Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ – Produkty dla firmy

Jak zainstalować BEST na Ubuntu za pomocą SSH

Awatar

Krzysztof B.

7 marca 2024

Ten artykuł opisuje prosty sposób na instalację agenta BEST dla systemów Linux za pomocą bezpiecznego połączenia SSH, na przykładzie Ubuntu.

Jak połączyć się przez SSH z systemem Linux

Najprostszym sposobem na połączenie się z Windowsa przez SSH z systemem Linux po sieci lokalnej jest darmowy program Putty.

Komunikacja SSH działa na zasadzie klient – serwer co oznacza. Aby połączenie zadziałało Twój Linux musi posiadać zainstalowany serwer SSH. Możesz go dodać w trakcie instalacji Ubuntu lub ręcznie za pomocą komendy:

sudo apt install openssh-server

Upewnij się też, że zapora sieciowa nie blokuje połączenia.

Do prostego przenoszenia plików (np. instalatora agenta BEST) może posłużyć oprogramowanie WinSCP.

Jak zainstalować BEST na Ubuntu przez Putty

Zaloguj się do swojej konsoli Bitdefender GravityZone i pobierz instalator dla Linuxa. Możesz to zrobić z zakładki Pakiety instalacyjne po lewej stronie panelu.

Za pomocą WinSCP możesz łatwo przenieść plik instalatora do Ubuntu Server. Uruchom program i wpisz dane docelowego punktu końcowego oraz login i hasło użytkownika Linux.

logowanie do połączenia przez winscp

Gdy nawiążesz połączenie, w lewej kolumnie odszukaj plik instalatora pobranego agenta BEST. W prawej kolumnie utwórz za pomocą graficznego interfejsu nowy katalog do, którego skopiujesz ten plik na Ubuntu. Najlepiej niech będzie łatwo dostępny bez ograniczonych uprawnień. Aby przenieść plik po prostu kliknij go i przeciągnij myszką z jednej kolumny do drugiej.

okno programu winscp wysyłanie pliku do linuxa przez winscp

Uruchom program putty na komputerze z systemem Windows i wpisz adres IP docelowego urządzenia (w pole Host Name or IP adress) z Ubuntu. Connection type wybierz SSH. Port komunikacyjny to 22. Kliknij Open.

logowanie do linuxa przez putty

Po nawiązaniu bezpiecznego połączenia SSH za pomocą putty wpisz swój login i hasło do administratora Linux. Podbij uprawnienia do roota za pomocą komendy sudo su. Następnie przejdź do katalogu, do którego przeniosłeś archiwum z instalatorem.

Na przykładzie jest to: /home/krzysiek/Desktop/Bitdefender Wypakuj archiwum za pomocą polecenia: tar -xvf nazwa_instalatora.tar Przykład: tar -xvf fullKit_unix64_7.0.5.200075.tar Nadaj uprawnienia dla pliku installer za pomocą komendy: chmod +x installer Uruchom plik instalacyjny i zaczekaj.  ./installer Gdy znowu pojawi się możliwość pisania, proces zakończy się. instalacja best na ubuntu przez putty

Możesz po krótkiej chwili sprawdzić czy usługi działają za pomocą polecenia:

 systemctl status bdsec* status usług zainstalowanego agenta best na ubuntu

Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy