Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Phishing

Dwóch mężczyzn skazanych za oszustwa kryptowalutowe

Veronika H

8 sierpnia 2022

Dwóch mężczyzn skazanych na więzienie federalne w USA za oszukiwanie inwestorów za pomocą fałszywego schematu kryptograficznego. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób cyberprzestepcy okradają ludzi?

Czarny ekran z programem

Amerykański sędzia federalny w Kalifornii skazał dwóch mężczyzn z hrabstwa Orange na więzienie za nakłanianie ludzi do zakupu kryptowaluty, która dałaby inwestorom bezpośredni dostęp do “bardzo” dochodowego programu handlowego. Oczywiście to wszystko było oszustwem.

Cyberprzestępcy okradają ludzi

Urok kryptowalut przyciągnął wszelkiego rodzaju przestępców. Dwa z największych problemów, przed którymi stoi obecnie ekosystem kryptograficzny, to włamania i ataki phishingowe mające na celu kradzież tokenów lub przekonanie ludzi do zapewnienia przestępcom bezpośredniego dostępu do ich portfeli.

Niestety, powoli nabiera kształtu trzeci wektor ataku. Niektórym przestępcom udało się przekonać ludzi do inwestowania w ich „biznes” dzięki obietnicy wielkich zysków. 26-letni Jeremy David McAlpine i 29-letni Zachary Michael Matar przekonali ponad 2000 osób do zainwestowania w ich pomysł. Ostatecznie oszukali ich na 1,9 miliona dolarów.

W jaki sposób cyberprzestępcy okradają inwestorów?

„McAlpine i Matar byli również odpowiedzialni przede wszystkim za rozwój programu handlu aktywami cyfrowymi Dropil, zautomatyzowanego bota handlowego o nazwie „Dex”, który mógł być używany wyłącznie z DROPs” – powiedział w komunikacie prasowym urząd prokuratora generalnego USA .

„Aby skłonić inwestorów do zakupu DROP, McAlpine i Matar złożyli szereg fałszywych oświadczeń wobec inwestorów w „Białej Księdze” opublikowanej na stronie internetowej Dropil i na jej koncie na Twitterze, promując rzekomy sukces kryptowaluty” – napisano w komunikacie prasowym.

„Wśród innych fałszywych oświadczeń, Biała Księga zapewniała, że handel z Dexem dawałby średnie roczne zwroty od 24% do 63%, w zależności od ‘profilu ryzyka’ wybranego przez inwestora”.

Na tym ich oszustwo się nie skończyło. Opracowali również fałszywe raporty o rentowności Dex dla Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), stwierdzając, że biznes miał być operacyjny i rentowny.

McAlpine i Matar zostali skazani na więzienie federalne za oszustwa związane z papierami wartościowymi odpowiednio na 36 i 30 miesięcy.

Zadbaj o swój system z oprogramowaniem antywirusowym Bitdefender, wykrywa zagrożenia i zatrzymuje złośliwe oprogramowania.

Zapewnij bezpieczeństwo i anonimowość w sieci dla swojej rodziny.

Bitdefender Premium VPN
Bitdefender Family Pack


Autor


Veronika H

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy