Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Jak wybrać dobry program antywirusowy?

Piotr R

14 grudnia 2023

Dobry program antywirusowy to pojęcie czysto relatywistyczne, ponieważ przydatność danego oprogramowania jest zwykle subiektywna. Jednak pomimo tego możemy uogólnić termin dobrego antywirusa do tego, że powinien się on charakteryzować wysoką skutecznością w blokowaniu złośliwego oprogramowania i phishingu, niewysoką ceną, przejrzystym oraz intuicyjnym interfejsem, niskim wpływem na wydajność systemu, a także dodatkowymi modułami i funkcjami.

Komputer

Mnogość tzw. dobrych programów antywirusowych, które są obecnie dostępne na rynku, może sprawić, że trudno będzie zdecydować się na konkretny produkt. Dlatego zespół Bitdefender postanowił przygotować krótki poradnik dotyczący tego, czym powinien charakteryzować się dobry program antywirusowy oraz na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru.

Różne typy programów antywirusowych

Aktualnie na rynku antywirusowym znajduje się mnóstwo różnego rodzaju produktów. Dlatego w celu wyszukania dobrego programu antywirusowego podzielimy je wszystkie na trzy kategorie.

Darmowe rozwiązania antywirusowe

Czy dobry program antywirusowy może być darmowy? Odpowiedź na to pytanie jest niestety przecząca. Zdecydowana większość bezpłatnych antywirusów jest albo po prostu nieskuteczna, albo wręcz niebezpieczna. Twórcy darmowych systemów zabezpieczających często pozyskują dane o swoich klientach, a następnie sprzedają je innym firmom. Dlatego z reguły nie warto rozważać darmowego systemu antywirusowego.

Oczywiście zdarzają się skuteczne bezpłatne antywirusy – przykładem może być, chociażby Bitdefender Free Edition – jednak pamiętajmy o tym, że zapewniają one tylko niezbędne minimum w zakresie cyberochrony. Jeśli w danej chwili nie masz wolnych środków na dobry program antywirusowy, to możesz skierować wzrok na darmowy produkt, jednak pamiętaj o tym, aby wybrać system firmy, która ma renomę.

Płatne oprogramowanie antywirusowe

Dobry płatny program antywirusowy powinien charakteryzować się tym, że poza skutecznym silnikiem antywirusowym zostały one wyposażone także w dodatkowe funkcje i moduły takie, jak ochrona w czasie rzeczywistym, moduł antyphishingowy, antyransomware, moduł ochrony kamery internetowej i mikrofonu, a także bezpieczną przeglądarkę internetową dedykowaną do płatności online.

Pamiętajmy także o tym, aby podczas wyboru systemu antywirusowego brać pod uwagę także stosunek jakości do ceny oraz nasze realne potrzeby. Jeśli chcemy zabezpieczyć kilka komputerów, to nie warto brać pod uwagę systemów, które oferują technologię XDR. W takim wypadku dobry niedrogi program antywirusowy z klasy home&SOHO będzie w pełni wystarczający.

Pakiety zabezpieczeń internetowych

Jeśli szukasz dobrego programu antywirusowego na telefon, komputer i tablet, to najlepszym wyborem będzie pakiet zabezpieczeń internetowych, np. Bitdefender Total Security. Dzięki niemu zabezpieczysz za pomocą jednego produktu wszystkie swoje urządzenia i będziesz mógł nimi zarządzać z jednego webowego konta.

Pakiety zabezpieczeń internetowych to z reguły najlepszy wybór dla ochrony wszystkich urządzeń w rodzinie oraz w małej firmie. Rozwiązanie to zapewnia skuteczność antywirusów skierowanych na komputery z uniwersalnością, które zapewniają urządzenia mobilne.

Jak rozważać różne funkcje programów antywirusowych?

Dobry program antywirusowy na komputer powinien charakteryzować się trzema kluczowymi funkcjami, które poniżej krótko scharakteryzujemy.

Skanowanie w czasie rzeczywistym

Skanowanie w czasie rzeczywistym to funkcja, która umożliwia automatyczną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem 24/7. W większości bezpłatnych antywirusów w celu wykrycia niebezpiecznych plików musisz ręcznie zarządzić skanowanie systemu. Natomiast skanowanie w czasie rzeczywistym robi to bezustannie bez Twojej ingerencji. Dzięki temu w przypadku pobrania złośliwego pliku antywirus zadziała natychmiastowo i zneutralizuje zagrożenie jeszcze zanim zainfekuje Twój system. Dobry program antywirusowy musi być wyposażony w tę funkcję.

Blokowanie phishingu i innych ataków internetowych

Moduł antyphishingowy oraz skuteczny silnik antywirusowy to kolejne niezbędne elementy dobrego programu antywirusowego. Phishing to obecnie jedno z najpowszechniejszych zagrożeń, które czyhają na użytkowników sieci i charakteryzuje się tym, że są to wszelkiego rodzaju oszustwa internetowe.

Z phishingiem mamy najczęściej do czynienia, gdy otrzymujemy podejrzane wiadomości e-mailowe, których autorzy podszywają się pod firmy, banki, urzędy i inne instytuty użyteczności publicznej. W treści wiadomości możemy znaleźć niebezpieczne linki prowadzące do sfałszowanych stron internetowych lub załączniki zawierające złośliwe oprogramowanie.

Moduł antyphishingowy blokuje wszelkie sfałszowane strony. Dzięki temu już na samym początku blokuje możliwość oszukania użytkownika przez złośliwego hakera. W cyfrowym świecie, gdzie sfałszowanej strony praktycznie nie można odróżnić od tej prawdziwej za pomocą ludzkiego oka, funkcja ta jest niezbędnym elementem każdego dobrego programu antywirusowego.

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy dany system antywirusowy został wyposażony w dodatkowe moduły, np. antyransomware, antyspam i antymalware, dzięki którym zablokuje większość aktualnych cyberzagrożeń.

Aktualizacje i ulepszenia

Dobry program antywirusowy na laptopa powinien też zapewniać regularne aktualizacje oraz ulepszenia. Większość obecnie dostępnych systemów zabezpieczających aktualizuje się automatycznie w tle, dlatego powinniśmy traktować to jako standard. Podczas wyboru odpowiedniego antywirusa warto sprawdzić, czy dany producent ma odpowiednie zaplecze techniczne, które nie tylko zagwarantuje regularne aktualizowanie bazy wirusów, lecz także pracuje nad wyprzedzaniem ruchów cyberprzestępców.

Czynniki, które powinny wpłynąć na wybór programu antywirusowego

Podczas wyboru dobrego programu antywirusowego na telefon i komputer powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko kluczowe elementy takie, jak skuteczność, dodatkowe moduły i regularność aktualizacji, lecz także mniej oczywiste aspekty, które krótko scharakteryzujemy poniżej.

System operacyjny i kompatybilność sprzętowa

Przed wyborem odpowiedniego systemu antywirusowego w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, jakie urządzenia chcemy zabezpieczyć. Jeśli są to tylko komputery, to najprawdopodobniej wystarczy płatny antywirus, np. Bitdefender Internet Security. Natomiast, jeśli szukasz dobrego programu antywirusowego na laptopa, telefon i tablet, to rozważ pakiet ochrony internetowej, np. Bitdefender Total Security.

Szacowanie kosztów

Dobry program antywirusowy powinien być także niedrogi. Stosunek jakości do ceny jest kluczowy podczas wyboru odpowiedniego systemu zabezpieczającego niezależnie od tego, czy będziesz go kupował do ochrony swojej rodziny, czy też firmy. Pamiętaj o tym, że z reguły nie warto przepłacać i wybierać antywirusów, które są wyposażone w moduły, z których nigdy nie skorzystamy, lub nie mamy zasobów ludzkich, aby dobrze je spożytkować.

Personalizacja i elastyczność ustawień

Podczas wyboru odpowiedniego antywirusa warto także wziąć pod uwagę to, czy dany produkt może być personalizowany i zapewnia elastyczność ustawień. Przed zakupem systemu zabezpieczającego warto sprawdzić jego wersję trial w celu sprawdzenia, czy jego interfejs jest dla nas przejrzysty i intuicyjny, ponieważ nie ma nic gorszego niż antywirus, który rozprasza nas swoją pracą oraz wpływa negatywnie na pracę naszego komputera. Jeśli chcesz sprawdzić 30-dniową wersję antywirusa Bitdefender, to odwiedź tę stronę.


Dobry program antywirusowy – podsumowanie

Podczas wyboru odpowiedniego systemu zabezpieczającego powinniśmy pamiętać o tym, że dobry program antywirusowy powinien się charakteryzować:

 • Dobrym stosunkiem jakości do ceny.
 • Skutecznym silnikiem antywirusowym.
 • Dodatkowymi modułami: antyphishingowym, antyransomware i antymalware.
 • Przejrzystym i intuicyjnym interfejsem.
 • Możliwością zabezpieczenia urządzeń z różnymi systemami operacyjnymi.

Pamiętajmy także o tym, że w obecnym krajobrazie cyberzagrożeń zabezpieczenie się za pomocą dobrego programu antywirusowego, jest niezbędnym elementem skutecznej strategii ochronnej. Dlatego, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to powinniśmy niezwłocznie zainstalować na naszych urządzeniach skuteczny antywirus.

 


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy