowania, niszczenia plików lub blokowania dostępu do systemu.

Ransomware

Rodzaj złośliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do danych lub systemu i żąda okupu w zamian za ich odblokowanie. Przestępcy wykorzystują tę metodę, aby szantażować ofiary i wymusić od nich pieniądze.

Handel narkotykami i innymi nielegalnymi towarami

Ciemna strona Internetu, znana jako Darknet, umożliwia handel narkotykami, fałszywymi dokumentami, bronią i innymi nielegalnymi towarami. Transakcje są często realizowane za pomocą kryptowalut, co utrudnia identyfikację przestępców.

Ataki hakerskie

Ataki wykorzystujące różne techniki i narzędzia w celu uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemów komputerowych i sieci. Cyberprzestępcy mogą próbować przejąć kontrolę nad urządzeniami, kopiować lub modyfikować dane albo dokonywać kradzieży informacji.

Wyłudzenia finansowe

Wszelkiego rodzaju oszustwa mające na celu skłonienie ofiar do przekazania środków finansowych. Aby to osiągnąć, przestępcy stosują różne metody: fałszywe inwestycje (m.in. w kryptowaluty), fałszywe loterie lub sposób na „romantycznego oszusta”.

Cyberprzestępczość w Polsce

Podobnie jak inne kraje – wraz z rozwojem branży IT – Polska doświadcza wzrostu cyberprzestępczości. Według raportu CERT Polska 2022 w ubiegłym roku obywatele naszego kraju zgłosili rekordowo dużo incydentów związanych z cyfrowymi technologiami – 322 tysiące. Większość z nich została sklasyfikowana jako phishing.

Chociaż przytoczona wyżej liczba może budzić niepokój, nie powinniśmy wpadać w popłoch. Oznacza ona bowiem także wzrost cyberświadomości wśród społeczeństwa. Polacy stają się coraz bardziej odpowiedzialni i ostrożni w sieci dzięki nagłaśnianiu przypadków oszustw internetowych i innych cyberprzestępstw, a także dzięki kampaniom społecznym ostrzegającym przed potencjalnymi zagrożeniami.

Niestety cyberprzestępcy atakują nie tylko pojedynczych internautów. Tylko w ciągu ostatniego roku odnotowano w Polsce kilka znaczących przypadków ataków ransomware, m.in. na Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (listopad 2022), który poważnie zakłócił funkcjonowanie tej instytucji, ponieważ zmusił jej pracowników do czasowego wyłączenia systemów informatycznych i powrotu do wyłącznego stosowania dokumentacji papierowej.

Szybki rozwój cyberprzestępczości i wzrost ataków hakerskich na nasz kraj spowodował powstanie na początku zeszłego roku specjalnej jednostki policji: Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (w skrócie CBZC).

Kodeks karny a cyberprzestępczość

Przestępstwa wykorzystujące technologie komputerowe lub sieci internetowe są regulowane przez prawo w różnych krajach, także w Polsce. I chociaż słowo „cyberprzestępczość”, „cyberprzestępca” itp. ani razu nie pada w kodeksie karnym, nie oznacza to bynajmniej, że skryci za monitorami złoczyńcy mogą spać spokojnie.

Karane są m.in.: oszustwa internetowe, zamieszczanie materiałów pornograficznych z udziałem małoletnich, rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania, nielegalny dostęp do systemów komputerowych, wyłudzenie danych.

Kary za cyberprzestępczość

Co grozi cyberprzestępcom? Kary mogą być różne w zależności od konkretnego czynu, okoliczności jego popełnienia oraz oceny sądu rozpatrującego daną sprawę.

Przykładowo oszustwa internetowe, takie jak phishing, mogą być karane grzywną, ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności do 8 lat. Kara może być surowsza, jeśli oszustwo zostało popełnione wobec wielu osób lub osoby pokrzywdzone poniosły znaczące straty majątkowe. Z kolei tworzenie, posiadanie, rozpowszechnianie lub używanie złośliwego oprogramowania może skutkować – w zależności od przypadku – karą od grzywny do pozbawienia wolności na okres 3 lat.

Jak zapobiegać cyberprzestępczości

Cyberprzestępczość stanowi zagrożenie zarówno dla jednostek indywidualnych, jak i dla firm czy instytucji. Zminimalizowanie ryzyka wystąpienia związanych z nią incydentów wymaga skutecznych środków ochrony, takich jak antywirusy, zapory sieciowe, procedury bezpieczeństwa danych oraz świadomość użytkowników w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Warto również podkreślić, że walka z cyberprzestępczością powinna się opierać na współpracy międzynarodowej, ponieważ przestępcy często działają zza granic i wykorzystują różne jurysdykcje do uniknięcia odpowiedzialności. Organizacje i rządy na całym świecie podejmują działania w celu zwalczania tego zagrożenia i zwiększania świadomości na temat cyberbezpieczeństwa.

Jakie zachowania mogą umożliwić cyberprzestępcom przeprowadzenie ataku

Cyfrowi złoczyńcy stale doskonalą narzędzia służące dokonaniu skutecznego ataku. Liczą też na naszą nierozwagę, niedostateczną ochronę urządzeń i błędy. Poniżej przedstawiono kilka działań, które znacznie ułatwią hakerom życie.

Otwieranie podejrzanych załączników

Otwieranie podejrzanych załączników do e-maili lub klikanie w podejrzane linki udostępnione przez nieznanego nadawcę w wiadomościach tekstowych czy na stronach internetowych wiążą się z potencjalnymi stratami. Jedno kliknięcie (a czasem nawet najechanie tylko kursorem na link!) może spowodować zainstalowanie w naszym urządzeniu złośliwego oprogramowania. Równie niebezpieczne jest klikanie w wyskakujące okienka, np. z reklamami.

Podawanie swoich danych i innych informacji nieznajomym osobom lub niezaufanym witrynom

Brak wstrzemięźliwości w podawaniu prywatnych informacji na swój temat może się łatwo obrócić przeciwko zbyt otwartemu internaucie. Spektrum zagrożeń jest spore – od stalkingu po kradzież tożsamości.

Wchodzenie na strony internetowe nieposiadające certyfikatu SSL

Jak rozpoznać, czy dana strona jest bezpieczna? Wystarczy spojrzeć na pasek u góry, w którym znajduje się jej adres – jeśli poprzedza go symbol zamkniętej kłódki, strona jest zabezpieczona.

Używanie opcji „zapamiętaj hasło” w przeglądarce

Korzystanie z powyższej możliwości zachęca cyberprzestępców do przejęcia naszych kont internetowych. Lepiej przechowywać dane do logowania w specjalnym menadżerze haseł i „wyjmować” je z niego jedynie w razie potrzeby. Równie niebezpieczne jak zapamiętywanie haseł w przeglądarce może się okazać bycie stale zalogowanym.

Wchodzenie do głębokiej sieci bez zaszyfrowania połączenia

Nie wszyscy użytkownicy wiedzą o jej istnieniu, tymczasem głęboka sieć, inaczej Deep Web, stanowi aż 96% Internetu. Jest to przestrzeń szczególnie lubiana przez cyberprzestępców, którzy mogą zastawiać złośliwe pułapki (w postaci oprogramowania typu malware) na niedostatecznie zabezpieczonych internautów. Nie używając w Deep Webie prywatnej sieci VPN, ułatwiamy im zadanie.

Nieużywanie narzędzi typu Safepay podczas operacji bankowych

Jeśli wchodzimy na stronę swojego banku ze zwykłej przeglądarki internetowej, istnieje możliwość, że cyberprzestępca podejrzy nasze dane do logowania. Aby zminimalizować ryzyko, korzystajmy ze specjalnych powstałych w tym celu przeglądarek, np. Bitdefender Safepay.

Jak się chronić przed cyberprzestępczością

Co w takim razie powinniśmy zrobić, by ustrzec się przed cyfrowymi niebezpieczeństwami?

Oto kilka podstawowych środków ostrożności:

Dobry program atywirusowy

Czyli podstawa bezpiecznego przebywania w sieci. Korzystanie z darmowego (lub podstawowego) antywirusa często nie zapewnia dostatecznej ochrony przed cyberzagrożeniami. Warto zainwestować w renomowane oprogramowanie osiągające wysokie noty w niezależnych testach (np. AV-Comparatives), posiadające moduł antyphishingowy i zaporę sieciową, np. Bitdefender Internet Security, który bezkonkurencyjnie wykrywa wszelkie cyberzagrożenia. 

Pobieranie dostępnych aktualizacji

Regularne aktualizowanie systemu operacyjnego (również w smartfonach i tabletach), antywirusa, przeglądarki internetowej i innych programów jest bardzo ważne. Nie chodzi tylko o poprawę funkcjonowania. Stare wersje oprogramowań niekiedy zawierają liczne luki, przez które mogą się wedrzeć cyberprzestępcy.

Silne hasła

Unikalne, trudne do odgadnięcia hasła będą niczym zamki antywłamaniowe strzegące naszych kont online. Zaleca się stosowanie długich i różnorodnych kombinacji liter, cyfr i znaków specjalnych.

Instalowanie plików lub programów z legalnego źródła

Nieuczciwość i chęć zaoszczędzenia pieniędzy niekiedy kosztuje więcej niż zakup licencjonowanych programów – nielegalne kopie oprogramowań mogą zawierać malware.

Ochrona sieci Wi-Fi

Zabezpieczajmy swoją sieć Wi-Fi silnym hasłem, chroniąc ją przed nieautoryzowanym dostępem. Warto także wyłączyć automatyczne łączenie się z Wi-Fi, aby uniknąć przypadkowego połączenia z nieznajomymi i potencjalnie niebezpiecznymi sieciami. Jeśli zdarza nam się korzystać z publicznych hotspotów, zaopatrzmy się wcześniej w prywatną sieć VPN, która szyfruje ruch internetowy i ukrywa adres IP.

Regularne kopie zapasowe danych

Regularny backup ważnych danych (i przechowywanie ich na zewnętrznych nośnikach lub w chmurze) pozwoli przywrócić informacje w przypadku ataku ransomware lub utraty danych.

Edukacja i świadomość

Edukujmy rodzinę i pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Miejmy świadomość czyhających w sieci zagrożeń.

Cyberprzestępczość – jako równolatka Internetu stosunkowo „młoda” – rozwija się w równie szybkim tempie jak branża IT. Wciąż pojawiają się nowe cyberniebezpieczeństwa zagrażające państwom, organizacjom i zwykłym internautom. Na szczęście istnieje szereg środków, za pomocą których możemy się bronić. Korzystajmy z tego!


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy