Jak rozpoznać i usunąć wirusa komputerowego?

wirusy komputerowe

Jakie są pierwsze symptomy zainfekowania komputera.

Korzystając codziennie z komputera bardzo szybko wychwytujemy wszelkie niepokojące sygnały związane z jego pracą. W szczególności powinniśmy być wyczuleni na:

  1. Zbyt wolna praca komputera – podczas korzystania z komputera jeśli zauważamy, że wykonywanie tych samych czynności zajmuje więcej czasu, powinniśmy zachować czujność – może być to oznaka zainfekowania komputera. Warto w takim wypadku sprawdzić działanie programów w tle i uruchomić dodatkowe skanowanie komputera.
  2. Problemy z połączeniem sieciowym – jeśli Twój komputer nie może się połączyć z Internetem, wszystkie możliwe problemy z połączeniem sieciowym zostały wyeliminowane a Twój dostawca Internetu nie zgłasza usterki może być to spowodowane wirusem, w takiej sytuacji warto ponownie przeskanować komputer programem antywirusowym, a w przypadku dalszych problemów zainstalować  najnowszą wersję dostępnego oprogramowania pobraną z innego urządzenia.
  3. Nagle pojawiające się komunikaty związane z reklamami lub potencjalnymi zagrożeniami – w wielu przypadkach są one źródłem potencjalnych problemów – zazwyczaj kierują do zainfekowanych źródeł gdzie dane o użytkowniku i jego pliki są wyłudzane lub blokowane. Wszelkie tego typu nagle pojawiające się komunikaty powinny wzbudzić naszą czujność.
  4. Nowe nieznane aplikacje lub usunięcie najczęściej używanych – Jeśli na naszym komputerze znajduje się nowy program którego nie instalowaliśmy powinniśmy się temu dokładniej przyjrzeć. Również nagłe niespodziewane zniknięcie programu którego często używamy może być oznaką infekcji komputera. Poza zainstalowaniem lub usunięciem aplikacji  wirusy mogą powodować błędy w funkcjonowaniu aplikacji. W pierwszej kolejności wirusy atakują wszelkie programy które próbują je powstrzymać – zwłaszcza antywirusowe.
  5. Przekierowania na strony których nie wyszukujemy – bardzo często zdarza się, że podczas przeglądania Internetu zostajemy przeniesieni na strony których nie wyszukujemy, zmienia się nasza domyślna przeglądarka lub ulubione strony – to również jest spowodowane zainfekowaniem komputera.

Powyższe symptomy można w bardzo łatwy sposób wyeliminować – poprzez wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania. Częste wsparcie i aktualna baza wirusów jest podstawą do skutecznej obrony przed zagrożeniami z zewnątrz. Warto również kontrolować zabezpieczenia stron które odwiedzamy, a zwłaszcza tych na których podajemy swoje dane identyfikacyjne i związane z płatnościami.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments