Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Czy każdy potrzebuje antywirusa?

ideo

22 listopada 2019

Prywatni użytkownicy często zadają sobie pytanie, czy antywirus jest konieczny. Firmy i korporacje już się przekonują, że nie mają raczej w tej kwestii wyboru. Wirusy i szkodliwe oprogramowania już nie raz doprowadziły wielkie przedsiębiorstwa i organizacje do ruiny lub totalnego chaosu. Dobra ochrona jest zatem konieczna. Co prawda, cyberprzestępca nie podbije i nie okradnie ofiary w sposób fizyczny – zrobi to wirtualnie, dlatego może wydawać się mniej groźny. To jednak tylko złudzenie, ponieważ jego działanie jest bardzo niebezpieczne i niezwykle przykre dla ofiary.

Czy antywirus jest konieczny?

Zasadniczym pytaniem w kwestii oprogramowania ochronnego jest nie to, czy każdy potrzebuje antywirusa, ale to, czy zależy nam na bezpieczeństwie zgromadzonych przez nas danych – w tym osobowych i poufnych, i czy chcemy, aby urządzenia, z których korzystamy, pracowały w sposób wydajny i prawidłowy, wykonując tylko te procesy, których jesteśmy świadomi. Jeśli odpowiedź na te pytania brzmi tak, to potrzebny będzie nam odpowiedni antywirus, który zajmie się wyłapywaniem cybernetycznych zagrożeń oraz ochroną urządzeń i monitoringiem procesów zachodzących, zarówno w sprzęcie, jak i otoczeniu sieciowym.

Komputer bez antywirusa – zagrożenie

Pamiętajmy, że hakerzy dysponują coraz nowocześniejszym zapleczem technologicznym. Stawka jest olbrzymia. Świat zbudowany jest na sieci. Praktycznie każdy jest do niej podpięty. Smartfony, tablety, komputery – to już nie tylko narzędzia do pracy i rozrywki. To centrum dowodzenia życiem. To interfejs, przez który patrzymy na świat.

Pokładamy w technologii olbrzymie zaufanie. Wykorzystujemy urządzenia mobilne do wygodniejszego życia – płacimy telefonem, trzymamy w pamięci urządzeń prywatne informacje, zdjęcia, filmy, projekty zawodowe. Co się może stać, kiedy nie chronimy tych danych odpowiednio, kiedy żaden antywirus nie monitoruje zachodzących w naszych urządzeniach procesów?

Złośliwe oprogramowanie może nie tylko zniszczyć lub zaszyfrować zgromadzone dane i uszkodzić sprzęt, ale co najgorsze, może wykorzystać poufne informacje do szantażu lub nawet dokonać kradzieży naszej tożsamości.

Kto potrzebuje antywirusa?

O ile firmy, powoli już się przekonują do tego, że bez dobrego antywirusa dla rozwiązań biznesowych nie mogą bezpiecznie funkcjonować, o tyle prywatni użytkownicy, rzadko kiedy zdają sobie sprawę, ze skali zagrożenia, na jakie się narażają, kiedy rezygnują z antywirusa i ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Niestety, wraz z rozwojem technologii, rośnie skala cyberprzestępczości i coraz więcej użytkowników sieci pada ofiarami takich ataków jak:

 • pishing – wyłudzanie haseł i numerów kont bankowych,
 • ransmoware – blokowanie urządzenia lub szyfrowanie danych, z żądaniem okupu za zwolnienie blokady czy przywrócenie dostępu do danych.

Biorąc pod uwagę to, jak duży obszar naszego życia prywatnego i zawodowego został przeniesiony w świat wirtualny, warto zadbać o jego bezpieczeństwo. Użytkując komputer czy urządzenia mobilne, nie musimy znać się, i często też się nie znamy, na wszystkich procesach związanych z ich działaniem. To jednak sprawia, że często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń i nie umiemy ich zidentyfikować oraz zażegnać. Program antywirusowy może to robić za nas niemalże automatycznie – i dlatego warto go mieć.


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy