Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InterneciePoradniki

Czy darmowy antywirus zapewni wystarczającą cyberochronę?

Piotr R

18 listopada 2024

W obecnym klimacie ekonomicznym otrzymanie czegokolwiek za darmo jest bardzo atrakcyjną opcją dla wielu internautów i małych przedsiębiorstw, ponieważ wszyscy szukamy sposobów na zwiększenie swoich oszczędności. Niestety w przypadku cyberbezpieczeństwa, bezpłatne oprogramowanie zabezpieczające najprawdopodobniej nie wystarczy, aby chronić nasze systemy przed cyberzagrożeniami, którymi jesteśmy bombardowani każdego dnia. Dlatego w tym artykule przeanalizujemy to, czy darmowy antywirus może zapewnić nam odpowiednią ochronę komputera w 2024 roku.

Antywirus

Bezpłatne oprogramowanie zabezpieczające – czy warto rozważyć korzystanie z niego?

Bezpłatne oprogramowanie antywirusowe jest lepsze niż brak jakiejkolwiek ochrony, ponieważ skanuje ono urządzenie w poszukiwaniu typowych wirusów opartych na sygnaturach i usuwa złośliwe pliki. Jednak biorąc pod uwagę sposób, w jaki obecnie korzystamy z naszych domowych komputerów i smartfonów, oszczędzanie na bezpieczeństwie nie jest najlepszą decyzją w kontekście bezpieczeństwa online w 2024 roku.

W naszych domowych systemach przeglądamy Internet, korzystamy z mediów społecznościowych, robimy zakupy online, korzystamy z bankowości online, dokonujemy transakcji finansowych, aktualizujemy ubezpieczenie domu i samochodu oraz zajmujemy się postępami w nauce naszych dzieci. Teraz pomyśl o wszystkich danych, które przechodzą przez twój domowy system w celu przeprowadzenia tych transakcji; dane finansowe, adres, daty urodzenia, dane bankowe i dane osobowe. Jak wiele z tego chciałbyś, aby zostało naruszone i sprzedane w dark webie?

Teraz pomyślmy o użytkownikach domowych, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą lub pracują zdalnie. Podczas gdy Twoje miejsce pracy może zapewnić sprzęt, jak często wysyłałeś e-maile lub uzyskiwałeś dostęp do materiałów na osobistym laptopie lub komputerze, które powinny przejść przez sieć firmową? Jak wiele z tych danych jest poufnych? Co stałoby się z Twoją firmą, gdyby dane Twoich klientów zostały zhakowane? To są refleksje dające do myślenia.

Podczas gdy dbamy o bezpieczeństwo domu i nie wychodzimy z niego bez sprawdzenia okien i drzwi, często jesteśmy nieco bardziej niedbali w kwestii naszego cyberbezpieczeństwa – decydujemy się na minimalną ochronę, mimo że nasze urządzenia przechowują wystarczająco dużo danych, które mogłyby zrujnować nasze firmy i nasze życie, gdyby dostały się w niepowołane ręce.

Wielu użytkowników sieci uważa, że są zbyt mało znaczącymi celami (czy to jako firma, czy osoba fizyczna), aby być atrakcyjnymi dla cyberprzestępcy. Jednak w rzeczywistości wszystkie dane mają wartość dla cyberprzestępców. W 2020 r. uważano, że jeden na 3722 e-maile w Wielkiej Brytanii był próbą phishingu. Dodajmy do tego, że jedna mała firma jest hakowana co 19 sekund, a każdego dnia dochodzi do ponad 65 000 prób hakowania małych firm.

Bezpłatne i płatne oprogramowanie antywirusowe

Jeśli polegasz na bezpłatnym oprogramowaniu zabezpieczającym, warto zauważyć, że oferuje ono mniej funkcji niż płatna wersja. Istnieją dwie podstawowe funkcje darmowego oprogramowania:

Skanowanie – skanowanie urządzenia w celu wykrycia wirusów i złośliwego oprogramowania oraz usuwanie ich, zanim zdążą osadzić się w komputerze.

Ochrona w czasie rzeczywistym – oprogramowanie będzie stale skanować Twój system, blokując programy ransomware i złośliwe oprogramowanie natychmiast po ich wykryciu na Twoim komputerze.

To absolutne minimum w zakresie cyberbezpieczeństwa, wystarczające jedynie dla użytkowników, którzy nie przetwarzają żadnych poufnych danych, w tym danych dotyczących płatności i finansów.

Jednak aby dodać dodatkowe warstwy ochrony do Twoich urządzeń, płatna usługa oprogramowania będzie oferować więcej funkcji zaprojektowanych w celu ochrony Twoich urządzeń i danych. Obejmują one:

Wirtualną sieć prywatną (VPN) – VPN szyfruje wszystkie dane przesyłane przez Twoją sieć, maskuje Twój adres IP i utrudnia monitorowanie Twojej aktywności.

Zaporę sieciową – Zapora sieciowa stanowi ważny element obrony przed cyberprzestępczością. Płatne oprogramowanie oferuje ulepszoną wersję, która monitoruje cały ruch przychodzący, blokując próby ataku złośliwego oprogramowania, phishingu i wirusów.

Kompatybilność z wieloma urządzeniami – Płatne rozwiązanie antywirusowe, takie jak Bitdefender Total Security ochroni nie tylko Twój domowy komputer, ale także smartfon, laptop i inne urządzenia w ramach jednego konta, zapewniając Ci bezpieczeństwo niezależnie od tego, skąd uzyskujesz dostęp do Internetu.
Zabezpieczenie mikrofonu i kamerki internetowej – Bitdefender Total Security zapewni także bezpieczeństwo Twojej kamerce internetowej i mikrofonowi.

Bezpieczna płatność online – płatne systemy antywirusowe często są także wyposażone w bezpieczne przeglądarki internetowe dedykowane płatnościom bankowym, np. Bitdefender SafePay.

Warto także zauważyć, że wydajność i skuteczność antywirusów płatnych jest zawsze zdecydowanie wyższa niż bezpłatnych systemów zabezpieczających.

Ataki cybernetyczne są coraz częstsze, a raport SonicWall 2022 Cyber Threat Report pokazuje, że w 2021 r. liczba zaszyfrowanych zagrożeń wzrosła o 167%, liczba ataków ransomware o 105%, liczba prób włamań o 11%, a liczba złośliwego oprogramowania Internetu rzeczy o 6%. [2] W 2022 r. liczba tych zagrożeń prawdopodobnie będzie nadal rosła, a w miarę korzystania z coraz bardziej inteligentnych technologii będziemy bardziej narażeni na niebezpieczeństwo, jeśli nie zaczniemy traktować cyberbezpieczeństwa poważniej.

Jeśli nadal korzystasz z bezpłatnych rozwiązań antywirusowych i chciałbyś poznać korzyści, które wynikają z migracji na płatne rozwiązanie, to skontaktuj się z nami, lub sprawdź tę stronę.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy