Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

WirusyZagrożenia Internetowe

Hakerzy uderzają w branżę medyczną, lawinowy przyrost malware’u w marcu

Marcin Jabłonka

29 kwietnia 2020

Analitycy Bitdefender odnotowują wyraźny wzrost liczby złośliwych aplikacji w czasie pandemii COVID-19. Branża medyczna stała się w ostatnim czasie ulubionym celem cyberprzestępców.

Spam zawierający nieprawdziwe informacje oraz phishing to metody, którymi najczęściej posługują się hakerzy działający w czasie pandemii. Dane telemetryczne Bitdefendera wykazują, iż przestępcy zmieniają i dywersyfikują wiadomości w taki sposób, aby dotrzeć do jak największej liczb osób. Najczęściej wykorzystują do tego celu boty zombie, które wysyłają tysiące e-maili na adresy zazwyczaj pozyskane w wyniku różnego rodzaju wycieków danych. Wiadomości zwykle nawiązują do pandemii koronawirusa i próbują przekonać adresatów do otwarcia załącznika, a tym samym zainstalowania złośliwego oprogramowania.

W lutym bieżącego roku Bitdefender wykrył 1448 rodzajów złośliwego oprogramowania, zaś w pierwszej połowie marca było ich już 8319. To oznacza wzrost malware’u o 475 proc. w ciągu jednego miesiąca.

Hakerzy szczególnie upodobali sobie szpitale, kliniki, instytucje farmaceutyczne oraz dystrybutorów sprzętu medycznego. Niemniej spam i phishing rozprzestrzeniał się również w innych branżach oraz wśród zwykłych obywateli. Bitdefender ujawnił kilka przykładów najbardziej popularnych cyberataków. Jednym z nich jest korespondencja do działu zakupów przedsiębiorstwa. Napastnicy wysyłają e-mail, w którym proszą adresata o podanie kodu SWIFT, a także zapoznanie się z treścią załącznika, w którym jest np. lista produktów typu maseczki ochronne. W rzeczywistości zawiera on złośliwy plik wykonywalny. Inna popularna metoda polega na poinformowaniu odbiorcy e-maila o oczekującej przesyłce kurierskiej.

W obecnym czasie wiele osób przebywa w swoich mieszkaniach, gdzie wykonują zdalną pracę bądź przebywają na przymusowych urlopach. Przestępcy kierują do nich wiadomości typu – „Twoja paczka dotarła do naszego magazynu, ale ze względu na epidemię koronawirusa, musisz ją odebrać w naszym magazynie. Szczegóły znajdują się w załączniku”. Nieświadomy odbiorca uruchamia plik ISO, który jest zamontowany jako obraz płyty DVD i uruchamia pliki wykonywalny zawierający złośliwą aplikację.

Niektóre informacje trafiają bezpośrednio do firm, a ich autorzy twierdzą, że przesyłają zdjęcia pracowników zarażonych wirusem COVID-19. Jednocześnie zalecają rozpoczęcie izolacji zainfekowanego personelu i analizę jego dotychczasowych kontaktów. Podobnie jak w poprzednim przypadku załączony plik IMG otwiera się jako zamontowany dysk DVD ze złośliwym kodem.

Nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie liczba tego typu ataków zmaleje. Możemy się jedynie spodziewać, że przestępcy zmienią metody wraz z ewolucją pandemii. Dlatego też każdy z nas powinien być bardzo ostrożny w tym okresie i najlepiej nie otwierać wiadomości pochodzących z nieznanych źródeł. Absolutnym minimum jest zainstalowanie zaawansowanego i sprawdzone systemu bezpieczeństwa. – doradza Mariusz Politowicz ekspert ds. bezpieczeństwa Bitdefender Polska.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy