Czym jest prywatność w sieci i dlaczego jest ważna?
Damian S
25 maja 2023
Czym jest dla Ciebie prywatność w sieci?
Jeżeli trudno jest Ci odpowiedzieć na to pytanie, nie jesteś sam. Można to jednak łatwo zrozumieć.
Dowiedz się bezpośrednio od ekspertów Bitdefendera czym jest prywatność w sieci i dlaczego jest warta jest Twojego czasu i uwagi.
Czym jest prywatność w sieci? Definicja
Standardowa definicja prywatności składa się z dwóch ważnych elementów „stan bycia samemu oraz nie byciu obserwowanych przez innych ludzi.”
Gdy jesteś sam i przewijasz media społecznościowe jesteś fizycznie samemu. Jednak, nadal jesteś obserwowany przez innych ludzi. Może i nie są z Tobą w pokoju, ale nadal jesteś cyferką na czyimś ekranie. Co więcej, ciągle przeszkadzają Ci reklamy, które wyświetlają się na filmach, w artykułach i podczas przeglądania sieci.
Taka sytuacja może się zdawać prywatna, ale nie jest.
Dlatego właśnie definicja prywatności w sieci obejmuje Twoją naturalną (i uzasadnioną potrzebę) ochrony swoich danych osobowych oraz przed śledzeniem zachowania w sieci. A przynajmniej bez Twojej wyraźnej zgody.
Czym dokładnie są „dane osobowe”? Dowiedzmy się.
Czym są Dane Osobowe?
Zgodnie z Ogólnym Rozporządzeniem o Ochronie Danych (RODO), „Dane osobowe stanowią wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania żyjącej osoby fizycznej. Poszczególne informacje, które w połączeniu ze sobą mogą prowadzić do zidentyfikowania tożsamości danej osoby, także stanowią dane osobowe.”
Prywatność w sieci jest głęboko zakorzeniona w naszej potrzebie bezpieczeństwa. Jeżeli normalnym wydaje Ci się ochrona domu i fizycznej własności, to samo ma zastosowanie do Twojego cyfrowego życia. Nie ważne z jakiej technologii korzystasz (lub nie korzystasz), prywatność daje Ci kontrolę nad swoją tożsamością i wszystkimi rzeczami, które się na nią składają.
Prywatności online nie da się zobaczyć ani dotknąć, dlatego nie stanowi ona priorytetu dla większości ludzi. Co więcej kombinacja technologii, reklam i mediów społecznościowych nie pozwala nam łatwo osiągnąć prywatności.
„Nie chodzi tylko o to w jaki sposób wchodzimy w interakcję z Internetem, ale także jak świat wchodzi z interakcję z nami. Przykładowo, robimy gdzieś zakupy, może w galerii handlowej, może w sklepiku w uliczce, nasze twarze i głos są ciągle nagrywane przez kamery przemysłowe. Te informacje są przechowywane i przetwarzane w taki sposób, że nie możemy wyrazić sprzeciwu, co jeszcze pogarsza sprawę” Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)
Czy prywatność w sieci to mit?
Jeżeli nawet zwykłe połączenie z Internetem powoduje, że jesteśmy w jakiś sposób śledzeni, to czy prywatność w sieci jest mitem?
Prywatność nie jest uznawana jako standard w naszym połączonym świecie, dlatego też może się tak wydać. Jednak dla tych, którzy wierzą w to prawo, prywatność w sieci jest do osiągnięcia. Nie wszędzie i nie zawsze, ale wtedy kiedy ma to największe znaczenie.
Za każdym razem, gdy rejestrujesz się w nowej aplikacji lub dokonujesz zakupu, zgadasz się na warunki użytkowania. Twoja zgoda oznacza, że firmy legalnie mogą zbierać o Tobie informacje takie jak, co kupujesz, jakie strony odwiedzasz oraz Twoje ogólne preferencje. Takie zbieranie jest legalne, nie oznacza to jednak, że nie możesz podjąć kroków w celu ograniczenia takich taktyk.
Prywatność w sieci istnieje i to należy do każdego z nas, aby uczynić je normą, a nie wyjątkiem.
Dlaczego prywatność w sieci jest taka ważna?
Aby zrobić coś w temacie swojej prywatność, najpierw musisz uwierzyć, że jest warto.
Prywatność w sieci dotyczy wszystkich aspektów, począwszy od tego jak rozwija się technologia do tego jak ten rozwój wpływa na Twoje bezpieczeństwa. Zagrożenia w prawdziwym świecie obejmują upublicznienie Twoich danych i adresu, nękanie i wymuszenia.
Porozmawiajmy o tym jak to na Ciebie wpływa.
Prawdopodobnie nie chciałbyś, aby złodzieje dowiedzieli się, że mieszkasz sam oraz poznali dokładne godziny, gdy jesteś poza domem, dając im okazji by włamać się do Twojego mieszkania. Nie chcesz by oszuści wzięli na Ciebie pożyczkę. Oczekujesz także, że cyberprzestępcy zostaną powstrzymani zanim zmanipulują Cię, abyś kliknął w zainfekowany załącznik.
„Możemy spojrzeć na nasze dane osobowe jak na coś co hackerzy mogą bezpośrednio wykorzystać tak szybko jak tylko to pozyskają. Jest to także coś co mogą sprzedać innym cyberprzestępcom. Wszystko ma swoją cenę, Twoja historia leczenia, dane finansowe, dane karty kredytowej, a nawet preferencje zakupowe. „
Poświeć chwilę na wypisane swoich najważniejszych kont. Mogą to być konta do bankowości, adresy e-mail, a nawet ulubione media społecznościowe.
Teraz spróbuj wypisać jakie informacje o Tobie mogą mieć. Nie musisz zbyt głęboko szukać, zacznij od swoich mediów społecznościowych. Prawdopodobnie udostępniłeś swój numer telefonu, listę kontaktów, adres e-mail, datę urodzenia, miejsce pracy, swoje szkoły i stan związku.
Masz właśnie okazję przemyśleć czy korzyści z korzystania z danej usługi są tego warte. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, nawet jeżeli komfortowo do tej pory korzystałeś z tej usługi.
Prywatność w sieci jest ważna, ponieważ daje Ci kontrolę nad swoją tożsamością i danymi osobowymi. Bez tej kontroli każdy mający środki i zamiary może wykorzystać Twoją tożsamość do swoich własnych celów, czy to sprzedanie Ci czegoś po wyższej cenie czy kradzież Twoich oszczędności.
Co udostępniasz w mediach społecznościowych, co piszesz w sekcjach komentarzy i jak dobrze chronisz swoje dane także wpływa na najbliższe Ci osoby, czy to rodzina, przyjaciele, koledzy, a nawet na Twojego szefa!
Właśnie dlatego wszystko co robisz dla swojej prywatności ma także pozytywny wpływ na innych.
Przykłady zagrożeń dla Twojej prywatności.
Czynniki, które po trochu wpływają na Twoją prywatność są zarówno duże i małe. One także się dodają. Zapoznajmy się z listą najczęstszych problemów, które ciągle wpływają na Twoje bezpieczeństwo w sieci.
Wielokrotnie używanie tych samych słabych haseł
Był taki czas, kiedy każdy z nas używał słabych haseł. Może wciąż używasz, to nie jest takie rzadkie. Jest to jednak jedno w największych zagrożeń dla Twojej prywatności.
Korzystanie z tych samych, słabych haseł jest jedną z głównych przyczyn ogromnych wycieków danych, o których czasami słyszymy. Dzieje się tak, ponieważ gdy cyberprzestępcy poznają Twoje hasło, mogą je wykorzystać na wszystkich Twoich kontach.
Oversharing
Media społecznościowe i inne postępy technologiczne niesamowicie uprościły udostępnianie każdego aspektu naszej życia w celu poszerzenia naszych kręgów. Oversharing czyli upublicznianie zbyt dużej ilości informacji na swój temat często pozostaje niezauważone, ponieważ robi to tak wiele osób.
Oversharing daje cyberprzestępcom więcej informacji na Twój temat niż byś chciał. Udostępnienie filmów lub zdjęć ze swojego domu pozwala im dokładnie określić co masz w swoim posiadaniu i jak to zdobyć. Na podstawie zdjęć z lotniska można określić jak długo Cię nie będzie i dokąd podróżujesz. Z każdym postem coraz łatwiej można zbudować historię Twojego życia, nawyków, związków i własności.
Urządzenia IoT
Kolejnym zagrożenie dla Twojej prywatności: wszystkie ciągle podłączone do prądu urządzenia, które ciągle słuchają, nagrywają i zbierają o Tobie informacje.
Nasze listy zakupowe, temperatura ciała, zawartość lodówki – te dane były dostępne od zawsze, ale nikt nie był nimi zainteresowany. Teraz wszędzie mamy inteligentne szczoteczki, tostery i telewizory.
Urządzenia IoT są proste w użyciu i stają się coraz lepsze przy okazji zwiększając zagrożenia dla Twojej prywatności.
Niezabezpieczone przeglądanie
Przeglądarka najprawdopodobniej jest najczęściej wykorzystywaną przez Ciebie aplikacją – świadomie lub nie. Za każdym razem, gdy klikasz w link lub coś wyszukujesz, domyślna przeglądarka jest jedną z głównych metod używanych do połączenia z Internetem. Możesz nawet zapisywać w niej hasła.
Cyberprzestępcy też to wiedzą! I starają się to wykorzystać dzięki złośliwym rozszerzeniom, zainfekowanym reklamom, linkom prowadzących do stron z oszustwami i wiele więcej.
Zagrożenia dla bezpieczeństwa i prywatności często występują razem. Nie tylko cyberprzestępcy, ale również firmy mogą zbudować profil w oparciu o Twoją historię przeglądania.
Podatności w zabezpieczeniach
Nie tylko twoje zwyczaje i mechanizmy platform i urządzeń osłabiają Twoją prywatność. Podatności w zabezpieczeniach również stanowią bardzo istotny problem. Wahają się one od wycieków danych, w których część Twoich danych zostaje upubliczniona do problemów, które powodują „nieprawidłowe” zachowanie urządzenia.
Wycieki danych szkodą nie tylko Twojej prywatności, ale także milionom innych użytkowników.
„Ludzie zazwyczaj dowiadują się o wyciekach na dwa sposoby. Albo czytają w wiadomościach, że doszło do wycieku danych od dostawcy lub jeżeli nie stanie się to publiczne albo czasami otrzymują e-mail od firmy, z której wyciekły dane o treści mniej więcej <Witaj, doszło do wycieku danych w naszej firmie. Twoje dane mogły być częścią tego wycieku>” Liviu Arsene (Senior E-Threat Analyst, Bitdefender)
Cyberataki
Twoja prywatność w sieci bezpośrednio przekłada się na Twoje bezpieczeństwo zarówno w sieci jak i poza nią.
Poleganie na domyślnych ustawieniach i używanie najprostszych haseł czyni Cię łatwym celem dla cyberprzestępców.
Hackerzy łączą wykorzystują swoją wiedzę techniczną i techniki manipulacji, aby przekonać Cię do kliknięcia, tapnięcia, pobrania i wpadnięcia w ich pułapkę.
Będą próbowali Cię nakłonić do otwarcia e-maila z próbą wyłudzenia danych (phishing), tapnięcia linku w wiadomości na telefonie (smishing) albo nawet nakłonić Cię do podaniu danych podczas rozmowy telefonicznej. Ich ataki zawsze wykorzystują złośliwe oprogramowanie zaprojektowane do przechwytywania wszystkiego co wprowadzasz na swoim urządzeniu (keyloggery) i zbierania Twoich danych logowania. Użyją ich potem przeciwko Tobie, aby ukraść Ci pieniądze, uzyskać dostęp do niejawnych informacji lub zwyczajnie zmienić Twoje życie w koszmar.
„Nasze dane mogą wydawać się nam trywialne. Wszyscy wiemy, gdzie mieszkamy, kiedy się urodziliśmy, co kupujemy i tak dalej. Jeżeli jednak połączymy te wszystkie dane, tworzy się nam dokładny obraz tego jak wygląda nasze życie. Co więcej nie zawsze możemy wycofać udzielone zgody.” Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)
Każdy może stać się celem. Większość ataków jest zautomatyzowana i zwyczajnie wyszukuje słabo zabezpieczonych ludzi, konta i urządzenia, nad którymi łatwo można przejąć kontrolę
Co możesz zrobić?
Teraz powinieneś mając szerszy obraz tego czym jest prywatność w sieci i co jej zagraża, możesz podjąć działania by ją odzyskać i chronić.
Na sam początek możesz skonfigurować system wczesnego ostrzegania, który patroluje Internet za Ciebie. Bitdefender Digital Identity Protection pomoże Ci przejąć kontrolę na swoją prywatnością w sieci i danymi osobowymi, abyś mógł podjąć konkretne działania, gdy coś pojawi się na radarze. Usługa monitoruje Twój cyfrowy ślad, rozpoczynając od Twojego adresu e-mail i numeru telefonu i natychmiast powiadamia Cię, jeżeli Twoje dane wyciekną lub będziesz zagrożony w innymi, włącznie z próbami podszywania się pod Ciebie w mediach społecznościowych.
Dzięki ciągłemu i zautomatyzowanego skanowaniu, które pilnuje tego za Ciebie, możesz zacząć pracować nad ochroną swojej prywatności.
Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk.
W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.