Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Jak ochronić swoje konto na social mediach?

Piotr R

23 sierpnia 2023

Media społecznościowe to obecnie nie tylko nasze prywatne miejsca w sieci, w których możemy dzielić się zdjęciami, przemyśleniami lub zainteresowaniami, lecz także cenne marketingowe narzędzia służące nam do poszerzania zasięgów oraz reklamowania naszych produktów. Ponadto za ich pomocą możemy korespondować z potencjalnymi klientami i kontrahentami. Pamiętajmy jednak także o tym, że korzystanie z social mediów niesie za sobą wiele cyberniebezpieczeństw, takich jak hejt, kampanie phishingowe i złośliwe oprogramowanie. Dlatego zespół Bitdefender przygotował krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak ochronić swoje konto na social mediach.

Człowiek korzysta z social media.

Ochrona konta na social mediach – jakie są zagrożenia?

Do najgroźniejszych niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z mediów społecznościowych możemy na pewno zaliczyć wszelkiego rodzaju oszustwa, które mogą zakończyć się: zainfekowaniem naszego urządzenia, kradzieżą naszego konta lub kradzieżą środków z naszego konta. Jednak w jaki sposób hakerzy tego dokonują i jak możemy się przed tym zabezpieczyć?

Metody hakerów

Cyberprzestępcy podczas swojego nielegalnego procederu najczęściej wysyłają użytkownikom mediów społecznościowych wiadomości phishingowe, czyli takie, które mają na celu zachęcenie swoich ofiar do kliknięcia w niebezpieczne linki lub pobrania złośliwych plików. W treści tych wiadomości zawierają szokujące informacje, np. jeśli klikniemy w podany link, to zobaczymy kompromitujący film z naszymi znajomymi, albo nami samymi. Pamiętajmy, aby nigdy tego nie robić, nawet jeśli taką wiadomość otrzymamy od naszego znajomego.

Warto także unikać linków w różnych podejrzanych postach, takich jak loterie, na których rzekomo możemy wygrać iPhona, lub inny sprzęt elektroniczny. Najczęściej po kliknięciu w łącze, zostaniemy przekierowani do formularza, na którym mamy zostawić swoje dane (w tym e-mail i hasło – celem hakerów jest to, abyśmy wpisali takie samo hasło jak to na naszym koncie na mediach społecznościowych) lub informacja, że mamy wysłać SMS na określony numer.

Kolejnym zagrożeniem są wszelkiego rodzaju oszuści i naciągacze, którzy wykorzystują użytkowników, nie zdających sobie sprawy z zagrożeń w sieci. Tacy przestępcy wyszukują osoby samotne, sfrustrowane lub takie, które mają problemy emocjonalne, a następnie próbują nawiązać z nimi bliską relację, po to, aby wyłudzić od nich pieniądze.

Co zrobić jeśli ktoś się włamie na Twoje social media?

Jednak, co zrobić, jeśli ktoś niepowołany włamał się już na Twojego Instagrama? Jeśli nadal masz dostęp do swojego konta (czyli, jeśli haker nie zmienił już Twojego hasła), to natychmiastowo wejdź w ustawienia konta i sprawdź, czy nie został dodany jakiś dodatkowy numer telefonu lub pomocniczy adres e-mail (jeśli tak, to je usuń, ponieważ w ten sposób włamywacz może zmienić nasze hasło). Następnie zmień swoje hasło i sprawdź miejsca, z których w ostatnim czasie logowano się na Twoje konto. Jeśli straciłeś dostęp do swojego konta, to zachowaj spokój, ponieważ możesz skontaktować się z administracją i odzyskać konto po szczegółowej weryfikacji.

Jak zabezpieczyć konto na social mediach?

Bezpieczne korzystanie z mediów społecznościowych jest zależne od tego, czy przestrzegamy podstawowych zasad cyberhigieny. Dlatego zespół Bitdefender przygotował poniższy poradnik, dzięki któremu będziesz bezpieczniejszy w sieci.

 • Nie klikaj w podejrzane linki, nawet jeśli otrzymałeś je od znajomych.
 • Nigdy nie loguj się danymi do konta na podejrzanych formularzach.
 • Zawsze korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowego, który został wyposażony w moduł antyphishingowy. Bitdefender Family Pack nie tylko zabezpieczy do 15 Twoich urządzeń z systemami Windows, macOS, iOS i Android, lecz także zablokuje wszelkie podejrzane linki i niebezpieczne próby phishingowe.
 • Korzystaj z unikalnych, skomplikowanych haseł i przechowuj je w menadżerze haseł.
 • Dbaj o edukację w zakresie cyberbezpieczeństwa w gronie członków swojej rodziny. Zwróć szczególną uwagę na swoje dzieci, rodziców i dziadków.
 • Nie udostępniaj niepotrzebnych informacji takich, jak to kiedy wyjeżdżasz, co masz w domu, kiedy i którędy chodzisz do szkoły/pracy.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy