Mieszkaniec Gruzji został skazany na 10 lat więzienia za pranie milionów dolarów pochodzących z oszustw internetowych. 31-letni Malachi Mullings z Sandy Springs uzyskał miliony dolarów dochodów pochodzących z oszustw generowanych w ramach programów, w tym oszustw romantycznych skierowanych do starszych ofiar oraz oszustw związanych z biznesową pocztą elektroniczną (BEC), których celem były programy świadczeń opieki zdrowotnej i firmy prywatne.
Groźny oszust internetowy został skazany
„Wraz ze swoimi współspiskowcami Mullings brał udział w transakcjach finansowych mających na celu ukrycie dochodów z oszustwa, a część dochodów przeznaczał na zakup luksusowych przedmiotów, takich jak drogie samochody i biżuteria” – podaje Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.
W jednym przypadku Mullings przekazał 310 000 dolarów ze stanowego programu Medicaid, które miały stanowić zwrot kosztów dla szpitala. W innym przypadku Mullings kupił Ferrari po oszukaniu ofiary na 260 000 dolarów.
Oszuści romantyczni zazwyczaj obiecują pieniądze i inne towary w zamian za rzekome uczucia. W niedawnym alercie Better Business Bureau (BBB) stwierdzono, że oszuści oferują teraz na platformach randkowych możliwość zostania Twoją dosłownie „cukrową mamą” (sugar momma) lub „cukrowym tatusiem” (sugar daddy), aby wyłudzić od Ciebie pieniądze.
Zgodnie z dokumentami sądowymi i dowodami przedstawionymi podczas wydania wyroku Mullings korzystał z 20 rachunków bankowych otwartych w ramach fałszywej firmy nazwanej jego imieniem: The Mullings Group LLC. Co najmniej od 2019 r. do lipca 2021 r. Mullings wykorzystywał te konta do prania około 4,5 mln dolarów.
Mullings przyznał się do jednego zarzutu, czyli oszustwa mającego na celu pranie pieniędzy i siedmiu zarzutów różnych przestępstw związanych z praniem pieniędzy w styczniu ubiegłego roku. Według Departamentu Sprawiedliwości miał dziewięciu współspiskowców.
W tym tygodniu za swoje zbrodnie został skazany na 10 lat więzienia.
Jak uchronić się przed oszustwami w Internecie?
„Oszustwa w Internecie są obecnie czymś powszechnym i każdy może stać się ich celem. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do jakichkolwiek wiadomości, które otrzymujemy w sieci. Nie klikajmy w podejrzane linki, nie pobierajmy załączników od nieznajomych oraz nigdy nie przelewajmy pieniędzy do osób, których nie znamy osobiście. Pamiętajmy także o tym, aby zawsze korzystać z urządzenia, które zostało zabezpieczone za pomocą skutecznego systemu antywirusowego” – mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.