Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AppleBlog

Hakerska grupa APT28 znów powraca – wysyłając trojana do systemu Mac OS X używanego głównie przez pracowników przemysłu lotniczego.

Kuba / is8.pl

29 września 2016

Hakerska grupa APT28 znów powraca – wysyłając trojana do systemu Mac OS X używanego głównie przez pracowników przemysłu lotniczego.

Jak podają badacze z Unit42, niechlubna grupa hakerów APT28 bierze na celownik użytkowników z systemem operacyjnym Apple OS X na swoich komputerach, aby zainstalować na nich szpiegujące złośliwe programy trojan.

APT28, znany też jako Sofacy, to cyber-kryminalno grupa hakerów z Rosji znana z ataków na wysokiej rangi instytucje rządowe, wojskowe i bezpieczeństwa posługująca się skomplikowanymi narzędziami i możliwościami technicznymi.

W grudniu 2015 Bitdefender odkrył ogromną na skalę globalną kampanie wywiadowczą prowadzoną przez tę właśnie grupę gdzie celami włamań hakerskich były ważne postacie ze świata polityki, organa rządowe, telekomunikacyjne, służby ds. elektronicznych przestępstw i branże lotnicze. “Mamy powody aby wierzyć, że kierujący siecią APT28 są, bądź obywatelami Rosji, bądź sąsiednich krajów, gdzie także mówi się po rosyjsku”. Powiedzieli wówczas badacze z Bitdefender. “Nasze założenia są wsparte poprzez różne znaczniki, zidentyfikowane podczas analiz”.

Tym atakiem APT28 wyraźnie pokazuje, że bierze na muszkę jednostki związane
z przemysłem lotniczym. Trojan, nazwany ”Komplex”, jest “dostarczany” do systemu OS X poprzez wykorzystanie słabości w aplikacji antywirusowej MacKeeper. Zachowuje się jak narzędzie komunikacyjne i jest w stanie ściągać, uruchamiać i kasować pliki z systemu. Jako przynętę instaluje także plik PDF o programie kosmicznym Rosji.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

Badacze zaobserwowali uderzające podobieństwo do Carperb Trojan pod względem funkcjonalności i kodu. Zaleta użytkowania tych samych funkcji w obydwu trojanach na Windows i Mac OS X jest taka, “że wymagałaby mniejszej ilości zmian w aplikacji serwera C2 by poradzić sobie z międzyplatformowymi implantami”.

Odkryliśmy domeny poleceń i kontroli w trojanie “Komplex” które pokrywają się z wcześniej zidentyfikowanym kampanią phishingu infrastruktur powiązaną z grupą Sofacy” mówią badacze. “Wierzymy, że (to) zostało zrobione aby stosunkowo łatwo radzić sobie z naruszonym systemem Windows i Mac OS X przy użyciu tej samej aplikacji serwera C2”.
I na koniec raz ponownie zwracają uwagę na to, że: “Grupa Sofacy stworzyła trojana “Komplex” aby wykorzystać go w serii zamachów gdzie celem jest operacyjny system OS X – krok ten pokazuje ich nieustanną ewolucję w kierunku ataków na wiele platform.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Bitdefender jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Bitdefender są dostępne na stronie:

https://bitdefender.pl/aktualnosci


Autor


Kuba / is8.pl

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy