Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Czy Mac potrzebuje antywirusa?

Julia N

12 czerwca 2023

MacBook (inaczej Mac) to seria laptopów z rodziny Macintosh produkowanych przez firmę Apple od 2006 roku. Chociaż do złudzenia przypominają tradycyjne laptopy, różnią się od nich w sposób znaczny. Przede wszystkim mają inny system operacyjny – macOS.

MacBooki uważa się powszechnie za mniej podatne na zainfekowanie w porównaniu z urządzeniami z Windows. Istnieją jednakże pewne niebezpieczeństwa, których użytkownicy komputerów z systemem macOS powinni być świadomi.

Co zagraża MacBookom?

Złośliwe oprogramowanie (malware)

Chociaż liczba złośliwych programów szkodzących urządzeniom z systemem macOS jest niższa niż dla tych z Windows, użytkownicy Macbooków muszą się liczyć m.in. z zagrożeniem ze strony wirusów, trojanów i adware.

Phishing

Próby wyłudzenia danych (w tym finansowych) są powszechne i mogą być kierowane także wobec użytkowników komputerów produkowanych przez Apple. Aby uchronić się przed phishingiem, należy zachować ostrożność podczas otwierania podejrzanych e-maili i dwa razy się zastanowić, zanim najedzie się kursorem myszy lub kliknie w dziwny link przesłany od nieznajomego lub znaleziony na nieznanych stronach internetowych.

Ataki oparte na inżynierii społecznej

Incydenty te przytrafiają się coraz częściej wszystkim internautom, nie tylko użytkownikom MacBooków. Przykładami ataków socjotechnicznych mogą być zdarzenia typu deepfake, oprogramowanie scareware (służące do straszenia i siania paniki) lub fałszywe oferty pracy zamieszczane na LinkedIn. W ten sposób, wykorzystując mechanizmy ludzkiej psychiki, cyberprzestępcy próbują zdobyć poufne informacje lub dostęp do systemu swoich ofiar.

Nieaktualne oprogramowanie

Stare wersje systemu operacyjnego i oprogramowania często mają luki, które mogą być wykorzystane przez cyberprzestępców.

Fałszywe oprogramowanie antywirusowe

Istnieje ryzyko, że użytkownicy Maca mogą zostać oszukani przez fałszywe oprogramowanie antywirusowe lub narzędzia oczyszczające, które obiecują ochronę, ale w rzeczywistości stanowią zagrożenie dla systemu. Musisz zachować szczególną ostrożność w stosunku do darmowych antywirusów dostarczanych przez nieznanych producentów oprogramowania.

Antywirus dla Maca

Jeśli używasz Maca, powinieneś poważnie potraktować potencjalne zagrożenia i odpowiednio zabezpieczyć swoje urządzenie.

Przede wszystkim zaopatrz swój komputer w profesjonalne rozwiązanie antywirusowe, które zapewni mu pełne zabezpieczenie przed wszystkimi wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem, takie jak Bitdefender Antivirus for Mac. Dzięki innowacyjnym technologiom Bitdefender Twój Mac jest chroniony w czasie rzeczywistym bez wpływu na szybkość czy wydajność. 

Sprawdź również nasz wpis: 

Równie ważne – obok posiadania niezawodnego antywirusa – jest przestrzeganie podstawowych praktyk bezpieczeństwa. Pamiętaj o pobieraniu dostępnych aktualizacji systemu operacyjnego i zadbaj o regularne robienie kopii zapasowych. Dzięki temu w razie cyberataku lub awarii Maca nie stracisz dostępu do swoich danych.


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy