Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InterneciePhishing

Jak uchronić się przed utratą pieniędzy na oszustwach w 2024 roku?

Piotr R

2 lutego 2024

Za każdym oszustwem stoi złodziej próbujący ukraść Twoje pieniądze. Jedynym sposobem, aby utrzymać ich na dystans, jest uzbrojenie się w wiedzę i narzędzia. Dlatego zespół Bitdefender stworzył, krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak ochronić swoje pieniądze i dane osobowe bez wydawania fortuny i inwestowania zbyt dużej ilości wolnego czasu.

Napis Scam

Czy wiedziałeś?

Wielka Brytania: W Wielkiej Brytanii rośnie liczba oszustw, a ofiary straciły 580 mln funtów już w pierwszej połowie 2023 r., a oczekuje się, że straty za cały rok przekroczą 1 miliard funtów.

USA: Według Federalnej Komisji Handlu oszustwa kosztowały amerykańskich konsumentów ponad 7 miliardów dolarów w pierwszych trzech kwartałach 2023 r., co oznacza wzrost o 5% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

Postępuj zgodnie z pięcioma najważniejszymi wskazówkami od zespołu Bitdefender, aby chronić swoje pieniądze i dane osobowe oraz uniknąć wyniszczających statystyk dotyczących oszustw w 2024 r.

Kluczowe działania:

 • Zawsze sprawdzaj legalność podmiotu, który Cię o cokolwiek prosi. Zanim odpowiesz na jakikolwiek e-mail, wiadomość lub telefon z prośbą o podanie danych osobowych lub finansowych, poświęć trochę czasu na sprawdzenie wiarygodności nadawcy. Tę samą ostrożność należy zachować w przypadku reklam online w mediach społecznościowych lub wiadomości otrzymywanych za pośrednictwem aplikacji.
 • Użyj Bitdefender Scamio, czyli bezpłatnego wykrywacza oszustw, aby szybko określić, czy ktoś próbuje Cię oszukać. Możesz skopiować i wkleić wiadomość, przesłać obraz, wysłać link lub opisać swoją sytuację. Scamio analizuje to i informuje Cię, czy jest to bezpieczne, czy nie.
 • Wykonaj pracę detektywistyczną i skontaktuj się z firmą/marką/osobą, korzystając z informacji z jej oficjalnej strony internetowej, aby potwierdzić autentyczność otrzymanej wiadomości. Na przykład, jeśli jest to e-mail, kliknij, aby sprawdzić adres e-mail nadawcy, a nie tylko patrzeć na jego nazwę. Jeśli dzieje się to przez telefon, uzyskaj numer, pod który możesz oddzwonić do danej osoby, a następnie sprawdź, czy jest to prawidłowy numer.
 • W razie wątpliwości zasięgnij drugiej opinii. Zadzwoń do przyjaciela lub dziecka/rodzica, opisz swój problem i zapytaj ich o zdanie. Zawsze zasięgnij niezależnej, lub prawnej porady, jeśli oferta wiąże się z pieniędzmi, czasem lub zaangażowaniem. Będziesz zaskoczony, jak nowe spostrzeżenia mogą wyjaśnić sytuację. Poza tym jesteśmy tu po to, żeby sobie pomagać i na sobie polegać.
 • Bądź sceptyczny wobec e-maili otrzymanych po wycieku Twoich danych. Zachowaj ostrożność w przypadku niechcianych ofert, e-maili i wiadomości, które otrzymujesz po naruszeniu zasad bezpieczeństwa Twoich danych. Prawdopodobnie będą to wiadomości phishingowe, wykorzystujące fakt wycieku Twojego adresu w wyniku incydentu. Unikaj odpowiadania na nie, szczególnie na te obiecujące szybkie i znaczne zyski pieniężne lub życiowe możliwości.
 • Zabezpiecz swoje urządzenia. Wyznacz dzień w ciągu najbliższych dwóch tygodni, w którym zaktualizujesz oprogramowanie zabezpieczające na swoim komputerze, smartfonie i innych urządzeniach. Upewnij się, że mają aktualne oprogramowanie zabezpieczające, zmień hasła na silne (lub skorzystaj z menedżera haseł) i włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
 • Monitoruj swoje konta i raporty kredytowe. Regularnie przeglądaj wyciągi z konta bankowego i karty kredytowej pod kątem nieautoryzowanych transakcji. Skonfiguruj alerty konta, aby otrzymywać powiadomienia o nietypowej aktywności, zapewniając system wczesnego ostrzegania przed potencjalnym oszustwem.
 • Przeszukaj swój raport kredytowy pod kątem nieznanych kont lub wyszukiwań – a jeśli je znajdziesz, natychmiast je przeanalizuj, ponieważ mogą one ujawnić oszusta posługującego się Twoją tożsamością.
 • Bądź na bieżąco. Prawdopodobieństwo, że staniesz się ofiarą oszustwa, o którym czytałeś, jest o 80% mniejsze niż w przypadku tych, których nie znasz.
 • Zgłaszaj oszustwa. Nie wstydź się tego, że zostałeś oszukany. Zgłaszając to, utrudnisz im dalsze okradanie innych ludzi.
 • Korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowego. Oprogramowanie Bitdefender zostało wyposażone w specjalny moduł antyphishingowy, który zablokuje większość niebezpiecznych reklam. Dzięki temu będziesz mógł uniknąć zagrożenia ze strony sfałszowanych stron internetowych.

Wykonując te kroki, zyskujesz pewność poruszania się po cyfrowym krajobrazie i odporność na oszustwa. Bądź na bieżąco, zachowaj czujność i podziel się tym praktycznym planem działania z innymi, aby wspólnie budować bezpieczniejszą społeczność internetową.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy