Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Jak działa sieć VPN?

Piotr R

28 stycznia 2020

Aktualizacja w dniu: 05.06.2023

Sieć VPN jeszcze niedawno była jedynie ciekawą nowinką techniczną. Dziś jest niezbędnym narzędziem do zapewnienia sobie bezpieczeństwa w sieci. Jednak czym tak naprawdę jest VPN? W jaki sposób działa? I jakie są jej wady i zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Co to jest VPN i dlaczego warto go używać?

Kiedy odwiedzasz w Internecie ulubione strony i portale, robisz zakupy w sklepie online, sprawdzasz swoje dane, czy grasz w gry, pozostawiasz po sobie ślady, które wprawiony haker może wykorzystać do śledzenia Ciebie. Prywatne sieci VPN są narzędziami, które umożliwiają pozostanie poza zasięgiem cyberprzestępców. Jednak czym tak naprawdę są i w jaki sposób działają?

Definicja VPN

VPN, a dokładnie Virtual Private Network, to wirtualna sieć prywatna, która pozwala na połączenie dwóch sieci lub użytkownika z siecią w sposób szyfrowany i bezpieczny. VPN zapewnia wyższy poziom ochrony i prywatności podczas surfowania po Internecie. Dzięki niej możesz przeglądać Internet zupełnie anonimowo. Nikt Cię nie zauważy, nikt Cię nie namierzy i nie wyśledzi.

Dlaczego warto używać VPN?

Sieci VPN są obecnie wyjątkowo potrzebne. Zgodnie z niedawną zmianą przepisów i postanowieniem Federalnej Komisji Łączności Twój dostawca Internetu może obecnie całkowicie swobodnie udostępniać Twoje dane osobowe, Twoją lokalizację, historię przeglądania stron i wszystkie inne informacje, które na Twój temat posiada. Sieć VPN, która uniemożliwia śledzenie Twoich działań, zagwarantuje Ci całkowitą prywatność, nawet względem Twojego dostawcy Internetu.

Jak działa VPN?

VPN tworzy bezpieczne połączenie, przekierowując ruch przez wyspecjalizowane serwery, ukrywając Twoją aktywność w sieci. Dokonuje tego sposobem, który nazywamy tunelowaniem. Jeśli chcesz surfować po cyberprzestrzeni pozostając niezauważonym, koniecznie włącz VPN, zanim połączysz się z Internetem.

Włączając VPN, łączysz się z routerem Twojego dostawcy usługi, który chroni Twój własny router i ukrywa Twój prawdziwy adres IP. Ponadto sieci VPN korzystają z szyfrowania danych, czyli technice polegającej na zamianie czytelnego tekstu na nieczytelny kod. Rodzajów szyfrowania jest kilka i choć każdy z nich ma swoje plusy i minusy, to każdy zapewnia skuteczne zniekształcenie danych tak, aby nikt nie mógł ich wykorzystać.

Zalety korzystania z VPN

Korzystanie z prywatnych sieci VPN niesie za sobą wiele korzyści, poniżej wymienimy najważniejsze z nich:

Bezpieczeństwo i prywatność

Sieci VPN zapewniają bezpieczeństwo i prywatność w sieci. W momencie, w którym zmienisz swój adres IP, uniemożliwiasz śledzenie Cię zarówno operatorom Internetu, z którego korzystasz, jak i cyberprzestępcom zainteresowanych kradzieżą Twoich danych.

Dostęp do zablokowanych stron i usług

Wiele stron i usług, którymi możesz być zainteresowany, jest zablokowanych na terenie naszego kraju. Dzięki możliwości zmiany IP w sieci VPN, będziesz mógł połączyć się z serwerem w kraju, gdzie dane witryny będą dostępne.

Ochrona przed cyberprzestępstwami

Korzystanie z prywatnych sieci VPN może ochronić nas przed wieloma cyberprzestępstwami. Przykładem mogą być ataki hakerskie na naszą bankowość online. Dzięki połączeniu z siecią VPN podczas korzystania z aplikacji bankowych możesz znacząco zminimalizować ryzyko kradzieży Twoich danych i środków finansowych.

Brak blokad geograficznych

Prawdopodobnie każdy użytkownik sieci spotkał się kiedyś z sytuacją, w której nie mógł obejrzeć swojego ulubionego filmu lub posłuchać muzyki z powodu blokad regionalnych. Dzięki możliwości zmiany adresu IP ten problem przestanie istnieć. Będziesz mógł zawsze korzystać z treści, które Cię interesują. Chcesz obejrzeć film z „zagranicznego Netflixa” albo cieszyć się transmisją meczu drużyny narodowej z polskim komentarzem podczas urlopu w egzotycznym kraju? Nic trudnego, wystarczy, że połączysz się odpowiednim serwerem.

Wady korzystania z VPN

VPN pomimo wielu zalet mają także kilka wad. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich:

Spowolnienie prędkości internetowej

Korzystanie z sieci VPN może zauważalnie spowolnić prędkość transmisji danych na urządzeniu, z którego korzystamy. Musimy jednak pamiętać, że opinie o VPN głoszące, że podczas korzystania z prywatnej sieci praktycznie w ogóle nie można komfortowo przeglądać Internetu są już od dawna nieaktualne. Obecna technologia VPN faktycznie spowalnia transmisję danych, jednak oglądanie filmów i słuchanie muzyki jest nadal komfortowe.

Możliwe problemy z kompatybilnością

Niektóre aplikacje i programy mogą mieć problem z kompatybilnością z danymi sieciami VPN. Przykładem mogą być aplikacje pocztowe, takie jak Outlook. Jeśli podczas połączenia z siecią VPN wyskoczy nam komunikat o problemie z jakąś aplikacją, to zatrzymanie połączenia zazwyczaj rozwiązuje ten problem.

Wymagane zaufanie do usługodawcy VPN

Dystrybutor sieci VPN ma dostęp do wielu danych związanych z naszą aktywnością w sieci. Dlatego to bardzo istotne, aby dokładnie sprawdzić, czy firma odpowiadająca za obsługę sieci VPN jest godna zaufania. Z reguły nieznane firmy, które oferują nieograniczony, darmowy dostęp do sieci VPN możemy od razu skreślić, ponieważ takie przedsiębiorstwa najczęściej zarabiają na sprzedaży naszych danych. Warto także unikać sieci VPN firm, których siedziby główne znajdują w krajach zrzeszonych w Sojuszu Pięciorga Oczu, ponieważ prawa ustanowione w tych państwach mogą zmusić przedsiębiorstwa do ujawnienia danych swoich klientów.

Wskazówki dotyczące wyboru najlepszej usługi VPN

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele firm, które oferują dostęp do prywatnych sieci VPN. Pamiętajmy jednak o tym, aby wybrać mądrze. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy sprawdzić, w ilu i w jakich krajach dystrybutor ma swoje serwery, ile urządzeń może korzystać z VPN w ramach jednej licencji, a także to, w jaki sposób połączenie z siecią wpływa na prędkość transferu i wydajność pracy urządzenia. Po wybraniu kilku najatrakcyjniejszych ofert warto przetestować rozwiązania, które nas interesują. Większość rzetelnych operatorów dostępu do sieci VPN daje możliwość przetestowania swojego rozwiązania w ramach bezpłatnej ograniczonej wersji.

Sprawdź również:

 


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy