Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Menedżer haseł – lepszy niż ludzka pamięć

Julia N

30 czerwca 2023

Mózg współczesnego człowieka codziennie przetwarza kilkadziesiąt gigabajtów informacji. Każdy z nas przechowuje w swojej głowie ogromną bazę rozmaitego rodzaju danych. Lista spraw, o których musimy pamiętać, zdaje się rosnąć z tygodnia na tydzień, z roku na rok. Czy warto dodatkowo obciążać nasze „centrum dowodzenia” różnymi kombinacjami znaków będącymi kodami dostępu do naszych licznych kont w Internecie? Nie warto i nie trzeba! Wystarczy skorzystać z pomocy menedżera haseł.

wejście do skarbca (szare)

Dlaczego menedżer haseł jest lepszy od naszej pamięci?

Powszechnie wiadomo, że ludzka pamięć bywa zawodna. Nasze przebodźcowane umysły nie tylko mogą zawieruszać (czasowo lub na stałe) pewne informacje, ale także mieszać ze sobą fakty, a nawet konfabulować… Luki w pamięci bywają zastępowane przez dane, które mają niewiele wspólnego z prawdą.

Zapisywanie haseł w pliku na pulpicie komputera jest niebezpieczne, ponieważ w razie zhakowania urządzenia cyberprzestępca za jednym zamachem uzyska dostęp do wszystkich naszych kont. Notowanie haseł na papierze również wiąże się z ryzykiem wdarcia się tam osób trzecich, poza tym mija się z celem, gdyż może się zdarzyć, że zwyczajnie zapomnimy, gdzie odłożyliśmy karteczkę lub notes…

Zalety menedżera haseł

Bezpieczeństwo haseł

Menedżer haseł przechowuje dane do logowania w bezpiecznym miejscu, zwykle zaszyfrowanym, co znacznie minimalizuje ryzyko ich utraty lub kradzieży.

Wygoda i łatwość obsługi

Zarządzanie wieloma hasłami może być frustrujące i czasochłonne. Menedżer haseł eliminuje tę trudność, umożliwiając przechowywanie wszystkich haseł w jednym bezpiecznym miejscu. Użytkownik może łatwo uzyskać dostęp do swoich kont online za pomocą jednego głównego hasła lub autoryzacji biometrycznej.

Synchronizacja między urządzeniami

Menedżer haseł umożliwia synchronizację między urządzeniami, takimi jak komputery, smartfony i tablety, co oznacza, że nasze hasła są zawsze dostępne we wszystkich posiadanych przez nas urządzeniach. Ułatwia to znacznie korzystanie z kont online na różnych platformach.

Dodatkowe funkcje

Wiele menedżerów haseł oferuje również dodatkowe funkcje, np.:

 • przechowywanie informacji, takich jak numery kart kredytowych czy dane kontaktowe
 • automatyczne wypełnianie formularzy i ochrona przed phishingiem (często menedżer haseł wypełnia pola logowania tylko na tych na stronach, które zostały zidentyfikowane jako prawdziwe)
 • generowanie bezpiecznych haseł dla nowych kont.

Jak rozsądnie i bezpiecznie korzystać z menedżera haseł?

Aby menedżer haseł należycie spełnił swoje zadanie, powinniśmy zdecydować się na oprogramowanie renomowanej marki pozbawione luk w zabezpieczeniach, a tym samym odporne na cyberataki. Warto wybrać rozwiązanie automatycznie wypełniające pola logowania – dzięki temu unikniemy przechwycenia naszych danych, nawet jeśli w urządzeniu znajdzie się keylogger. Powyższą funkcję posiada Bitdefender Password Manager uzbrojony w najmocniejsze znane ludzkości algorytmy szyfrujące. Wśród posiadanych przezeń dodatkowych możliwości znajdują się m.in. generator haseł i miejsce na przechowywanie danych kart płatniczych.

Menedżer haseł wymaga ustawienia hasła głównego, które daje dostęp do wszystkich innych przechowywanych w oprogramowaniu. Jeśli nie chcemy wpuścić tam osób trzecich, musimy wymyślić naprawdę długi i skomplikowany kod… lub skorzystać z funkcji generowania haseł naszego menedżera. Pod żadnym pozorem nie ujawniajmy nikomu głównego hasła!

Jak mówi powiedzenie – „strzeżonego Pan Bóg strzeże”.  Mimo posiadania najlepszego menedżera haseł na rynku powinniśmy zawsze korzystać z wiarygodnych urządzeń i sieci. Ponadto warto zabezpieczyć komputer skutecznym antywirusem, a także należycie dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie.


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy