Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogRansomware

GandCrab zaatakował kolejną firmę medyczną

Jakub T.

4 czerwca 2019

W ostatnich latach hakerzy szczególnie gustują w atakach na instytucje opieki zdrowotnej i ich zaplecze. Infekują systemy IT oprogramowaniem szantażującym (ransomware) lub wstrzykują złośliwy kod, mający za zadanie kradzież danych, które następnie wykorzystywane są w przyszłych oszustwach – tłumaczy Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe

Firma świadcząca usługi w zakresie rozliczeń medycznych, z siedzibą w Massachusetts, powiadomiła pacjentów o naruszeniu swoich zasobów informacyjnych. Przyznała, że hakerzy mogli ujawnić ich dane. Atak przeprowadzono cieszącym się złą sławą oprogramowaniem szantażującym GandCrab

Jedno z najnowszych doniesień o infekcji ransomware pochodzi od firmy medycznej Doctors’ Management Service, Inc. (DMS), która padła ofiarą ataku oprogramowaniem GandCrab. Do naruszenia doszło, zgodnie z zawiadomieniem DMS uzyskanym przez databreaches.net, w kwietniu 2017 r. Natomiast odkryto je dopiero w grudniu ubiegłego roku, kiedy to wykorzystując protokół RDP hakerzy wdrożyli oprogramowanie ransomware na słabo chronionej stacji roboczej. Przeprowadzone później dochodzenie ujawniło, że napastnicy wykorzystali GandCrab, oprogramowanie szantażujące czyniące w ostatnich czasach największe szkody. DMS odmówił zapłaty żądanego okupu i odzyskał dane z kopii zapasowych. Ponieważ nie można wykluczyć, że hakerom udało się również wykraść informacje o pacjentach, firma powiadomiła o zdarzeniu wszystkich, którzy mogli zostać nim dotknięci.

Jeżeli atakujący skopiowali dane przed ich zaszyfrowaniem, byliby w posiadaniu imion i nazwisk, adresów, dat urodzenia, numerów ubezpieczenia społecznego, numerów prawa jazdy, informacji dotyczących ubezpieczenia zdrowotnego oraz informacji medycznych, w tym poufnych danych diagnostycznych.

Bitdefender®
Lider w walce z ransomware


Chroń swoją organizację przed ransomware z rozwiązaniami, które najlepiej zapobiegają i blokują zagrożenia.

Osoby, które otrzymały powiadomienie od DMS, zachęca się do skorzystania z oferowanej przez firmę bezpłatnej usługi monitorowania kredytu. Ponieważ jednak monitorowanie kredytu nie jest równoważne ochronie przed oszustwami, zainteresowanym osobom zaleca się uważne śledzenie wyciągów bankowych, pod kątem wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości. 


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy