Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bez kategorii

Klinika ukarana grzywną 3 mln dolarów w pięć lat po wycieku danych pacjentów

Jakub T.

4 czerwca 2019

Sprawa wycieku danych, do którego doszło pięć lat temu, powraca i uderza w centrum medyczne z Tennessee grzywną w wysokości kilku milionów dolarów.

Touchstone Medical Imaging, amerykańska firma medyczna świadcząca usługi z zakresu diagnostyki obrazowej, została ukarana przez Biuro Praw Obywatelskich (dalej BPO) Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA (dalej ZOS) grzywną w wysokości 3 milionów dolarów po tym, jak analitycy doszli do wniosku, że w klinice miały miejsce zaniedbania w ochronie dokumentacji medycznej pacjentów.

Zgodnie z komunikatem prasowym ZOS, w maju 2014 r. FBI i BPO powiadomiły Touchstone, że z serwerów firmy miał miejsce wyciek informacji o zdrowiu pacjentów (ang. Patient Health Information – PHI).
„Ten niekontrolowany dostęp do dokumentacji medycznej pozwolił wyszukiwarkom indeksować PHI pacjentów, czego ślady pozostały widoczne w internecie nawet po wyłączeniu serwera” – wynika z raportu.

W obliczu tych oskarżeń Touchston początkowo zaprzeczył, jakoby dokumentację medyczną eksponował na zewnątrz. Jednakże późniejsze dochodzenie ujawniło, że w przypadku ponad 300 tys. rekordów firma faktycznie popełniła błąd, ujawniając w sieci imiona i nazwiska, daty urodzenia, numery ubezpieczenia społecznego i adresy zamieszkania pacjentów.

Podobno Touchstone potrzebował „kilku miesięcy” na samo rozpoczęcie badań wycieku, przez tak długi czas pozostawiając pacjentów narażonych na oszustwa, szantaż i inne rodzaje ryzyka, grożące ze strony hakerów mających dostęp do tych poufnych danych – tłumaczy Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe (www.bitdefender.pl).

„Dochodzenie BPO wykazało ponadto, że Touchstone nie przeprowadził starannej i gruntownej analizy ryzyka, jakie wiąże się z potencjalnym wyciekiem poufnych danych, jak również nie dokonał oceny integralności i zabezpieczeń całej elektronicznej dokumentacji medycznej. Klinika nie zawarła też biznesowych umów stowarzyszeniowych ze swoimi kooperantami, takimi jak firma udzielająca wsparcia IT i zewnętrzny dostawca usług z zakresu przetwarzania danych, jak tego wymaga ustawa HIPAA” – napisał ZOS.

Oprócz zapłaty grzywny w wysokości 3 mln USD, Touchstone otrzymał polecenie realizacji „solidnego planu działań naprawczych”, w tym analizy ryzyka w skali całego przedsiębiorstwa. W chwili pisania tego tekstu strona internetowa kliniki była niedostępna.

prócz zapłaty grzywny w wysokości 3 mln USD, Touchstone otrzymał polecenie realizacji „solidnego planu działań naprawczych”, w tym analizy ryzyka w skali całego przedsiębiorstwa. W chwili pisania tego tekstu strona internetowa kliniki była niedostępna.


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy