Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

14 kwietnia 2023

Zdalne włamanie się do urządzenia lub oprogramowania wymaga sporej wiedzy technicznej. A gdyby hakerzy mogli przekonać ludzi do zhakowania swoich własnych urządzeń? Wymaga to znacznie mniej pracy i nie tak dużej wiedzy technicznej. Dlatego cyberprzestępcy znaleźli nowy sposób, aby nakłonić ludzi do pobrania i zainstalowania złośliwego oprogramowania, które będzie wykorzystywało procesory ofiar do kopania kryptowalut dla hakerów.

Górnik wydobywa kryptowaluty

Według raportu TechRadar badacz bezpieczeństwa Rintaro Koike wykrył złośliwą kampanię, w której hakerzy wymyślili sposób na złamanie zabezpieczeń legalnych stron internetowych (głównie w Japonii, Korei Południowej i Hiszpanii) oraz wyświetlanie fałszywych powiadomień o aktualizacjach przeglądarki internetowej Chrome.

Nowa kampania phishingowa

Gdy cyberprzestępcy wysyłają wiadomość phishingową, najczęściej informują o tym, że należy natychmiastowo podjąć jakieś kroki, aby ustrzec się przed rzekomym niebezpieczeństwem. To sprawdzona metoda, ale w tym przypadku przestępcy wybrali inną drogę.

„Wystąpił błąd podczas automatycznej aktualizacji Chrome. Zainstaluj pakiet aktualizacji ręcznie później lub poczekaj na następną automatyczną aktualizację” – brzmi wyświetlona fałszywa wiadomość. Brak pilności może być jeszcze bardziej przekonujący dla niektórych użytkowników.

Badacz bezpieczeństwa odkrył również, że kod jest kompatybilny z ponad 100 językami, więc prawdopodobnie stanowi część większej kampanii gotowej do wdrożenia na całym świecie.

Hakerzy wykorzystują ofiary do kopania kryptowalut – jak się bronić?

Oczywiście plik pobierany przez ofiarę nie ma nic wspólnego z aktualizacją Chrome. W rzeczywistości jest to koparka kryptowalut Monero, która użyje procesora do wydobycia kryptowalut bez wiedzy użytkownika. Jak zauważają badacze – w tym przypadku nie każdy antywirus jest w stanie ochronić urządzenie przed zainfekowaniem.

„Najlepszą ochroną przed tą kampanią phishingową jest podstawowa wiedza informatyczna. Użytkownicy powinni wiedzieć, że Google Chrome posiada własne mechanizmy aktualizacji i nie ma potrzeby ręcznego aktualizowania przeglądarki. Warto pamiętać także o zabezpieczeniu swojego urządzenia za pomocą antywirusa wyposażonego w odpowiedni moduł antyphishingowy, który zminimalizuje ryzyko wejścia w sfałszowany link prowadzący do niebezpiecznej strony internetowej” – radzi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło:https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/attackers-compromise-website-to-display-fake-chrome-updates-and-deploy-cryptominer/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy