Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Jak uniemożliwić cyberprzestępcom kradzież danych karty kredytowej podczas świąt?

Adam D

12 grudnia 2023

Okres świąteczny to czas pełen radości i ducha dawania. Jednak w jego cieniu czają się niewidoczne zagrożenia cybernetyczne, które czekają, aby wykorzystać Twoją dobrą wolę i radość, jaką przynosisz otaczającym Cię osobom. Wielu hakerów wykorzystuje okres świąteczny do tego, aby atakować użytkowników sieci w celu kradzieży danych ich kart kredytowych. Dlatego zespół Bitdefender postanowił przygotować poradnik, dzięki któremu dowiesz się, w jaki sposób ustrzec się przed cyberniebezpieczeństwami w czasie świąt. Oprócz tego mamy przygotowaną specjalną stronę świąteczną z naszymi produktami Pomysł na Świąteczny Prezent.

swiateczny-tekst

Bądź wesoły, połączony z siecią i bezpieczny

Okres świąteczny często wiąże się z załatwianiem spraw, spędzaniem czasu poza domem i łączeniem się z publicznymi sieciami Wi-Fi. Niestety wiele z tych sieci jest niezabezpieczonych, co naraża Cię na ataki cyberprzestępców i hakerów próbujących uzyskać dostęp do Twoich danych karty kredytowej i innych działań online.

Chociaż publiczne Wi-Fi może być bardzo pomocne, jest także wylęgarnią hakerów i złodziei tożsamości, którzy chcą wykorzystać dane Twojej karty kredytowej do kupienia sobie prezentów.

Oto trzy sytuacje, w których należy zachować szczególną ostrożność:

 • Utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi i rodziną. Święta to czas nawiązywania kontaktu z bliskimi, czy to poprzez SMS-y, e-maile, media społecznościowe, rozmowy wideo czy wizyty. Dzieląc się życzeniami świątecznymi i aktualizacjami, miej na uwadze, z jaką siecią się łączysz.
 • Podróżowanie. Lotniska i hotelowe sieci Wi-Fi mogą być terenem polowań dla hakerów i złodziei tożsamości, którzy chcą wykorzystać niczego niepodejrzewających użytkowników.
 • Zakupy online w ostatniej chwili. Świąteczny pośpiech często prowadzi do zakupów online w ostatniej chwili, a podczas dokonywania kluczowych zakupów możesz napić się kawy w lokalnym sklepie. Zachowaj szczególną ostrożność, korzystając z publicznej sieci Wi-Fi do czynności takich jak sprawdzanie stanu konta bankowego lub dokonywanie zakupów w ostatniej chwili, ponieważ działania te mogą być widoczne dla cyberprzestępców chcących przechwycić Twoje poufne informacje.

Uważaj na niezabezpieczone sieci Wi-Fi

Łączenie się z niebezpiecznymi sieciami umożliwia hakerom uzyskanie dostępu do danych osobowych na Twoim urządzeniu. W tej sytuacji haker, działając jako man in the middle, może uzyskać dostęp do wszystkich informacji o Twojej aktywności w Internecie, takich jak informacje o płatnościach online, e-maile, dane logowania i zdjęcia. Umożliwia także cyberprzestępcom rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze. Gdy haker zdobędzie Twoje dane osobowe, może ukraść Twoją tożsamość cyfrową i dane karty kredytowej, działać w Twoim imieniu, płacić za zakupy i logować się na Twoje konta osobiste.

3 wskazówki, jak się chronić

Zaktualizuj systemy operacyjne i hasła

Upewnij się, że systemy operacyjne smartfona, komputera, laptopa i tabletu są zaktualizowane. Spowoduje to załatanie luk w zabezpieczeniach, naprawienie błędów, dodanie nowych funkcji i ochroni Cię przed hakerami, którzy chcą wykorzystać przestarzałe i podatne na ataki luki w zabezpieczeniach. Zaktualizuj hasła do wszystkich ważnych kont, szczególnie do kont sprzedawców internetowych, używając mocnej kombinacji co najmniej 10 znaków z wielką literą, cyfrą i symbolem.

Unikaj niezabezpieczonych publicznych sieci Wi-Fi

Unikaj łączenia się z niezabezpieczonymi publicznymi sieciami Wi-Fi, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług bankowych lub zakupów. Wyłącz Wi-Fi, gdy nie jest używane, oraz wyłącz automatyczne łączenie się z funkcjami Wi-Fi i Bluetooth, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Zawsze korzystaj z bezpiecznych opcji płatności

Przed podaniem danych osobowych lub finansowych sprawdź dokładnie, czy współpracujesz z renomowanym, uznanym dostawcą. Upewnij się, że Twoje informacje są szyfrowane.

Wiele witryn korzysta z warstwy bezpiecznych gniazd (SSL) do szyfrowania informacji. O tym, że Twoje informacje zostaną zaszyfrowane, świadczy adres URL rozpoczynający się od „https” (zamiast „http”) i ikona kłódki. Jeśli kłódka jest zamknięta, informacja jest szyfrowana.

Chroń się dzięki Bitdefender VPN, aby przeżyć bezstresowe święta

Jeśli nie chcesz martwić się o swoją prywatność i dane, a więcej cieszyć się świętami, rozważ użycie Bitdefender VPN. Usługa ta może przynieść Ci wiele korzyści, m.in. szyfruje Twój ruch, zabezpieczając publiczne sieci Wi-Fi, dzięki czemu możesz bezpiecznie korzystać z połączeń internetowych w kawiarniach, na lotniskach i w centrach handlowych.


Podsumowując, podczas wykonywania świątecznych zajęć, od zakupów i odwiedzania znajomych po wypicie kawy w ulubionym miejscu, pamiętaj o włączeniu Bitdefender VPN, aby chronić to, co najważniejsze – Twoje bezpieczeństwo i spokój ducha. Bądź bezpieczny i ciesz się bezproblemowymi świętami!


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy