Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InterneciePoradniki

Jak działa sieć VPN?

Marcin Jabłonka

28 stycznia 2020

Żyjemy w dobie gwałtownego rozwoju technologii i internetu. Rzeczy, które jeszcze niedawno uważaliśmy za niemożliwe, dzisiaj są standardem i naszą codziennością! Mimo to, wielu użytkowników sieci, dopiero od niedawna zdało sobie sprawę, jak niebezpiecznym miejscem jest Internet! Jak złośliwym oprogramowaniem są malware i jakie szkody mogą wyrządzić!

Sieć VPN jeszcze niedawno, była jedynie ciekawą nowinką techniczną. Dziś jest niezbędna i każdy jej potrzebuje! Chroni ona bowiem naszą prywatność w sieci i gwarantuje, że surfowanie będzie zarówno anonimowe, jak i bezpieczne. Na pewno, co nieco już o niej słyszałeś. Coś o niej wiesz. Coś obiło Ci się o uszy… Jednak zadajesz sobie kluczowe pytania – VPN jak działa? Na czym polega? Czym dokładnie jest VPN? Dlaczego używanie VPN jest bezpieczniejsze? Każde z tych pytań jest równie ważne, więc czas na nie odpowiedzieć.

Co to jest VPN?

Kiedy odwiedzasz w Internecie ulubione strony i portale, robisz zakupy w sklepie online, sprawdzasz swoje dane, czy grasz w gry, można pójść za Tobą i sprawdzić kim jesteś, gdzie się pojawiasz, jakie strony odwiedzasz. I jeśli komuś na tym zależy — znajdzie Cię bez problemu! Nawet zapuka do drzwi Twojego własnego domu!

VPN, a dokładnie Virtual Private Network, to wirtualna sieć prywatna, która pozwala na połączenie dwóch sieci lub użytkownika z siecią, w sposób szyfrowany i bezpieczny. VPN zapewnia wyższy poziom ochrony i prywatności podczas surfowania po Internecie. Dzięki niej, możesz przeglądać Internet zupełnie anonimowo, jakbyś miał na sobie pelerynkę niewidkę! Nikt Cię nie zauważy, nikt Cię nie namierzy i nie wyśledzi. Ale jak działa VPN? W jaki sposób może to osiągnąć?

Jak działa VPN?

Najprościej mówiąc, VPN tworzy bezpieczne połączenie, przekierowując ruch przez wyspecjalizowane serwery, ukrywając Twoją aktywność w sieci. Dokonuje tego sposobem, który nazywamy tunelowaniem. Jeśli chcesz spacerować po cyberprzestrzeni pozostając niezauważonym, koniecznie włącz VPN, zanim połączysz się z Internetem. Wtedy Twoje połączenie nastąpi poprzez zabezpieczony i szyfrowany tunel, a Twoja lokalizacja będzie zamaskowana i chroniona przez sieć VPN. Jest to nie tylko doskonały sposób na przeglądanie stron zabezpieczonych blokadą regionalną, ale także ochrona podczas korzystania z darmowych, publicznych hotspotów Wi-Fi.

Włączając VPN, łączysz się z routerem Twojego dostawcy usługi, który chroni Twój własny router i ukrywa Twój prawdziwy adres IP, który jest w internecie jak odcisk Twojego palca! Łącząc się z siecią za pomocą VPN, jedynym widocznym źródłem połączenia, jest po prostu któryś z routerów dostawcy VPN, a tych jest wiele… Dla cyberprzestępców, pozostajesz więc niemożliwym do namierzenia i do zidentyfikowania celem.

VPN szyfruje każdy Twój krok, który stawiasz online. Szyfruje wszystko, co przeglądasz, co wysyłasz i co odbierasz. Jak działa szyfrowanie? Polega ono na zamianie czytelnego tekstu na nieczytelny kod. Rodzajów szyfrowania jest kilka i choć każdy z nich, ma swoje plusy i minusy, to każdy zapewnia skuteczne zniekształcenie danych tak, aby nikt nie mógł ich wykorzystać.

Większość dostawców VPN oferuje również dodatkowe zabezpieczenia, jakimi są własne systemy Domain Name System. DNS to system identyfikacji nazw, który jest czymś w rodzaju internetowej książki telefonicznej. Taki spis zawiera tekstowe adresy URL i powiązane z nimi odpowiednie adresy IP. Wystarczy podać samą nazwę strony, zamiast ciągu cyfr. Cyberprzestępcy mogą obserwować DNS i śledzić Twoją aktywność. Jednak system sieci VPN, używając dodatkowego szyfrowania, może skutecznie zablokować i te działania.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Co można zrobić z VPN?

VPN ukrywa przed innymi użytkownikami, którzy aktualnie korzystają z tej samej sieci, wszystko to, co robisz. Dzięki temu, możesz swobodnie korzystać ze swojej poczty, a nawet sprawdzać stan konta, bez obawy o wyciek danych.

Na pewno wiesz, że nie poleca się korzystania bez ochrony, z publicznych połączeń Wi-Fi, które dla hakerów i cyberprzestępców, są niczym wesołe miasteczko z niezliczoną ilością atrakcji! Tam, wyjątkowo łatwo można nas wyśledzić, jednak dzięki VPN, takie działania stają się niemożliwe. Również, kiedy ściągasz jakiekolwiek pliki, jesteś narażony na atak wielu złośliwych programów szpiegujących – nie z usługą VPN! VPN sprawi, że malware, nie mogąc Cię namierzyć – totalnie zgłupieje!

Dlaczego potrzebujesz sieci VPN?

W tej chwili, kiedy wiesz już jak działa sieć VPN, pytanie, czy w ogóle jej potrzebujesz, jest zupełnie zbędne. Odpowiedź jest tylko jedna i klarowna! Oczywiście, że jej potrzebujesz! Co więcej, jest Ci niezbędna!

Sieci VPN są obecnie wyjątkowo potrzebne! Zgodnie z niedawną zmianą przepisów i postanowieniem Federalnej Komisji Łączności, Twój dostawca internetu może obecnie, całkowicie swobodnie udostępniać Twoje dane osobowe, Twoją lokalizację, historię przeglądania stron i wszystkie inne informacje, które na Twój temat posiada. Sieć VPN, która uniemożliwia śledzenie Twoich działań, zagwarantuje Ci całkowitą prywatność, nawet względem Twojego dostawcy internetu! Korzyści, wynikające z używania VPN są ogromne i każdego dnia tylko przybierają na sile.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy