Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InterneciePoradniki

Czym są ataki słownikowe i jak się przed nimi chronić?

Piotr R

13 października 2023

Atak słownikowy to prosta metoda wykorzystywana przez cyberprzestępców do łamania haseł, przejmowania kont i kradzieży danych osobowych. Pomimo tego, że ta taktyka nie jest wyszukana, to zgodnie z raportami bezpieczeństwa firmy Bitdefender, za jej pomocą hakerzy nadal są w stanie łamać wiele haseł. Dlatego w tym artykule przedstawimy, czym są ataki słownikowe i w jaki sposób możesz skutecznie się przed nimi chronić.

Atak słownikowy na laptopie

Czym są ataki słownikowe i jak wykorzystują je cyberprzestępcy?

 • W ataku słownikowym przestępcy wykorzystują obszerne listy słów i wyrażeń, aby odgadnąć hasło do konta, w tym:
 • Popularne słowa i proste odmiany
 • Dowolne słowa ze słownika
 • Listy najczęściej używanych haseł ujawnionych w wyniku naruszeń i wycieków danych
 • Popularne imiona zwierząt domowych lub imiona fikcyjnych postaci i inne odniesienia do popkultury

Większość internautów przedkładała wygodę nad bezpieczeństwo swoich kont, decydując się na ponowne użycie haseł lub używanie jednego hasła do wielu kont, umożliwiając tego typu ataki.

Bitdefender, który przygląda się nieodpowiedzialnym zachowaniom użytkowników sieci, podkreśla również główną przyczynę zagrożeń danych: złe zarządzanie hasłami. „Jednym z najważniejszych punktów naszego badania było jasne zdefiniowanie postaw użytkowników wobec zagrożeń cyberbezpieczeństwa – ponad połowa respondentów przyznała, że powtarza kilka haseł do wszystkich swoich kont online lub, co gorsza, używa do wszystkich tego samego hasła” – mówi członek zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa z Bitdefender.

Ataki słownikowe mogą być także wykorzystywane do popełniania wysoce szkodliwych i zyskownych naruszeń. Z danych Bitdefender wynika, że ponad 28 miliardów ujawnionych adresów e-mail znajduje się w Internecie, z czego 98,35% z nich zawiera hasła zapisane w postaci zwykłego tekstu. Większość danych uwierzytelniających, które wyciekły, pochodzi z kompilacji naruszeń danych udostępnianych na platformach handlowych w darkwebie w latach 2019–2022.

Jak chronić się przed atakami słownikowymi?

Ochrona przed atakami słownikowymi jest stosunkowo łatwa. Tak naprawdę to wystarczy przestrzegać podstawowych zasad cyberhigieny. Poniżej wymienimy najważniejsze z nich:

 • Trzymaj się z daleka od słów i łatwych do odgadnięcia kombinacji liczb: nie umieszczaj w swoich hasłach prostych słów, kolejnych liczb i znaków, takich jak „abc123”. Hakerzy nie będą mieli problemów ze złamaniem tego typu hasła.
 • Użyj godnego zaufania menedżera haseł: Password Manager Bitdefender może pomóc w łatwym generowaniu oraz zabezpieczaniu unikalnych i złożonych haseł. Menadżer haseł to świetne narzędzie służące do poprawy swojego cyberbezpieczeństwo dzięki najsilniejszym znanym algorytmom kryptograficznym, które pomogą Ci zabezpieczyć wszystkie hasła online i zarządzać nimi, a także dają możliwości tworzenia złożonych haseł, które spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa na wszystkich głównych systemach operacyjnych.
 • Sprawdź i zmień hasła do niewłaściwie zabezpieczonych kont: upewnij się, że wszystkie Twoje konta internetowe są zabezpieczone silnymi i unikalnymi hasłami. Jeśli to możliwe, zmieniaj hasła do najbardziej wrażliwych kont przynajmniej raz w roku.
 • Kontroluj swój ślad cyfrowy i monitoruj wycieki danych: znajomość zasięgu Twojego śladu cyfrowego oraz tego, czy Twoje dane zostały ujawnione w wyniku naruszenia lub wycieku danych, może pomóc Ci w podjęciu niezbędnych działań w celu zabezpieczenia kont i ochrony Twojej tożsamości.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy