Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ – Produkty dla firmy

Jak ręcznie zaszyfrować Bitlockerem komputer z Windows 10 Pro

Awatar

Krzysztof B.

27 listopada 2023

W tym artykule znajdziesz informacje na temat ręcznego szyfrowania Bitlockerem w systemie Windows 10 Pro.

Dlaczego szyfrowanie jest ważne dla bezpieczeństwa

Szyfrowanie dysku komputera jest jednym z najbardziej podstawowych elementów bezpieczeństwa firmowego. Bitlocker jest składnikiem systemu Windows 10 (w wersji Pro i Enterprise). Dzięki niemu możesz zabezpieczyć dane zapisane na dyskach przed niepowołanym dostępem do nich. W ten sposób można zabezpieczyć pliki za pomocą hasła PINu czy klucza odzyskiwania. Dzięki temu osoba nie mająca tych informacji nie powinna być w stanie odblokować dostępu.

Szyfrować można ręcznie lub zdalnie w przypadku posiadania domeny. Jeśli nie posiadasz domeny możesz zautomatyzować cały proces np. za pomocą dodatku do Bitdefender GravityZone o nazwie Pełne Szyfrowanie Dysku (FDE). Klucz odzyskiwania będzie wtedy przechowywany w konsoli i przypisany do urządzenia.

Jak ręcznie zaszyfrować Bitlockerem komputer z Windows 10

Aby zaszyfrować dysk komputera uruchom usługę Bitlockera wbudowaną w system Windows 10. Wciśnij klawisz z logiem Windows i wpisz Zarządzaj funkcją Bitlocker.

uruchomienie biltockera windows 10

Otworzy się okno, w którym zobaczysz wszystkie swoje podłączone dyski. Aby rozpocząć szyfrowanie odszukaj odpowiednią partycję i kliknij Włącz funkcję BitLocker.

włączenie bitlockera

Drugim krokiem jest wybór metody odblokowania dysku. Już na początku musisz zdecydować czy chcesz ustawić PIN, pamięć USB lub dysk ma być automatycznie odblokowany jeśli będzie podłączony do tego komputera. 

Uwaga!

Jeśli przełożysz dysk do innego komputera będziesz musiał wpisać klucz odzyskiwania, aby odblokować dysk.

metoda odzyskiwania dostępu do dysku

Następnym krokiem jest zapisanie klucza odzyskiwania. Pod żadnym pozorem go nie zgub! Możesz przypisać go do swojego konta Microsoft, zapisać do pliku (notatnik) lub wydrukować. W przypadku pliku można go zapisać tylko na partycji, która nie jest teraz szyfrowana.

zapisanie klucza odzyskiwania bitlocker

Kolejnym krokiem jest wybór elementów do zaszyfrowania. Zdecyduj czy zaszyfrowany ma zostać cały dysk czy tylko dane, które aktualnie się na nim znajdują. W przypadku komputera, który nie jest nową instalacją systemu zaleca się użycie opcji dla całego dysku.

część dysku do zaszyfrowania komputera

Ostatnim krokiem konfiguracyjnym jest decyzja o trybie szyfrowania. Jeśli zamierzasz używać tego dysku na starszych komputerach, wybierz Tryb zgodności. Jeśli będą to tylko nowsze systemy zaznacz Nowy tryb szyfrowania.

wybór trybu szyfrowania

Na koniec zgodnie z zaleceniami przeprowadź test. Komputer zostanie ponownie uruchomiony, a funkcja Bitlocker sprawdzi czy uda się na nim odblokować dysk wybraną wcześniej metodą. Dopiero po tym rozpocznie się szyfrowanie. Po ponownym zalogowaniu zobaczysz pasek postępu. W trakcie całego procesu możesz normalnie korzystać z urządzenia.

postęp szyfrowania

koniec szyfrowania


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy