Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC bezpieczeństwa

Wirus komputerowy

Jakub T.

26 września 2019

Co to jest wirus komputerowy? Definicja

Wirus komputerowy to aplikacja, która może się kopiować, dołączając swój kod do innych plików w systemie. Jego misją jest rozprzestrzenianie się z pliku na plik i z komputera na komputer, powodując głównie szkody i zagrażając integralności zainfekowanego komputera. W większości przypadków wirus modyfikował pliki systemowe, czyniąc host bezużytecznym. Krótko mówiąc, wirus może głównie pogorszyć pliki systemowe, co uniemożliwia uruchomienie systemu operacyjnego. 

Pamiętaj: chociaż termin „wirus” jest niewłaściwie używany w przypadku złośliwego oprogramowania komputerowego, nie jest to wirus, chyba że może zainfekować pliki. 

Pierwszy wirus komputerowy

Pierwsze wirusy komputerowe narodziły się w środowisku akademickim i zostały stworzone do zupełnie innych celów niż infekowanie systemów i powodowanie spustoszenia wśród użytkowników komputerów. Na przykład pod koniec lat 50. brytyjski matematyk Lionel Penrose opublikował raport zatytułowany „Maszyny samoreprodukujące”, przegląd prostego dwuwymiarowego modelu zdolnego do samoreplikacji, mutacji i atakowania systemów komputerowych. Praktyczna część projektu została przeniesiona przez Fredericka G. Stahla na system IBM 650. W tym momencie naukowcy i badacze zajmowali się wyłącznie sztuczną inteligencją i kwitnącą dziedziną robotyki. 

Kilka lat później trzech badaczy z Bell Telephone Laboratories rozpoczęło eksperymenty z grą programistyczną o nazwie Darwin. Darwin składał się z programu o nazwie „sędzia” działającego w wyznaczonej części pamięci komputera (miejsce pamięci nazywano „areną”). 

Każdy gracz musiałby pisać małe programy przy użyciu kodu maszynowego IBM 7090 i mógłby wywoływać określone funkcje przechowywane w „sędzinie”. Głównym celem było zbadanie lokalizacji pamięci, zakończenie działania przeciwnego programu uruchomionego w tym miejscu, a następnie wypełnienie wolnego miejsca kopiami samych siebie. 

Sama gra była po prostu nieszkodliwą rozrywką, ale może być również postrzegana jako narodziny oprogramowania do samoliczenia, które będzie dalej wykorzystywane w zupełnie inny sposób. 

Nowoczesne wirusy 

Chociaż bardzo popularne w tamtych czasach, współczesne systemy operacyjne są wyposażone w zabezpieczenia antywirusowe, takie jak możliwość wykrywania i przywracania zmodyfikowanych plików systemowych do stanu czystego. Ale jest jeszcze jeden powód, dla którego twórcy szkodliwego oprogramowania porzucili ostatnio tworzenie wirusów. Nasze wewnętrzne dane telemetryczne pokazują, że wirusy stanowią jeden niewielki procent zagrożeń, które widzimy w skali globalnej. 

Aby zarabiać na infekcjach, cyberprzestępcy potrzebują swoich dzieł, aby pozostawały niezauważone i pozostawały w Internecie przez długi czas. Ponieważ wirusy komputerowe atakują pliki i systemy operacyjne, są one zbyt głośne i budzą podejrzenia użytkowników. 

Mimo to niezwykle złożone wirusy, takie jak Win32.Sality, Win32.Virtob lub Win32.Ramnit, nadal znajdują się w obiegu. W ciągu ponad 13 lat istnienia sama Sality zainfekowała ponad 2 miliony komputerów na całym świecie. 

Jak zachować bezpieczeństwo 

Mimo że wirusy komputerowe zbliżają się do końca swojej ważności, nie upadną bez walki. Aby mieć pewność, że Twój komputer nie padnie ofiarą wirusów, pobieraj pliki tylko z wiarygodnych źródeł. Nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników lub wiadomości e-mail, które trafiły do folderu śmieci w skrzynce odbiorczej, o ile go nie znasz i nie ufasz. 

Dobre rozwiązanie do ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, takie jak wielokrotnie nagradzane produkty Internet Security lub Total Security firmy Bitdefender, pomogą ci trzymać się z dala od zagrożeń, w tym wirusów. 


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

ABC bezpieczeństwa

Wirus komputerowy

Jakub T.

26 września 2019

ABC bezpieczeństwa

Trojan

Jakub T.

25 września 2019

ABC bezpieczeństwa

Ransomware

Jakub T.

20 września 2019

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy