Facebook wycofuje swoją aplikację VPN na iOS. Poszło o pozyskiwanie danych

Nieczyste praktyki Facebooka?

Facebook wycofał swoją aplikację Onavo Protect VPN ze sklepu App Store po tym, jak Apple uznał, że łamie zasady pozyskiwania danych.   

Aplikację, którą można było bezpłatnie pobrać, promowano jako pomagającą użytkownikom zachować bezpieczeństwo swoich danych podczas korzystania z Internetu (przeczytaj, jak działa sieć VPN). „Blokując potencjalnie szkodliwe witryny internetowe, aplikacja chroniła dane osobowe użytkownika”.   

Użytkownicy Onavo mogli nie mieć świadomości tego, że Facebook wykorzystywał aplikację również do zbierania informacji o innych aplikacjach zainstalowanych na smartfonach iPhone.

Zgodnie z wytycznymi dla deweloperów Apple’a, zbieranie takich informacji z zamiarem wykorzystania ich w celach marketingowych bądź prowadzenia analiz, nie jest dozwolone. Wbrew temu, dane pozyskane przez Onavo są wykorzystywane do zbierania cennych informacji dla marketerów na temat segmentacji rynku i nawykach klientów o korzystaniu z innych aplikacji. 

Według raportu z Wall Street Journal, Apple i Facebook spotkali się w ubiegłym tygodniu, aby omówić obawy dotyczące działania aplikacji.   

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments