Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Deep Web i Dark Web – co to?

Piotr R

12 czerwca 2023

Deep Web i Dark Web – czym są i czy trzeba się ich obawiać?

Deep Web i Dark Web to przestrzenie w cyberświecie, wokół których narosło wiele mitów i legend. Dla wielu internautów to „ziemia przeklęta”, od której należy trzymać się jak najdalej. Dla innych miejsce, gdzie mogą wymieniać się informacjami bez ryzyka ukarania przez autorytarne rządy. A dla jeszcze innych miejsce, gdzie zaspokajają swoje najskrytsze żądze.

Nurkowie eksplorują głębiny

Jednak czym tak naprawdę są ciemna sieć i głęboka sieć? Czym się różnią? Jak można się do nich dostać? Co można w nich znaleźć? I w końcu – czy korzystanie z nich jest bezpieczne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Co to jest Deep Web?

Deep Web, czyli głęboka sieć, to część Internetu, do której w normalnych warunkach przeciętny użytkownik nie ma dostępu. Deep Web to integralna część globalnej sieci, jednak nie można się do niej dostać za pomocą zwykłych przeglądarek internetowych, takich jak Bing, Google, czy Yahoo. Powodem tego niecodziennego zjawiska jest to, że głęboka sieć nie może być przeszukiwana przez boty i maszyny.

Zdecydowana większość Deep Webu to niegroźne dane, które są chronione przed niepowołanymi osobami, takie jak dane użytkowników, zasoby akademickie, informacje rządowe i zarchiwizowane strony internetowe. Eksperci do spraw IT szacują, że głęboka sieć stanowi około 96% całego Internetu. Czyli Deep Web jest niezwykle powszechny i niegroźny.

Co to jest Dark Web?

Dark Web, czyli ciemna sieć, to stosunkowo niewielki urywek Deep Webu wykorzystywany przez Internautów, którzy z różnych powodów chcą pozostać anonimowi. Podobnie jak w przypadku głębokiej sieci przeglądanie treści ciemnej sieci jest niemożliwe z poziomu zwykłych wyszukiwarek. Aby wejść do ciemnej sieci, należy skorzystać z sieci Darknet.

Dark Web umożliwia użytkownikom zapewnienie sobie całkowitej anonimowości. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa wykrycie ich adresu IP, lokalizacji, aktywności i danych osobowych jest praktycznie niemożliwe.

Rozróżnienie między Deep Web i Dark Web

Deep Web to zaplecze Internetu, z którego korzystamy na co dzień. Zawiera wszelkiego rodzaju zabezpieczone bazy danych, zarchiwizowane strony internetowe i wszelkie inne treści, które są ukryte przed internautami. Natomiast Dark Web to bardzo mała część Deep Webu, która jest wykorzystywana przez użytkowników sieci do zamieszczania treści niezgodnych ze standardami „normalnego” Internetu.

Eksploracja Deep Web

Eksploracja głębokiej sieci nie powinna być dla nas szczególnie niebezpieczna (o ile nie zdecydujemy się na przeglądanie ciemnej sieci), jednak powinniśmy zawsze pamiętać o kilku radach, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się pełnym cyberbezpieczeństwem:

  • Podczas przeglądania głębokiej sieci warto korzystać z nowego lub sformatowanego urządzenia.
  • Zawsze korzystajmy ze skutecznego antywirusa.
  • Warto korzystać z połączenia z siecią VPN.

Dostęp do głębokiej sieci

Dostęp do głębokiej sieci jest w praktycznie nieograniczony dla przeciętnego użytkownika sieci. Jednak aby mieć do niej dostęp, należy wyposażyć swój komputer w specjalnie dedykowaną przeglądarkę TOR.

TOR to anonimowa sieć, u której podstaw leży „komunikacja cebulkowa zapewniająca internautom wysoki poziom anonimowości. Niestety jej wadą jest to, że zazwyczaj jest mniej wydajna niż standardowa sieć.

Przykłady tego, co można znaleźć w głębokiej sieci

Jak wcześniej wspomnieliśmy, głęboka sieć zawiera te zasoby, których nie możemy przeglądać w standardowej wersji przeglądarek i wyszukiwarek. Wśród nich możemy znaleźć między innymi:

  • Poufne dokumenty rządowe
  • Zarchiwizowane strony internetowe
  • Zasoby akademickie
  • Firmowe bazy danych
  • Zaplecze techniczne stron związanych z bankowością
  • Dark Web

Korzyści z korzystania z głębokiej sieci

Korzystanie z Deep Webu może nieść za sobą wiele korzyści. Najważniejszymi z nich jest dostęp do ukrytych danych, np. statystycznych, które możemy wykorzystać do prowadzenia prac badawczych. Nieograniczony dostęp do zarchiwizowanych zasobów bibliotecznych z placówek na całym świecie może także bardzo przyśpieszyć kwerendę badawczą i tym samym usprawnić napisanie prac dyplomowych. Kolejną bardzo istotną zaletą jest możliwość prowadzenia kampanii informacyjnych w krajach, w których panuje powszechna cenzura.

Eksploracja ciemnej sieci

Eksploracja ciemnej sieci może być bardzo niebezpieczna dla naszego cyberbezpieczeństwa. Dlatego zanim z niej skorzystamy, musimy się do tego odpowiednio przygotować:

  • Jeśli chcemy przeglądać Dark Web, to róbmy to na nowym lub sformatowanym komputerze, czyli takim, na którym nie ma naszych danych.
  • Zawsze korzystajmy ze skutecznego systemu antywirusowego.
  • Podczas przeglądania Dark Webu zawsze używajmy połączenia z siecią VPN.
  • Nigdy nie wpisujmy w przeglądarkę TOR naszych danych personalnych.
  • Nie klikajmy w wyskakujące linki, ponieważ najprawdopodobniej odsyłają one do złośliwego oprogramowania.
  • Zadbajmy o to, aby nasze dzieci nie miały dostępu do komputera, który wykorzystujemy do przeglądania zasobów ciemnej sieci.

Dostęp do Dark Web

Aby uzyskać dostęp do Dark Webu, trzeba zaopatrzyć się w specjalne oprogramowanie, czyli przeglądarkę TOR. Podobnie jak w przypadku głębokiej sieci, wejście w ciemną sieć nie jest skomplikowane. Musimy jednak pamiętać o tym, że Dark Web jest już zdecydowanie bardziej niebezpiecznym miejscem i do poruszania się po nim warto także zadbać o dodatkowe zabezpieczenie za pomocą dostępu do prywatnej sieci VPN.

Co można znaleźć w Dark Web?

Dark Web to najniebezpieczniejsza część głębokiej sieci. Użytkownik, który postanowi ją eksplorować, może natknąć się na bardzo drastyczne treści, takie jak pornografia dziecięca, filmy z egzekucji i nieocenzurowane filmy z działań wojennych.

Ponadto znajduje się w niej wiele sklepów oferujących narkotyki, broń, a nawet usługi, takie jak morderstwa na zlecenie. Pamiętajmy jednak, że większość z tych ofert to zwykłe oszustwa lub policyjne prowokacje. Oprócz tego szacuje się, że połowa witryn działających w ciemnej sieci jest w pełni legalna, przykładem może być specjalna oficjalna wersja Facebooka.

Potencjalne zagrożenia związane z korzystaniem z ciemnej sieci

Zagrożenia wynikające z korzystania z ciemnej sieci możemy podzielić na trzy kategorie. Pierwszą jest ryzyko wystąpienia problemów psychicznych, np. PTSD na skutek długotrwałego oglądania drastycznych treści. Drugą jest ryzyko zrujnowania swojego życia społecznego na skutek ujawnienia naszej aktywności w Dark Webie. Trzecia to wszelkie zagrożenia związane z naszym cyberbezpieczeństwem.

Dark Web i Deep Web – podsumowanie

Deep Web i Dark Web mogą być niebezpiecznymi przestrzeniami dla niedoświadczonych użytkowników sieci. Jednak jeśli będziemy pamiętali o kilku najważniejszych zasadach bezpiecznego poruszania się po nich, to mogą stać się dla nas bardzo cennymi narzędziami do tego, aby poszerzać naszą wiedzę o trudnodostępne informacje.

Sprawdź również:


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy