Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Dlaczego potrzebujesz bezpiecznego VPNa?

Damian S

23 czerwca 2023

Pozostawanie w kontakcie i udostępnianie informacji w sieci nigdy nie było łatwiejsze. Jednak przy tak wielu możliwościach dzielenia się każdym aspektem swojego życia, ochrona tożsamości online może czasami wydawać się nieco przytłaczająca.

Dowiedz się, jak bezpieczna sieć VPN może chronić Twoją prywatność w Internecie, utrzymywać Twój cyfrowy ślad pod kontrolą oraz dlaczego wybór odpowiedniego VPNa jest taki ważny.

Czym jest VPN? Definicja profesjonalisty

Nasze życie z każdym dniem staje się coraz bardziej cyfrowe, jednym z największych wyzwań, przed którymi stoimy, jest ochrona danych osobowych.

Z definicji VPN właśnie to robi, zabezpieczając transfer danych i chroniąc Twoją prywatność.

Po pierwsze i najważniejsze, wirtualna sieć prywatna (VPN) chroni połączenie Internetowe, szyfrując przepływ wszystkich danych między urządzeniem a zasobami do którego próbujesz uzyskać dostęp, niezależnie od tego, czy jest to strona internetowa, aplikacja komputerowa czy aplikacja mobilna.

Przykładowo, gdy logujesz się do swojej skrzynki pocztowej, możesz mieć pewność, że tylko Ty ją czytasz, ponieważ połączenie jest bezpieczne i szyfrowane.

Po drugie, VPN przekierowując ruch sieciowy przez bezpieczny serwer chroni wszystkie wysyłane i odbierane dane osobowe przed tymi, którzy mogą próbować je zebrać. Niektóre z tych prywatnych danych mogą zawierać lokalizację, adres IP, nawyki związane z przeglądaniem, informacje o urządzeniu i wiele innych wrażliwych danych, takich jak hasła lub poufne dokumenty.

Co robi bezpieczny VPN?

Bezpieczna sieć VPN ma do zaoferowania wiele korzyści, szczególnie dla osób, które cenią swoją prywatność w Internecie i próbują zmniejszyć swój cyfrowy ślad. Oto niektóre z tych korzyści według naszych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.

Prywatność danych osobowych

Prawie każdy zasób, z którego korzystasz zna twój adres IP i może go wykorzystać, aby dowiedzieć się, gdzie mieszkasz, jakiego urządzenia używasz i kiedy jesteś online. Reklamodawcy wykorzystują te dane, aby wyświetlać Ci sprofilowane reklamy.

Przerażające jest to, że adres IP to tylko jedna z wielu rzeczy, które zwiększają Twój cyfrowy ślad, podczas gdy Ty nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. W połączeniu z innymi danymi osobowymi zebranymi z całego Internetu i z wycieków danych (takimi jak imię i nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu), znacznie ułatwia to oszustom i innym cyberprzestępcom przygotowanych pod Ciebie wiadomości, których celem będzie nakłonienie Cię do przekazania im tego, czego chcą (informacji, pieniędzy lub obu).

“Znając czyjś adres IP, możesz przeprowadzić atak typu DDoS (Distributed Denial-of-Service Attack) przeciwko tej osobie, praktycznie odcinając jej połączenie internetowe, to jednak nie wszystko. Jeśli chodzi o prywatność, możesz śledzić jej aktywność w sieci i dowiedzieć się wielu innych rzeczy o niej i urządzeniach, z których korzysta. Na przykład możesz dowiedzieć się, że używa ona niezaktualizowanego urządzenia, które można łatwo zhakować. Co więcej, dane osobowe są jak układanka, cyberprzestępcy rzadko znajdują tylko jeden element, a im więcej ich zbiorą, tym groźniejsze staje się to dla danej osoby”.
Alex “Jay” Balan (Director of Security Research, Bitdefender)

Tak więc, jeśli chodzi o ochronę tożsamości cyfrowej, bezpieczna sieć VPN jest jednym z najbardziej pomocnych narzędzi. Bezpieczna, niezawodna sieć VPN ukrywa Twoją tożsamość i chroni aktywność w sieci, co z kolei utrudnia, a nawet uniemożliwia wszelkim zainteresowanym stronom śledzenie, gromadzenie danych lub tworzenie profili, aby Cię oszukać.

Właśnie tak chroni Cię VPN:

 • Ukrywa twój adres IP i maskuje lokalizację, uniemożliwiając próbę ustalenia twojego miejsca pobytu.
 • Zapobiega atakom DDoS, które potencjalnie mogłyby uniemożliwić połączenie z Internetem.
 • Uniemożliwia zainteresowanym stronom śledzenie Twoich nawyków w sieci, w tym reklamodawcom, dostawcom usług internetowych lub cyberprzestępcom.
 • Uniemożliwia hakerom zbieranie informacji o Twoich urządzeniach.
 • Nie przechowuje żadnych logów, co oznacza, że nie rejestruje Twojej aktywności, gdy jesteś połączony z VPN.

Bezpieczeństwo danych osobowych

Mówiąc o VPN, ludzie często koncentrują się tylko na korzyściach związanych z prywatnością i pomijają korzyści związane z bezpieczeństwem. Nie powinno to jednak mieć miejsca, ponieważ w dłuższej perspektywie bezpieczeństwo jest również istotnym elementem.

Bezpieczna sieć VPN została zaprojektowana tak, aby oferować solidne funkcje bezpieczeństwa i zapewniać, że dane trafiają bezpośrednio tam, gdzie zamierzałeś, bez zakłóceń i manipulacji.

W praktyce VPN tworzy bezpieczny tunel dla danych od nadawcy do odbiorcy. Wirtualna sieć prywatna przekierowuje dane przez ten zaszyfrowany tunel, co zapewnia silniejszą ochronę przed śledzeniem i niektórymi cyberatakami.

Zasadniczo znacznie utrudniasz hakerom:

 • Przechwycenie danych logowania i użycie ich do przejęcia konta
 • Uzyskanie danych do bankowości i kradzież pieniędzy
 • Przechwycić komunikacji (w tym prywatnych zdjęć lub filmów) i wykorzystać jej do szantażu
 • Gromadzenie danych osobowych i wykorzystywanie ich do kradzieży tożsamości cyfrowej
 • Podszywanie się pod Ciebie w mediach społecznościowych przy użyciu danych zebranych podczas Twojej aktywności w sieci.

VPN nie tylko zabezpiecza dane za pomocą silnego szyfrowania, pozwala również na dostęp do zasobów, z których nie można by korzystać w inny sposób. Na przykład, dzięki Bitdefender Premium VPN możesz streamować treści z dowolnego miejsca na świecie lub korzystać z platform do przesyłania wiadomości i innych aplikacji, które mogą być niedostępne w Twoim kraju. Działa on na wszystkich urządzeniach, bez względu na to, czy mają system Windows, macOS, Android czy iOS.

Czym jest bezpieczne połączenie VPN?

Bezpieczne połączenie VPN nie idzie na kompromisy, jeśli chodzi powstrzymywanie inwazyjnego wykorzystania technologii przeciwko Tobie, czy to przez cyberprzestępców czy inne podmioty.

Aby połączenie VPN było naprawdę bezpieczne, musi korzystać z najwyższego dostępnego standardu szyfrowania (obecnie AES 256-bit).

Po drugie, musi zawierać różne protokoły bezpieczeństwa, które chronią poufność danych. Protokoły te zapewniają, że nieautoryzowane podmioty nie mogą uzyskać dostępu do połączenia, a integralność wysyłanych i odbieranych danych pozostaje nienaruszona. Bezpieczna sieć VPN powinna zawierać protokoły takie jak Internet Protocol Security (IPsec), Transport Layer Security (SSL/TLS), Datagram Transport Layer Security (DTLS) i inne.

Trzecim najważniejszym aspektem bezpiecznego połączenia VPN jest polityka braku logów. Jest to zobowiązanie dostawcy VPN, że nigdy nie przechowuje szczegółów Twojej aktywności w sieci, gdy aplikacja jest włączona. Polityka ta gwarantuje, że atakujący nie może uzyskać dostępu do chronionych informacji, jeśli przełamie zabezpieczenia dostawcy VPN. To samo dotyczy innych podmiotów, które mogą wywierać presję na twórcę VPN, aby udostępnił dane o swoich użytkownikach, pod pretekstem prawnym lub w inny sposób.

Jeśli szukasz VPN, upewnij się, że ten, którego wybierzesz, chroni Cię przed wyciekami adresów IP. Świetnym argumentem jest wyłącznik awaryjny Internetu, który automatycznie zamyka niektóre programy w przypadku, gdy stracisz połączenie z VPN. Możesz użyć tej automatycznej funkcji, aby uniknąć wycieków danych, które mogą ujawnić poufne informacje. Jeśli wybrana aplikacja VPN oferuje również uwierzytelnianie dwuskładnikowe, to masz potencjalnego zwycięzcę w swoich rękach.

Jak bezpieczny jest VPN? Jak dokonać właściwego wyboru

Odpowiedź na to pytanie zależy całkowicie od reputacji i historii organizacji, która stworzyła aplikację VPN.

Zapoznaj się z opinią eksperta ds. cyberbezpieczeństwa, którego drugą naturą jest zachowywanie szczególnej ostrożności:
“Zasadniczy wpływ na prawdopodobieństwo wycieku danych ma reputacja firmy, która nimi zarządza.
Jest to bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać, gdy udostępnia się firmie niezwykle wrażliwe informacje. Niekoniecznie jest to adres e-mail i hasło – ponieważ hasło może i powinno być inne na wszystkich stronach internetowych, z których korzystasz.
Kiedy udostępniasz bardzo wrażliwy dokument, musisz być bardzo ostrożny przy wyborze “partnera” technologicznego, któremu zamierzasz go udostępnić. Firma, która będzie zarządzać Twoimi danymi, musi być godna zaufania i musisz sprawdzić, jak radzi sobie z bezpieczeństwem, jak radzi sobie z lukami w zabezpieczeniach i jak radziła sobie z incydentami bezpieczeństwa w przeszłości”.
Alex “Jay” Balan (dyrektor ds. badań nad bezpieczeństwem, Bitdefender)

Ważne jest, aby pamiętać, że usługi VPN nie są domyślnie bezpieczne. Poziom ochrony, jaki zapewniają, zależy od wielu czynników – takich jak zespół, który opracował produkt, historia firmy, która stworzyła VPN, a nawet fizyczna lokalizacja organizacji (ponieważ przepisy prawne mogą kolidować na przykład z polityką braku logów).

Innym aspektem, na który należy uważać, jest korzystanie z darmowych sieci VPN. Choć może to być kuszące, badacze cyberbezpieczeństwa i prywatności wielokrotnie udowodnili, że darmowe sieci VPN zbierają dane użytkowników, a następnie udostępniają je reklamodawcom lub innym podmiotom. Zasadniczo niweczy to cel wirtualnej sieci prywatnej.

Jak wybrać bezpieczny VPN

Po pierwsze i najważniejsze: upewnij się, że producent VPN ma poziom wiedzy technicznej i dojrzałości, który zagwarantuje Ci spokój ducha i pewność, że dotrzyma warunków świadczenia usług.

Jeśli jesteś gotowy, aby zrobić kolejny krok, sprawdź Bitdefender Premium VPN i przekonaj się, czy jego ultraszybka prędkość, serwery i możliwości bezpiecznego dostępu są tym, czego potrzebujesz.

Jak skonfigurować bezpieczną sieć VPN

Korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej było w pewnym momencie przywilejem osób obeznanych z technologią, które znały się na protokołach i innych koncepcjach bezpieczeństwa, ale tak już nie jest.

Protokoły prywatności i bezpieczeństwa przeszły długą drogę, w samą porę, aby zaspokoić stale rosnącą potrzebę zachowania bezpieczeństwa w Internecie.

Dzięki Bitdefender Premium VPN ochrona połączenia jest tak prosta, jak pobranie aplikacji z konta Bitdefender Central, zainstalowanie jej, a następnie naciśnięcie przycisku “Połącz”.

Jak zawsze, nasi eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zachęcają do budowania ochrony online w warstwach, z bezpieczną siecią VPN chroniącą anonimowość online i innymi rozwiązaniami chroniącymi przed innymi rodzajami cyberataków.

Wskazówka: Gdy wszystkie warstwy zabezpieczeń pochodzą od jednego dostawcy, uzyskasz lepszą integrację i skuteczniejszą ochronę bez nakładania się lub konfliktów z oprogramowaniem. Warto o tym pamiętać przy podejmowaniu kolejnej decyzji dotyczącej bezpieczeństwa w sieci!

Źródło: https://www.bitdefender.com/cyberpedia/what-is-a-secure-vpn/


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy