Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Czy potrzebujesz antywirusa na iPhone’a?

Piotr R

20 lipca 2023

Czy iPhone potrzebuje antywirusa? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli urządzeń Apple, ponieważ wokół kwestii cyberbezpieczeństwa smartfonów z systemem iOS powstało wiele mitów. Niektórzy „eksperci” twierdzą, że iPhone’y są całkowicie wolne od wszelkich cyberniebezpieczeństw, a instalowanie na nich antywirusów, to zwykła strata pieniędzy i zasobów urządzenia. Inni z kolei postulują, że iOS niczym nie różni się od Androida, więc system zabezpieczający jest konieczny do optymalnej pracy systemu. Dlatego w tym artykule przedstawimy, jakie jest zdanie w tej sprawie zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa firmy Bitdefender.

iPhone

Czy na iPhone konieczny jest antywirus?

Jeśli szukasz krótkiej odpowiedzi na to pytanie, to odpowiedź jest twierdząca. Smartfony iPhone, jak każde inne elektroniczne urządzenie z dostępem do Internetu może zostać zhakowane i zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Szczególnie istotne jest to teraz, w dobie ciągle rosnącej popularności produktów Apple, które stały się nie tylko synonimem szybkiego i stabilnego sprzętu, lecz także bogactwa oraz mody dla młodszych użytkowników sieci. W czasach, gdy iPhone’y były jeszcze niszą, zainteresowanie nimi wśród cyberprzestępców było znikome. Jednak ich rosnąca popularność sprawia, że hakerzy coraz częściej próbują złamać ich zabezpieczenia.

Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się bezpieczeństwem w sieci, to powinniśmy zainstalować na swoich urządzeniach z iOS odpowiednie oprogramowanie antywirusowe, np. Bitdefender Mobile Security for iOS.

Aktualne zagrożenia dla iPhone’a

Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa zwracają uwagę na to, że od czasu rozpoczęcia pandemii wzrost liczby zagrożeń ze strony złośliwego oprogramowania dla użytkowników iPhone’ów wzrósł nawet dziesięciokrotnie. Nie możemy także zapominać o coraz bardziej skutecznych kampaniach phishingowych, których celem są wszyscy użytkownicy sieci, nie tylko właściciele smartfonów z iOS.

Do najgłośniejszych niedawnych przykładów masowych cyberataków na iPhone’y możemy zaliczyć atak Vastflux. Którego ofiarami padło 11 milionów użytkowników smartfonów Apple. Akcja polegała na dołączeniu do reklam wyświetlanych w sieci złośliwego kodu JavaScript. W efekcie reklamy nakładały się na siebie jednocześnie nawet do 25 razy. Skutkowało to tym, że urządzenia szybko się przegrzewały i rozładowywały. Ponadto hakerzy oszukiwali w ten sposób reklamodawców, którzy płacili za rzekomo wyświetlone reklamy.

Inną niezwykle groźną kampanią hakerską była próba oszukania użytkowników iPhone’ów i zachęcanie ich do dokonania opłaty za poszerzenie miejsca w swojej chmurze. Cyberprzestępcy podszywali się pod Apple i oferowali tę usługę w bardzo atrakcyjnej cenie. Gdy ofiara zdecydowała się na zakup, była odsyłana do formularza, w którym podawała swoje dane. Następstwem tego kroku mogła być nie tylko strata swojego konta Apple, lecz także kradzież środków z karty.

Czy antywirus na iPhone’a jest konieczny?

Wielu fanów produktów Apple zwraca uwagę na to, że iPhone’y mają tak dobre zabezpieczenia fabryczne, że w zasadzie urządzenia te nie potrzebują dodatkowych systemów antywirusowych. Słowa te nie są bezpodstawne, ponieważ Apple naprawdę bardzo restrykcyjnie podchodzi do kwestii cyberbezpieczeństwa swoich klientów. Wszystkie aplikacje na App Store są bardzo szczegółowo lustrowane. Producent systematycznie wypuszcza aktualizacje systemu oraz wyposażył iPhone’y w fabryczne skanery niebezpieczeństw. Dlatego z reguły smartfony z iOS są zdecydowanie lepiej zabezpieczone niż te z Androidem.

Jednak nie możemy zapominać o tym, że właściciele iPhone’ów pozostają podatni na ataki phishingowe i chociażby tylko z tego powodu warto zabezpieczyć swoje urządzenie za pomocą skutecznego antywirusa, np. Bitdefender Mobile for iOS. Podczas kampanii phishingowych cyberprzestępcy podszywają się pod inne firmy, naszych znajomych lub instytucje rządowe. Następnie zachęcają nas do kliknięcia w niebezpieczne linki. Gdy to zrobimy, najczęściej jesteśmy przekierowani do sfałszowanej strony, w której mamy pozostawić swoje cenne dane. Antywirus z modułem antyphishingowym zablokuje taką stronę, dzięki czemu będziemy cieszyli się większym poziomem cyberbezpieczeństwa.

Rekomendowane antywirusy na iPhone’a

Skoro znamy odpowiedź na pytanie, czy iPhone potrzebuje antywirusa, to teraz zwrócimy uwagę na cechy, które są kluczowe przy wyborze antywirusa na iPhone’a. Oprogramowanie antywirusowe na iOS powinnno zawierać takie funkcje jak: ochrona w czasie rzeczywistym, możliwość ręcznego skanowania systemu i moduł antyphishingowy. Warto także wybrać renomowanego dostawcę cieszącego się nieposzlakowaną opinią, ponieważ dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze dane nie trafią do niepożądanych podmiotów trzecich. Przykładem bezpłatnego antywirusa, który spełnia wszystkie te elementy, jest Bitdefender Mobile for iOS.

Czy potrzebujemy antywirusa na iPhone’a?

Obecny krajobraz cyberzagrożeń i trendy wskazujące na to, jak się rozwija, sprawiają, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Wyrafinowane ataki phishingowe i podstępne złośliwe oprogramowanie sprawia, że jeśli chcemy cieszyć się bezpieczeństwem w sieci, to powinniśmy zainstalować na naszym smartfonie skuteczny system antywirusowy.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy