Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

27 kwietnia 2023

Najnowsza analiza naruszeń danych opublikowana przez Identity Theft Resource Center (ITRC) ujawnia oszałamiający wzrost liczby naruszeń danych w pierwszym kwartale 2023 roku.

ITRC

Według szacunków ITRC ponad 89 milionów użytkowników sieci stało się ofiarami naruszeń danych w I kwartale 2023 roku. Najnowsze informacje pokazują, że sześć z dziesięciu największych naruszeń danych zgłoszonych w okresie od stycznia do marca nie zawierało tekstu wyjaśniającego pierwotną przyczynę zdarzenia. To wzrost o 20% w porównaniu z IV kwartałem 2022 r.

ITRC publikuje raport o naruszeniach danych

Łącznie ITRC zgłosiło 445 naruszeń bezpieczeństwa danych w pierwszym kwartale 2023 roku. Najczęściej atakowanymi branżami na terenie Stanów Zjednoczonych były: opieka zdrowotna, usługi finansowe, produkcja, usługi komunalne i usługi profesjonalne.

W raporcie wyróżniono również pięć głównych wektorów ataków w I kwartale bieżącego roku, które obejmowały:

 • Cyberataki – 378 naruszeń
 • Błędy systemowe i ludzkie – 58 naruszeń
 • Ataki fizyczne – 7 naruszeń
 • Ataki na łańcuch dostaw – 48 naruszeń

Zagrożenie ze strony phishingu

„Ataki na łańcuch dostaw nadal były znaczącym wektorem ataków dla cyberprzestępców poszukujących danych osobowych w pierwszym kwartale” – wyjaśnił komunikat ITRC. – „Z 378 naruszeń przypisanych cyberatakom 53 dotyczyło łańcucha dostaw, 54 zaś – ransomware. Phishing (106 incydentów) wciąż pozostawał najczęstszym wektorem ataków, który doprowadził do naruszenia bezpieczeństwa danych w pierwszym kwartale”.

„W ostatnich latach zespół Bitdefender obserwuje lawinowy wzrost cyberincydentów związanych z phishingiem. Ten typ zagrożenia jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ bazuje na socjotechnikach i próbach oszukania ofiary. W wielu przypadkach jedynym sposobem na uniknięcie ataku jest korzystanie z odpowiedniego systemu antywirusowego wyposażonego w specjalny moduł antyphisingowy, który zablokuje podejrzane i niebezpieczne linki w momencie, gdy w nie klikniemy. Musimy jednak pamiętać, że nawet najlepszy antywirus nie pomoże, jeśli zignorujemy jego komunikaty. Dlatego niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednią cyberedukację pracowników i członków Twojej rodziny” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło:https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/itrc-says-data-breach-notices-in-q1-2023-lack-actionable-information-for-consumers/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy