Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

26 kwietnia 2023

Internet przedmiotów (IoT) to host dla prawie każdego rodzaju urządzenia, jakie można sobie wyobrazić, o ile jest ono podłączone do Internetu. Niestety, niektóre z nich zawsze pozostaną mniej bezpieczne od innych i będą podatne na ataki w inteligentnym domu. Najnowszy raport IoT przeprowadzony przez zespół Bitdefender ujawnia niepokojący trend dotyczący urządzeń raczej nieuznawanych za podatne na zagrożenia: inteligentnych telewizorów.

Inteligentny dom

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że mieszka w inteligentnym domu. Pojawienie się smartfonów, inteligentnych głośników, urządzeń do przesyłania strumieniowego, kamer IP i innych tego typu nowinek technicznych powoli zmieniło tradycyjne domy w inteligentne, a my nawet nie zwróciliśmy na to uwagi.

W ciągu ostatnich kilku lat lista najbardziej podatnych na ataki urządzeń nie uległa znaczącym zmianom. Wciąż znajdują się na niej: routery, kamery IP, sieciowe pamięci masowe (NAS) i kilka innych produktów. Jednak w ostatnich dwóch latach wyłoniły się dwa typy urządzeń, które są teraz prawdopodobnie najbardziej narażone na cyberataki w naszych domach: inteligentne telewizory i inteligentne wtyczki.

Inteligentne telewizory – nowe cyberzagrożenie

W 2022 roku najbardziej wrażliwymi urządzeniami w inteligentnych domach były inteligentne telewizory. Stają się one coraz bardziej zaawansowane, mają dużo pamięci i wydajnych procesorów, nie wspominając o systemach operacyjnych nowej generacji, które również przechowują pewne dane osobowe, ponieważ jest z nimi połączonych wiele kont internetowych.

Hakerzy mogą wykorzystać luki w zabezpieczeniach, aby telewizory stały się częścią dużych botnetów, przeprowadzając ataki DDoS na firmy i inne organizacje. Przestępcy mogą je również wykorzystać do kradzieży informacji lub zdobycia przyczółka w sieci domowej. Na telewizorach często logujemy się do aplikacji takich korporacji jak Netflix, Disney, czy HBO. Hakerzy, którzy złamią zabezpieczenia urządzenia, mogą wykraść nasze dane logowania, a następnie wykorzystać je do ataków phishingowych” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Inteligentne telewizory stanowią zaledwie 5,4% urządzeń podłączonych do sieci chronionych przez rozwiązania antywirusowe Bitdefender, a są one odpowiedzialne za 52% wszystkich zidentyfikowanych luk. Gdy tak niewielki ułamek urządzeń generuje tyle kłopotów, staje się jasne, że producenci telewizorów nie przygotowali się dostatecznie na falę ewentualnych problemów.

Inteligentne urządzenie w Twoim domu – niebezpieczne wtyczki

Inteligentne wtyczki to drugi rodzaj urządzeń, które stają się coraz bardziej niebezpieczne. W wielu przypadkach użytkownicy podłączają je do sieci i nigdy nie sprawdzają ich ponownie, nie mówiąc już o dokonywaniu aktualizacji w celu wykrycia wszelkich potencjalnych luk mogących pojawić się w międzyczasie. Wtyczek jest mniej niż telewizorów, ale stanowią one 13% wszystkich zidentyfikowanych podatności.

Źródło:https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/a-smart-device-in-your-home-is-extremely-unsafe-iot-report-finds/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy