Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

03 marca 2023

Według raportu Departamentu Obrony hakerzy zaatakowali US Marshals Service (amerykańską agencję federalną odpowiadającą za egzekwowanie wyroków sądów federalnych) za pomocą oprogramowania ransomware i zdołali wykraść informacje o prowadzonych śledztwach.

Haker na tle mapy

Większość ataków ransomware uderza w komercyjne firmy, które w mniemaniu hakerów byłyby skłonne zapłacić okup. Przykład US Marshals Services pokazuje, że nie zawsze tak jest. Niekiedy celem cyberprzestępców stają się także amerykańskie agencje federalne, co może wzbudzać zdziwienie wśród opinii publicznej.

Hakerzy zaatakowali US Marshals Service – kulisy ataku

Cyberatak na infrastrukturę sieciową US Marshals Services miał miejsce 17 lutego br. To właśnie wtedy jeden z systemów tej agencji został naruszony w wyniku ataku ransomware. Podobnie jak w przypadku większości tego typu ataków hakerzy szukali danych przed zablokowaniem systemu i najwyraźniej udało im się zdobyć niektóre poufne dokumenty.

„System, którego dotyczy problem, zawiera poufne informacje organów ścigania, w tym zwroty z procesu prawnego, informacje administracyjne i dane osobowe dotyczące podmiotów dochodzeń USMS, stron trzecich i niektórych pracowników USMS” – powiedział Reuterowi Drew Wade, szef biura spraw publicznych Marshals Service.

US Marshals Service natychmiast podjęło działania obronne

Zgodnie z raportem US Marshals Service agencja natychmiast poinformowała o cyberincydencie Departament Sprawiedliwości, który wszczął dochodzenie. Warto zauważyć, że hakerzy zdążyli złamać zabezpieczenia tylko jednego urządzenia, zanim agencja wykryła włamanie.

Raport CNN wskazał również, że wykradzione dane nie zawierały informacji o programie ochrony świadków, co niewątpliwie jest ulgą dla wielu osób, które są nim objęte.

Władze jeszcze nie upubliczniły żadnych informacji na temat typu użytego w ataku ransomware oraz grupy hakerskiej odpowiedzialnej za włamanie.

„Od kilku lat obserwujemy znaczący wzrost cyberataków skierowanych na instytucje rządowe. Przykład US Marshals Service tylko potwierdza ten trend. Jedynym sposobem na powstrzymanie ataków typu ransowmare jest korzystanie ze skutecznego oprogramowania antywirusowego wyposażonego w specjalny moduł antiransomware. Warto również zadbać o edukacjęswoich pracowników w zakresie niebezpieczeństw w sieci” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania antywirusowego Bitdefender.

Źródło: https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/hackers-attack-us-marshals-service-and-steal-sensitive-information/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy