Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Jak rozpoznać i usunąć wirusa komputerowego?

ideo

16 grudnia 2019

Wirus komputerowy jest w olbrzymim skrócie aplikacją której zadaniem jest przedostanie się do oprogramowania jak największej ilości osób, zdobycie danych i przekazanie ich na zewnątrz bez naszej zgody i wiedzy. W przypadku nowszych wirusów kompletną blokadę komputera oraz żądanie okupu. Dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie nieprawidłowości w działaniu komputera.

wirusy komputerowe

Jakie są pierwsze symptomy zainfekowania komputera.

Korzystając codziennie z komputera bardzo szybko wychwytujemy wszelkie niepokojące sygnały związane z jego pracą. W szczególności powinniśmy być wyczuleni na:

 1. Zbyt wolna praca komputera – podczas korzystania z komputera jeśli zauważamy, że wykonywanie tych samych czynności zajmuje więcej czasu, powinniśmy zachować czujność – może być to oznaka zainfekowania komputera. Warto w takim wypadku sprawdzić działanie programów w tle i uruchomić dodatkowe skanowanie komputera.
 2. Problemy z połączeniem sieciowym – jeśli Twój komputer nie może się połączyć z Internetem, wszystkie możliwe problemy z połączeniem sieciowym zostały wyeliminowane a Twój dostawca Internetu nie zgłasza usterki może być to spowodowane wirusem, w takiej sytuacji warto ponownie przeskanować komputer programem antywirusowym, a w przypadku dalszych problemów zainstalować  najnowszą wersję dostępnego oprogramowania pobraną z innego urządzenia.
 3. Nagle pojawiające się komunikaty związane z reklamami lub potencjalnymi zagrożeniami – w wielu przypadkach są one źródłem potencjalnych problemów – zazwyczaj kierują do zainfekowanych źródeł gdzie dane o użytkowniku i jego pliki są wyłudzane lub blokowane. Wszelkie tego typu nagle pojawiające się komunikaty powinny wzbudzić naszą czujność.
 4. Nowe nieznane aplikacje lub usunięcie najczęściej używanych – Jeśli na naszym komputerze znajduje się nowy program którego nie instalowaliśmy powinniśmy się temu dokładniej przyjrzeć. Również nagłe niespodziewane zniknięcie programu którego często używamy może być oznaką infekcji komputera. Poza zainstalowaniem lub usunięciem aplikacji  wirusy mogą powodować błędy w funkcjonowaniu aplikacji. W pierwszej kolejności wirusy atakują wszelkie programy które próbują je powstrzymać – zwłaszcza antywirusowe.
 5. Przekierowania na strony których nie wyszukujemy – bardzo często zdarza się, że podczas przeglądania Internetu zostajemy przeniesieni na strony których nie wyszukujemy, zmienia się nasza domyślna przeglądarka lub ulubione strony – to również jest spowodowane zainfekowaniem komputera.

Powyższe symptomy można w bardzo łatwy sposób wyeliminować – poprzez wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania. Częste wsparcie i aktualna baza wirusów jest podstawą do skutecznej obrony przed zagrożeniami z zewnątrz. Warto również kontrolować zabezpieczenia stron które odwiedzamy, a zwłaszcza tych na których podajemy swoje dane identyfikacyjne i związane z płatnościami.

Jak pozbyć się wirusa z komputera

jak oczyścić komputer z wirusów? Najskuteczniejszym sposobem na wyczyszczenie laptopa z wirusów jest regularne skanowanie swojego systemu za pomocą antywirusa. Dzięki temu Twój komputer będzie stale monitorowany, czy nie ma na nim złośliwego oprogramowania. Skuteczny antywirus po wykryciu zagrożenia natychmiastowo je usunie.

Pamiętajmy jednak o tym, aby w razie jakiegokolwiek podejrzenia, że dany plik może być dla nas niebezpieczny, usunąć go z naszego dysku. Dzięki temu możemy sami zneutralizować wiele cyberzagrożeń. Jeśli te kroki nie pomogą, to zawsze pozostaje sformatowanie dysku. Dzięki temu przywrócimy go do stanu fabrycznego.


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy