Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Jak chronić swoją prywatność w sieci?

Damian S

23 maja 2023

Przewijamy i akceptujemy.
Prawie każdy w taki sposób akceptuje warunki użytkowania i polityki prywatności podczas rejestracji w nowej usłudze.
Czy zastanawiałeś się jednak co się dzieje, gdy klikniesz „akceptuję”

Zrozumienie Twojego prawa do prywatności w sieci

Firmy zazwyczaj uzyskują prawo nie tylko do przetwarzania Twoich danych, ale również do udostępniania ich zewnętrznym podmiotom. Gdy już zaakceptujesz warunki, nie masz zbytniej kontroli nad tym co się stanie z Twoimi danymi osobowymi.

Na cały proces składa się wiele skomplikowanych warunków prawnych, których zrozumiale większość ludzi unika. Dlatego właśnie potrzebujemy praw i regulacji, które będą chroniły Twojego prawa do prywatności w sieci.

Jeżeli mieszkasz na terenie Unii Europejskiej, Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych (RODO) chroni Twoje dane osobowe pozwala Ci na większą elastyczność w zarządzaniu swoją prywatnością. Jeżeli mieszkasz w stanie Kalifornia, California Consumer Privacy Act (CCPA) pozwala Ci odpytać firmy jak zbierają i sprzedają Twoje dane oraz umożliwia Ci poproszenie firm o całkowite usunięcie Twoich danych.

Prywatność w sieci jest Twoim prawem i składa się z kilku fundamentów, które zarówno RODO jak i CCPA pokrywają. Aby zachować prywatność w sieci, musisz:

 • Wiedzieć jakie dane osobowe firma zbiera na Twój temat.
 • Zrozumieć, jak zarządzają Twoimi danymi osobowymi i czy sprzedają je zewnętrznym podmiotom.
 • Mieć możliwość zabronienia sprzedaży Twoich danych osobowych
 • Mieć dostęp do wszystkich danych, które firma ma na Twój temat
 • Mieć możliwość poproszenia wszystkich Twoich danych z firmowych systemów
 • Mieć swobodę egzekwowania swojego prawa do prywatności w sieci bez żadnych negatywnych konsekwencji lub dyskryminacji.

3 Istotne Etapy Ochrony Prywatności w Sieci
Jak więc zacząć ochronę swojej prywatności w Internecie?
Aby dbać o nią na dłuższą metę, podziel ją na 3 etapy:

 • Etap 1: zrób szczegółową analizę swoich urządzeń, aplikacji i kont i wzmocnij swoje fundamenty
 • Etap 2: zacznij kreować bezpieczniejsze nawyki w sieci i włącz je do swojej codziennej rutyny
 • Etap 3: rób okresowy przegląd prywatności, aby upewnić się, że poczyniłeś postępy

Najlepsza ochrona prywatności jest trwającym procesem, który rozpoczyna się od solidnych podwalin, a następnie dodaje w czasie usprawnienia. Wykorzystuje on również Twój czas i zasoby w najefektywniejszy sposób.

Jak zwiększyć swoją prywatność w sieci (Lista kontrolna)

Opiszemy tutaj jak chronić swoje bezpieczeństwo i prywatność w Internecie dzięki połączeniu Twojej potrzeby bezpieczeństwa wraz z Twoją ciekawością, a to wszystko w układzie, który nie przeszkadza Ci w pracy.

Etap 1: Zrób szczegółową analizę

 • Zrób listę urządzeń połączonych z Internetem
 • Wypisz jakiego typu informacje przechowujesz na urządzeniach (zdjęcia, dokumenty, aplikacje, hasła)
 • Zrób listę usług online z których korzystasz i zaznacz te z których korzystasz najczęściej
 • Określ jaką wartość stanowi dla Ciebie każdy z tych zasobów (konta online, aplikacje, zdjęcia, emaile, materiały służbowe)
 • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe dla najważniejszych kont i ustaw hasła dla niezbędnych urządzeń
 • Dostosuj ustawienia prywatności i zabezpieczeń dla najważniejszych kont (Google, Facebook itd.)
 • Ustaw konta gości lub dostępy dla współdzielonych kont i urządzeń
 • Usuń wszystkie niepotrzebne aplikacje ze swoich urządzeń
 • Usuń wszystkie konta których już nie używasz (jeżeli znajdujesz się na terenie UE lub stanu Kalifornia, możesz również poprosić o całkowite usunięcie danych)
 • Zrób kopie zapasowe istotnych danych na zewnętrznych dysku, w chmurze lub najlepiej w obu tych miejscach. Zaszyfruj utworzone kopie.
 • Zaktualizuj zainstalowane oprogramowanie na wszystkich urządzeniach (począwszy od laptopa poprzez smartfon, a skończywszy na odkurzaczu podłączonym do Internetu)
 • Zabezpiecz swoją przeglądarkę internetową poprzez konfigurację silniejszych ustawień prywatności i zabezpieczeń
 • Zainstaluj program antywirusowy i zapoznaj się z jego funkcjami, aby w pełni go wykorzystać

Ta szczegółowa analiza pozwoli Ci postawić silne fundamenty dla ochrony prywatności w sieci, jednak są limity tego co da się ręcznie zrobić.

Bitdefender Digital Identity Protection pomoże Ci przejąć kontrolę nad danymi osobowymi i prywatnością w sieci. Monitoruje on Twój cyfrowy ślad zaczynając od Twojego adresu email i numeru telefonu i natychmiast powiadomi Cię, gdy dojdzie do wycieku Twoich danych lub pojawią się inne zagrożenia dla Twojej osoby takie jak próby podszywania się w mediach społecznościowych.

“Usługi ochrony tożsamości cyfrowej powiadamiają klientów, gdy wyciekną ich dane, aby mogli szybko zareagować i uniknąć długofalowych skutków. Tego typu usługi nie zapobiegają kradzieży tożsamości lub oszustwom i nie mogą usunąć Twoich danych z dark webu lub powstrzymać wycieku, który już nastąpił. Pomagają one jednak poradzić sobie ze skutkami wycieku danych. Zadaniem ochrony tożsamości cyfrowej nie jest powstrzymanie cyberprzestępców przed wykorzystaniem Twoich danych, a bardziej powiadomienie Cię o ujawnieniu Twoich danych, abyś mógł podjąć konkretne działania mające na celu zminimalizowanie potencjalnych skutków incydentu.” Liviu Arsene (Senior E-Threat Analyst, Bitdefender)

Etap 2: Zacznij kreować bezpieczniejsze nawyki w sieci

Możesz zrobić kilka rzeczy, które w połączeniu przechylą szalę na Twoją stronę.

 • Stopniowo zacznij przenosić swoje hasła do Menedżera Haseł – będziesz musiał zapamiętać tylko jedno hasło, będzie Cię on również chronił przed słabymi hasłami oraz wielokrotnym używaniem tych samych haseł
 • Używaj Wirtualnej Sieci Prywatnej (VPN), zwłaszcza jeżeli łączysz się sieciami Wi-Fi, które nie są Twoje lub jeżeli odwiedzasz strony na których potrzebujesz dodatkowych zabezpieczeń (przykładowo bankowość elektroniczne lub usługi medyczne)
 • Aktualizuj swoje oprogramowanie i skonfiguruj w ustawieniach aplikacji automatyczne aktualizacje. Ustaw sobie cotygodniowe powiadomienia dla usług wymagających ręcznych aktualizacji.
 • Zwracaj uwagę czy odwiedzane strony korzystają z HTTPS w celu zabezpieczenia Twojego połączenia i wysyłanych do nich danych
 • Udostępniaj pliki w sieci z wykorzystaniem renomowanych usług i unikaj wysyłania danych osobowych poprzez komunikatory (szczególne dokumentów, danych dotyczących bankowości i haseł!)
 • Używaj bezpiecznych, szyfrowanych komunikatorów, które nie udostępniają Twoich danych zewnętrznym pomiotom.

Etap 3: Rób okresowy przegląd prywatności

Co klika miesięcy możesz zrobić szybki przegląd niezbędnych kont i urządzeń, aby upewnić się, że są w szczytowej formie.

 • Wyczyść pamięć podręczną i ciasteczka w przeglądarce
 • Odinstaluj niepotrzebne aplikacje i dodatki (szczególnie ważne dla przeglądarek!)
 • Odbierz dostęp zewnętrznym aplikacjom dostęp do Twoich kont i aplikacji (np. fitness trackcer może przesyłać dane do aplikacji zdrowotnych na Twoim smartfonie)
 • Sprawdź czy dostępna jest aktualizacja firmware dla Twoich urządzeń i wykonaj ją.
 • Sprawdź czy dostępne są nowe funkcje prywatności lub zabezpieczeń, które możesz włączyć lub czy możesz odebrać zbędne uprawnienia aplikacjom.

Jaka jest przyszłość prywatności w sieci?

Wraz z rozwojem technologii coraz trudniej będzie nam zachować prywatność.
Nowe technologie będą bardziej skupione na danych w sensie interpretacji danych pod kątem budowania dokładnego profilu Twojej osoby przy wykorzystaniu dostępnych danych i przetworzeniu ich lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Zasada „jeżeli coś jest za darmo, to Ty jesteś produktem” ma tutaj zastosowanie, ponieważ płacisz swoimi danymi.
Oczywiście nigdy nie będziemy całkowitej pewności, że polityki prywatności są całkowicie przestrzegane, możemy mieć jednak mieć nadzieję lub oczekiwać na powstanie praw i regulacji dotyczących ochrony danych, które przesuną skalę w stonę klientów i dadzą im większa kontrolę – lub chociaż większy wgląd w dane, które udostępniają usługom, z których korzystają.”
Liviu Arsene (Senior E-Threat Analyst, Bitdefender)

Ostrożne podejście do udostępniania swoich danych jest niezbędne do zachowania komfortowego poziomu prywatności. Wiemy jednak, że niektóre rzeczy są poza naszą kontrolą, dlatego też warto jest wiedzieć jak się zachować na wypadek wycieku lub utraty danych bądź też wykorzystania ich w niecnych celach.

“Im więcej wchodzimy w interakcję ze światem cyfrowym, tym trudniej jest zachować nam prywatność. Przykładowo, w kwestii wycieków danych zwykły użytkownik tak naprawdę nie ma nic do powiedzenia.

Może on podjąć wszystkie niezbędne kroki, aby upewnić się, że udostępnia on żadnych informacji na swój temat, ale kiedy nastąpi włamanie do firmy, nie jest to jego winą. Może to być w powodu przeoczenia firmy lub zbytniego skomplikowania technologii po ich stronie, co praktycznie uniemożliwia zarządzanie.”
Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)

Ochrona tego niezbywalnego prawa do prywatności nie jest tylko kwestią praw lub ustawień. To też nasze nastawianie do poświecenia czasu i zasobów, aby się zabezpieczyć.

Zasada leżąca u podstaw prywatności w Internecie to zdrowy sceptycyzm. Wystarczy zadać sobie pytanie „dlaczego proszą mnie o takie dane lub uprawnienia?” Właśnie to sprawia, że dwukrotnie zastanawiasz się przed otwarciem linku lub pobraniem podejrzanego załącznika. Twoja ciekawość również pozwala Ci poszerzać horyzonty i być na bieżąco.

Ludzie tacy jak Ty, którzy pomagają innym dbać o swoją prywatność w sieci tworzą bezpieczniejsze środowiska dla nas wszystkich.

“Oczywistym jest, że ludzie wchodzący w interakcję w Internecie muszą udostępnić swoje dane. Można jednak ograniczyć skutki ewentualnego wycieku danych poprzez dostarczenie usłudze tylko minimalnej wymaganej ilości danych.

Gdy zakładasz nowe konto i zauważysz, że na przykład pole adres nie jest obowiązkowe, nie wypełniaj go. Jeżeli możesz założyć konto nie podając numeru telefonu, nie rób tego, jest to jedna rzecz mniej, która wycieknie w przypadku ewentualnego wycieku danych.
Wiele elementów cyfrowej prywatności jest poza Twoją kontrolą, ale możesz zminimalizować potencjalne skutki wycieku poprzez udostępnianie tylko absolutne niezbędnych danych.
Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)

Cokolwiek postanowisz teraz zrobić, wiesz już, jak się za to zabrać! Jesteśmy z Tobą.

Źródło: https://www.bitdefender.com/cyberpedia/how-to-protect-online-privacy/


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy