Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Jak korzystać z VPN jak ekspert

Damian S

21 czerwca 2023

Posiadanie odpowiednich narzędzi do ochrony prywatności i bezpieczeństwa cyfrowego to świetny sposób na zachowanie bezpieczeństwa. Ale to, co czyni te narzędzia jeszcze bardziej skutecznymi, to wiedza, jak wykorzystać je na swoją korzyść.

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa Bitdefendera dzielą się swoimi najlepszymi wskazówkami, jak korzystać z VPN w najlepszy sposób.

Jak działa VPN?

Bezpieczna sieć VPN łączy w sobie funkcje, które zwiększają prywatność i bezpieczeństwo danych osobowych za każdym razem, gdy korzystasz z Internetu, niezależnie od używanych urządzeń. Oto krótkie zestawienie:

 • Silne szyfrowanie ma istotne znaczenie dla każdej godnej zaufania sieci VPN. To właśnie ono tworzy bezpieczny tunel dla danych pomiędzy urządzeniem a zasobami, do których uzyskujesz dostęp.
 • Silne protokoły VPN chronią poufność danych. Zapobiegają również nieautoryzowanemu dostępowi do informacji, zapewniając jednocześnie elastyczność w sposobie działania VPN.
 • Automatyczny wyłącznik awaryjny natychmiast zamyka określone programy w przypadku utraty połączenia z Internetem, zapobiegając wyciekom prywatnych danych.
 • Ochrona przed wyciekiem adresów IP i DNS gwarantuje, że dostawca usług internetowych (ISP) nie może monitorować, przechowywać i filtrować ruchu DNS. Utrudnia to złośliwym podmiotom śledzenie i wskazywanie dokładnej lokalizacji i aktywności użytkownika.
 • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (lub wieloskładnikowe) znacznie zmniejsza ryzyko przejęcia konta. Ta funkcja dodaje bardzo potrzebną warstwę ochronną dla konta.
 • Polityka braku logów to sposób, w jaki wiesz, że dostawca VPN nie przechowuje szczegółów Twojego zachowania w sieci gwarantując Ci anonimowość.

Wszystkie te funkcje VPN łączą się, aby chronić Cię przed tymi, którzy próbują nadużywać Twoich danych – niezależnie od tego, czy są to cyberprzestępcy, oszuści czy inne prywatne podmioty, które postrzegają Twoje dane osobowe jako lukratywny biznes.

W momencie rozpoczęcia korzystania z VPN połączenie internetowe jest kierowane przez zdalne serwery. VPN skutecznie ukrywa Twój prawdziwy adres IP i chroni Cię przed stronami trzecimi, które chcą zidentyfikować Ciebie, Twoją sieć lub Twoje urządzenie.

Jak najlepiej wykorzystać VPN?

Sieci VPN są najczęściej wykorzystywane do działań online, które łączą potrzeby zachowania produktywności, cieszenia się wolnością w Internecie i ochrony danych przed wścibskimi oczami.

Przyjrzyjmy się wszystkim sposobom korzystania z VPN jak profesjonalista w dziedzinie cyberbezpieczeństwa (z kilkoma szybkimi zwycięstwami nawet dla osób niebędących specjalistami w dziedzinie technologii).

VPN chroni Twój cyfrowy ślad

Kontrolowanie cyfrowego śladu nie jest prostym zadaniem, zwłaszcza gdy rośnie on każdego dnia. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak dużo i jak szybko się dzieje.
VPN to niezawodny sposób na mapowanie, monitorowanie i zarządzanie swoim cyfrowym śladem. To jedno narzędzie może pomóc ograniczyć ilość danych, które zostawiasz na swoim śladzie podczas wykonywania codziennych czynności.

Jednym z kluczowych zastosowań VPN jest ukrywanie adresu IP (i rzeczywistej lokalizacji). Szokujące może być jak wiele podmiotów śledzi rzeczywiste miejsce naszego pobytu. Informacje te mogą być wykorzystywane do celów reklamowych, śledzenia, a nawet do profilowania pod kątem oszustw i cyberataków.

Jednym z najgorszych scenariuszy jest kradzież tożsamości cyfrowej. Ten rodzaj cyberprzestępczości może mieć katastrofalne długoterminowe konsekwencje.

Uruchomienie VPN po włączeniu urządzenia to prosta czynność, którą można wykonać każdego dnia (lub skonfigurować automatyczne połączenie), a która w dłuższej perspektywie przynosi wiele korzyści dla bezpieczeństwa.

Nawet jeśli możesz zmienić swoją nazwę użytkownika lub hasło, nie możesz zrobić tego samego z numerem ubezpieczenia społecznego, datą urodzenia lub imieniem i nazwiskiem. Te dane pozostają z tobą do końca życia”.
Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)

VPN chroni prywatność historii przeglądania

Cyberprzestępcy, których głównym zajęciem jest zamiana danych osobowych w pieniądze, nieustannie pracują nad tym, aby uzyskać ich więcej. Cyberprzestępcy mogą próbować Cię oszukać, zainstalować złośliwe oprogramowanie na Twoim urządzeniu, a nawet przetrzymywać Twoje dane dla okupu.

Ujawnienie cyfrowego śladu użytkownika znacznie ułatwia im zadanie.
Weźmy na przykład historię przeglądania. Zawiera ona wiele danych osobowych, które mogą wykorzystać:

 • Aktywność w Bankowości Online
 • Dostawca poczty email
 • Wszystkie Twoje wyniki wyszukiwania online (które mogą ujawnić twój stan zdrowia i inne konkretne informacje).

Tak więc, gdy korzystasz z Internetu bez VPN, wszystko, co robisz na swoim urządzeniu, może być śledzone. W momencie włączenia VPN informacje te są automatycznie chronione i nigdy nie są przechowywane.
Dokładnie tak, jak powinno być.

VPN chroni podczas połączenia z publicznymi Wi-Fi

Jesteśmy tak przyzwyczajeni do bycia online przez cały czas, że nawet tego nie zauważamy, chyba że stracimy połączenie. Da się to szczególnie zauważyć, gdy jesteśmy poza domem i musimy skorzystać z publicznej sieci Wi-Fi, aby załatwić sprawy.

Czasami jesteśmy pod presją czasu lub okoliczności, więc łatwiej jest po prostu połączyć się z pierwszą dostępną siecią, nawet jeśli jest niezabezpieczona. To jest dokładnie to, czego chcą cyberprzestępcy.

Przy tak dużej ilości danych osobowych ujawnianych w sieci, cyberprzestępcy i oszuści nieustannie przeprowadzają masowe ataki, które są w dużej mierze zautomatyzowane i mogą być skierowane praktycznie do każdego. Nawet jeśli ryzyko, że haker zaatakuje właśnie Ciebie, jest raczej niskie, prawdopodobieństwo cyberataku typu ” spray and pray”, który może uderzyć właśnie w Ciebie, jest znacznie wyższe.

Aby zmylić atakujących, użyj bezpiecznej sieci VPN. Możesz ją skonfigurować tak, aby automatycznie chroniła Cię podczas łączenia się z dowolną siecią, niezależnie od tego, czy jest to publiczny hotspot, czy hotelowa sieć Wi-Fi.

VPN zabezpiecza bankowość internetową

Czy korzystanie z VPN jest konieczne dla wszystkiego co robimy w sieci? Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa Bitdefender twierdzą, że tak, zwłaszcza w przypadku bankowości internetowej.

Strona internetowa lub aplikacja mobilna banku może być bezpieczna, ale ochrona kont przed włamaniami i oszustwami jest wspólną odpowiedzialnością.

Na Twoim urządzeniu dzieje się wiele rzeczy, o których możesz nie wiedzieć. Jeśli nigdy nie sprawdzałeś, czy Twoje dane osobowe są narażone, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że dane Twojej karty mogły wyciec podczas jednego z wielu wycieków z ostatnich lat.

Nie wspominając już o złośliwych rozszerzeniach do przeglądarek, które tylko czekają, aż zalogujesz się do swojego banku, aby mogły przejąć dane logowania i przesłać je do autora.
Patrząc na swoją aktywność online oczami cyberprzestępcy z zewnątrz, istnieje wiele scenariuszy, w których możesz być narażony na oszustwa i cyberprzestępczość.
Regularne korzystanie z VPN chroni dane finansowe dzięki dodatkowej warstwie szyfrowania i pomaga zmniejszyć ryzyko w znaczący sposób. A wystarczy do tego tylko jedno kliknięcie przycisku “Połącz”.

VPN zabezpiecza zdalny dostęp do zasobów i danych

Dobrym pomysłem jest korzystanie z VPN, jeśli musisz stale korzystać z zasobów przechowywanych w zdalnej lokalizacji. Jeśli twój pracodawca już zapewnia Ci korporacyjną sieć VPN do łączenia się z zasobami firmy, prawdopodobnie wiesz, jak to działa.

Ten sam rodzaj zabezpieczeń rozciąga się na osobiste projekty lub pliki, do których można bezpiecznie uzyskać dostęp na odległość. Gdy korzystasz z zaufanej sieci VPN, masz pewność, że haker nie może wyśledzić i odkryć, gdzie przechowujesz ważne dokumenty, własność intelektualną lub inne poufne informacje.

Połączenie bezpieczeństwa z produktywnością nigdy nie było łatwiejsze. Rozwiązanie takie jak Bitdefender VPN obsługuje oba te elementy, jednocześnie zwiększając elastyczność cyfrowego życia.

VPN może ominąć profilowanie i inwigilację

Zagrożenie inwigilacją nie dotyczy wyłącznie reżimów politycznych z restrykcyjnymi przepisami, które ograniczają prawo człowieka do wolności. Dotyczy to również podmiotów, które pracują nad wzbogacaniem danych, działalnością mającą na celu poprawę poziomu szczegółowości i dokładności ogromnych ilości informacji, które są stale gromadzone od milionów osób z całego świata.

Jednym z najbardziej niezawodnych rozwiązań jest korzystanie z VPN w celu zminimalizowania śladu cyfrowego. Ograniczając ilość informacji pozostawianych w sieci, utrudniasz również profilowanie.

VPN pomaga chronić urządzenia mobilne

“Atakujący często próbują przechwycić wszystko, co wpisujesz. Oznacza to, że każde konto w sieci społecznościowej, każde hasło, każdy naciśnięty klawisz może potencjalnie dotrzeć do atakujących i zostać wykorzystane do naruszenia bezpieczeństwa wszystkich innych kont”.
Liviu Arsene (Senior E-threat Analyst, Bitdefender)

Należy o tym pamiętać podczas korzystania z urządzeń mobilnych. Mamy tendencję do zwracania mniejszej uwagi na nasze smartfony lub tablety, ponieważ uważamy, że są one z natury bezpieczne.

Wielu z nas nawet nie bierze pod uwagę adresów URL, które klikamy, a których w większości nie jesteśmy w stanie w pełni odczytać. Jest to coś, co cyberprzestępcy podchwycili i teraz używają skróconych linków, aby oszukać naszą percepcję i skłonić nas do wejścia na szkodliwe strony internetowe.

To tylko jeden z przykładów tego, jak łatwo można stracić kontrolę nad swoimi urządzeniami mobilnymi. W połączeniu wszystkie te drobne szczegóły tworzą dużą dziurę w bezpieczeństwie i prywatności online.

Jest to jedna z tych sytuacji, w których można najlepiej wykorzystać VPN. Doda on dodatkową warstwę ochrony do każdego połączenia, niezależnie od tego, czy korzystasz z Wi-Fi, czy z danych mobilnych. Zapewnia również prywatność i bezpieczeństwo danych, jeżeli zmieniasz sieci podczas podróży.

VPN zapewnia prywatność podczas korzystania z czatów

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale ujawniasz wiele informacji za pośrednictwem czatów online. Hakerzy doskonale zdają sobie z tego sprawę i nieustannie szukają możliwości uzyskania dostępu do tych rozmów.

Kiedy uczysz się, jak chronić swoją prywatność w Internecie, ważne jest, aby wiedzieć, że korzystanie z VPN jest doskonałym dodatkiem.

Dane przechodzą przez zaszyfrowany tunel tworzony przez VPN, są one chronione przed cyberatakami, takimi jak “Man in the Middle”, których cyberprzestępcy używają do podsłuchiwania rozmów.

Jak VPN chroni Twoje wiadomości

VPN chroni Cię podczas pobierania i streamowania

Historia pobierania i streamowania jest również dużą częścią Twojej tożsamości cyfrowej, cyberprzestępcy chętnie położą swoje ręce na obu.

Pewnym sposobem na zrujnowanie ich planów jest włączenie VPN za każdym razem, gdy korzystasz z Internetu. W ten sposób wiesz, że jesteś bezpieczniejszy za każdym razem, gdy coś pobierasz lub streamujesz swoje ulubione treści.

VPN nie chroni jednak przed odwiedzeniem podejrzanych stron internetowych. Do tego potrzebne jest rozwiązanie antywirusowe lub antymalware. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa Bitdefendera zalecają, aby chronić się przy użyciu wielu warstw, więc posiadanie zarówno VPN, jak i oprogramowania zabezpieczającego jest idealne!

VPN może pozwolić Ci uzyskać dostęp do treści ograniczonych geograficznie

Niezależnie od tego, czy jesteś w domu i chcesz obejrzeć coś, co jest zablokowane w Twoim kraju, czy też podróżujesz, a Twoje ulubione programy telewizyjne sprawiają, że czujesz się mniej stęskniony za domem, korzystanie z VPN jest najlepszym rozwiązaniem.

VPN pozwala cieszyć się bezpieczniejszymi wakacjami

Aby bezpiecznie zrelaksować się i odprężyć w dowolnym miejscu na świecie, wystarczy włączyć VPN na autopilocie i pozwolić mu działać w tle.

Prawdopodobnie spędzasz więcej czasu na telefonie podczas wakacji, niż chciałbyś przyznać, jest to kwestia bezpieczeństwa, podobnie jak nakładanie SPF.

Posłuchaj eksperta ds. cyberbezpieczeństwa:
“Wchodzimy w interakcję z Internetem w tempie, w jakim nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, a to zwiększa szanse, że staniemy się ofiarą”.
Bogdan Botezatu (dyrektor ds. badań nad zagrożeniami i raportowania, Bitdefender)

VPN pomaga uniknąć dyskryminacji cenowej

Mówiąc o wakacjach, następnym razem, gdy będziesz je planować, spróbuj użyć VPN, aby porównać ceny transportu i zakwaterowania z różnych lokalizacji.

Po włączeniu wirtualnej sieci prywatnej możesz odkryć, że ceny różnią się w zależności od lokalizacji. Dotyczy to biletów lotniczych, pokoi hotelowych, a nawet rejsów. To samo dotyczy oprogramowania lub innych produktów, które możesz chcieć kupić online.

VPN może ominąć cenzurę

Jedną z najlepszych rzeczy w Internecie jest swoboda korzystania z niego w celu uzyskania dostępu do informacji z całego świata.

Dlatego też korzystanie z VPN może okazać się niezbędne w niektórych krajach i regionach, gdzie restrykcyjne reżimy ograniczają dostęp do treści.

Wiesz teraz, jak najlepiej wykorzystać swoją subskrypcję. Skorzystaj z porad ekspertów, aby przenieść swoją prywatność online na wyższy poziom i wybrać odpowiednią aplikację VPN do swoich potrzeb. Dzięki ultraszybkim prędkościom i szerokiej sieci serwerów, korzystanie z rozwiązania takiego jak Bitdefender VPN zapewnia ochronę prywatności, na którą zasługujesz.

Źródło: https://www.bitdefender.com/cyberpedia/how-to-use-a-vpn/


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy