Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBezpieczeństwo w Internecie

Masz starszy iPhone? iOS 16.7.8 naprawia ważny błąd bezpieczeństwa

Piotr R

14 maja 2024

Firma Apple udostępniła aktualizacje zabezpieczeń dla urządzeń iDevices starszej generacji, które zablokowały się w systemie iOS 16, w celu usunięcia poważnej luki rzekomo wykorzystanej przez hakerów.

iPhone

Lukę w zabezpieczeniach RTKit, załataną wcześniej w tym roku na nowszych urządzeniach, można wykorzystać w zakresie, w jakim może zapewnić „dowolną zdolność jądra do odczytu i zapisu […] w celu ominięcia zabezpieczeń pamięci jądra”. „Apple wie, że ten problem mógł zostać wykorzystany” – czytamy w notatce dołączonej do wydania iOS 16.7.8 i iPadOS 16.7.8.

iOS 16.7.8 naprawia ważny błąd w luce bezpieczeństwa

Błąd, oznaczony jako CVE-2024-23296, został naprawiony w marcu wraz z wydaniem iOS 17.4 i iPadOS 17.4. Problem jest na tyle poważny, że uzasadnia backport dla klientów posiadających starsze modele z systemem iOS 16, w tym iPhone’a 8, iPhone’a 8 Plus, iPhone’a X, iPada 5. generacji, iPada Pro 9,7 cala i iPada Pro 12,9 cala 1. generacji.

Gigant technologiczny z Cupertino łata także macOS Ventura pod kątem tej luki, udostępniając wersję 13.6.7, która zawiera tę samą poprawkę oraz dwie mniejsze poprawki bezpieczeństwa. Większość takich luk w zabezpieczeniach starannie łatanych przez firmę Apple – szczególnie na urządzeniach starszej generacji – była zwykle wykorzystywana przez operatorów oprogramowania szpiegującego w atakach ukierunkowanych na znane osobistości, np. polityków, aktywistów, opozycjonistów i dziennikarzy.

W tym tygodniu Apple wypuściło także iOS 17.5 i iPadOS 17.5, najnowszą punktową aktualizację swojego mobilnego systemu operacyjnego, która obejmuje dziesiątki dodatkowych poprawek bezpieczeństwa, w tym niezwykle ważną funkcję o nazwie Wykrywanie niechcianych modułów śledzących lokalizację (DULT), która powiadamia użytkowników, jeśli ktoś śledzi ich urządzenie.

Zarówno Apple, jak i Google oferują tę nową funkcję w ramach wieloplatformowego wysiłku mającego na celu zwiększenie bezpieczeństwa i prywatności w ekosystemach iOS i Android na całym świecie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo iPhone?

Bitdefender zdecydowanie zaleca wdrożenie najnowszych aktualizacji zabezpieczeń od dostawcy urządzenia, gdy tylko nadarzy się okazja. Aktualizowanie urządzeń zapewnia zastosowanie najnowszych poprawek zabezpieczeń, co znacznie zmniejsza powierzchnię ataku hakerów.

Warto także, rozważenie zainstalowania bezpłatnego antywirusa Bitdefender Mobile Security for iOS. Link do tego programu antywirusowego znajduje się tutaj.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy