Moduł skanowania Luk Bitdefendera zajmuje się przeszukiwaniem systemu operacyjnego użytkownika pod względem podatności na zagrożenia, na które narażony jest użytkownik komputera z systemem Windows.
Na jakie podatności narażony jest użytkownik, a są one wykrywane przez moduł skanowania Luk?
W samym systemie operacyjnym, oraz w jego ustawieniach może występować wiele podatności, które mogą narażać użytkownika na potencjalne niebezpieczeństwo. Moduł skanowania luk przeszukuje system pod kątem podstawowych zagrożeń, które mogą być spowodowane przez nieaktualne, zainstalowane aplikacje, brak zainstalowanych najnowszych aktualizacji systemu operacyjnego, słabe hasła do użytkownika systemowego, a także słabo zabezpieczoną sieć Wi-Fi zarówno pod względem szyfrowania jak i poziomu trudności hasła dostępowego.
Jak przeprowadzić skanowanie za pomocą modułu Luki?
Można przeskanować system operacyjny Windows w poszukiwaniu podatności na zagrożenia na dwa sposoby:
1. Lokalnie:
Aby przeskanować lokalnie należy otworzyć okno programu i przejść do zakładki Ochronai w module Luki wybrać pozycję Skanowanie Luk.
Gdy skanowanie zostanie zakończone, program wyświetli nam słabości naszych ustawień systemowych w odpowiednich zakładkach:
2. Zdalnie:
Aby wykonać zadanie skanowania Luk zdalnie należy zalogować się na swoje konto Central na stronie: https://central.bitdefender.com
Po zalogowaniu należy przejść do ulokowanej po lewej stronie zakładki Moje Urządzeniai kliknąć na wybrane urządzenie z systemem Windows.
W nowo otwartym oknie znajduje się zakładka Luka, w której klikając niebieski przycisk Skanuj można wysłać zdalnie polecenie wykonania skanowania Luk na komputerze z systemem Windows.
Wynik skanowania prezentuje się następująco:
Po kliknięciu na Więcej szczegółów można podejrzeć poziom ryzyka zagrożenia:
Czym jest Doradca Bezpieczeństwa Wi-Fi?
Doradca Bezpieczeństwa Wi-Fi jest narzędziem umożliwiającym zgrupowanie sieci Wi-Fi skojarzonych z komputerem w konkretnych kategoriach tj. Dom, Firma, Publiczne.
Jego zadaniem jest ocena poziomu zabezpieczeń danej sieci Wi-Fi i poinformowanie użytkownika o jej poziomie bezpieczeństwa na podstawie szyfrowania, częstotliwości, siły hasła, rodzaju logowania się, i typu uwierzytelniania. .
Doradca bezpieczeństwa Wi-Fi znajduje się w ognie programu, w zakładce ochrona, w sekcji LUKI.
Jakie są możliwości ustawienia modułu LUKI?
W module Luki znajduje się zakładka Ustawienia, w której użytkownik może zdecydować, które podatności systemu na zagrożenie mają być wykrywane lub nie. Są to:
– Aktualizacje Windows – Sprawdza, czy nowe aktualizacje systemu Windows są dostępne do pobrania i czy są zainstalowane na komputerze, łącznie z tymi dotyczącymi zabezpieczeń.
– Aktualizacja aplikacji – Sprawdza, czy zainstalowane aplikacje są aktualne i czy są dostępne do pobrania aktualizacje dla nich.
Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.