Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ - Produkty dla domu

Jak stworzyć bootowalny pendrive za pomocą Rufus

Awatar

Krzysztof B.

22 lutego 2024

W tym artykule dowiesz się w jaki sposób możesz przygotować bootowalny pendrive do instalacji systemu operacyjnego na swoim komputerze za pomocą oprogramowania Rufus.

Jak zdobyć obraz systemu operacyjnego

Aby przygotować bootowalny pendrive do instalacji systemu, musisz posiadać go w pliku, w formie obrazu.

Obraz systemu Windows w pliku z rozszerzeniem .iso możesz przygotować sam wykorzystując do tego oficjalne narzędzie firmy Microsoft o nazwie Media Creation Tool.

System Linux Ubuntu w formie gotowego obrazu pobierzesz stąd.

Jak przygotować bootowalny pendrive za pomocą Rufus

Gdy przygotujesz obraz systemu w formie pliku ISO, pobierz i uruchom najnowszą wersję oprogramowania Rufus z oficjalnej strony producenta. Przed uruchomieniem podłącz pendrive do komputera.

W oknie programu na górze wybierz z rozwijanej listy swój pendrive. Z listy Wybór bootowania wskaż pozycję Obraz dysku lub ISO płyty (proszę wybrać). Kliknij przycisk Wybierz i odszukaj plik obrazu. Potwierdź klikając Otwórz.

wybór pliku obrazu w rufus wybór pliku iso w rufus

Obraz systemu wczyta się do programu. Większość opcji można zostawić domyślnych. Najważniejsze dwie to Schemat partycjonowania oraz System plików. Ten pierwszy zależy od Twojej płyty głównej i jej ustawień. Jeśli posiadasz stary BIOS lub UEFI ustawiony w trybie Legacy, wybierz opcję MBR. Jeśli korzystasz z nowszego trybu UEFI, użyj GPT.

Jako system plików wybierz NTFS, ponieważ FAT32 jest bardzo przestarzały i nie obsługuje plików większych niż 4GB.

Pozostałe ustawienia mogą zostać domyślne. Gdy będziesz gotowy kliknij przycisk START na dole, aby rozpocząć tworzenie bootowalnego pendrive.

ustawienia programu rufus

Wyświetli się ostrzeżenie o utracie danych. Przed nagraniem pendrive zostanie sformatowany i wszystkie pliki, które się na nim znajdują zostaną skasowane. Potwierdź klikając OK.

ostrzeżenie o utracie danych w rufus

Zaczekaj aż zielony pasek postępu dojdzie do końca. Może to potrwać kilka minut. Gdy proces zakończy się zobaczysz napis Gotowy. Możesz zamknąć program Rufus.

rufus nagrał pendrive

Aby uruchomić pendrive przed startem systemu musisz zmienić kolejność bootowania w swoim BIOS/UEFI. Możesz skorzystać z naszych poradników FAQ.

Jak zmienić kolejność bootowania na pendrive w BIOS.

Jak zmienić kolejność bootowania na pendrive w UEFI.


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy