Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Systemy IoT określane są również jako „inteligentne” i „połączone”. Jak to wyjaśniono w innym artykule, ich głównym zadaniem jest obserwowanie świata fizycznego i zbieranie informacji o otoczeniu, w oparciu o którą podejmowane są decyzje lub inicjowane działania. W celu zapewnienia im skuteczności, niezbędny jest kanał komunikacyjny.

Powszechnie uważa się, że urządzenia internetu rzeczy (IoT) nie mogą funkcjonować bez połączenia z siecią globalną www – w końcu sama nazwa („internet”) na to wskazuje. Nie ma jednak prostej odpowiedzi na postawione w tytule pytanie – wszystko zależy od komunikacyjnych wymagań konkretnego gadżetu.

“Nie wszystkie urządzenia IoT, aby działać prawidłowo, muszą być podpięte do internetu. Wszystkie jednak wymagają połączenia z innymi gadżetami, tworzącymi sieć. Dzięki temu można zautomatyzować pewne zadania, umożliwić użytkownikowi interakcję z urządzeniami za pomocą bezpośrednich poleceń lub konfigurować system. Natomiast podłączenie urządzeń do internetu daje możliwość sterowania nimi spoza sieci lokalnej” – tłumaczy Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

Pracująca w sieci lokalnej kamera IP może doskonale wypełniać swoje zadania, bez konieczności podłączania jej do internetu. Jeżeli jednak wymagany jest do niej dostęp z odległej lokalizacji, potrzebna jest sieć globalna. Również poszczególne inteligentne źródła światła, tworzące sieć o topologii kratowej (ang. mesh network), mogą korzystać z różnych standardów komunikowania się między sobą, a sterująca całością jednostka nadrzędna wcale nie musi być podłączona do internetu.

Bardzo często użytkownicy, pragnący zdalnie sterować lokalnym gadżetem, podejmują ryzykowną decyzję o eksponowaniu go w internecie. Jeśli zrobione jest to nieprofesjonalnie, cyberprzestępcy również zyskują bezpośredni dostęp do urządzenia. Wykrycie takiego gadżetu i rozpoczęcie wykorzystywania go w przestępczej działalności zajmuje hakerom niespełna pięć minut.

W przypadku niektórych produktów dostęp do lokalnego urządzenia może być realizowany za pośrednictwem infrastruktury chmurowej dostawcy. Rozwiązanie takie jest bezpieczniejsze, ponieważ daje większą szansę uzyskania solidnej ochrony.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy