Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

BlogRansomware

Miasto Riviera Beach (Floryda) płaci okup, aby odzyskać dostęp do zaszyfrowanych plików

Maciej Markowski

10 lipca 2019

Celem coraz większej liczby ataków typu ransomware jest lokalna administracja w całych Stanach Zjednoczonych — w rezultacie takich ataków organy administracyjne muszą wyłączać swoje systemy. I wydaje się, że większość organów administracyjnych ignoruje zalecenia FBI, aby nie spełniać żądań hakerów. Miasto Riviera Beach na Florydzie, miejsce zamieszkania 35 tysięcy ludzi, właśnie przyjęło taką samą taktykę — donosi CNN.

Po tym jak 29 maja jego system komputerowy został sparaliżowany w wyniku otwarcia zainfekowanego e-maila przez pracownika policji, rada miasta Riviera Beach, w tajnym głosowaniu podczas poniedziałkowej sesji zwołanej w trybie pilnym, podjęła decyzję o przekazaniu 65 bitcoinów (równowartość około 600 tysięcy dolarów USA) w formie okupu, aby odzyskać dostęp do swoich komputerów.

Infekcja oprogramowaniem typu ransomware zmusiła policję i straż pożarną do przyjmowania zgłoszeń i dokumentowania wszystkich połączeń telefonicznych na papierze. Według przedstawicieli miasta średnia liczba połączeń telefonicznych to 280 na dzień.

Wynik głosowania nie był jednogłośny, a koszt okupu zostanie pokryty przez ubezpieczenie. Poprzez spełnienie żądań hakera rada ma nadzieje na odzyskanie dostępu do zaszyfrowanych plików i przywrócenie sprawności operacyjnej systemu.

Bitdefender®
Lider w walce z ransomware


Chroń swoją organizację przed ransomware z rozwiązaniami, które najlepiej zapobiegają i blokują zagrożenia.

Do tej pory miasto wydało 900 tysięcy dolarów USA na unowocześnienie infrastruktury IT, poprzez inwestycje w 310 komputerów stacjonarnych i 90 laptopów.

Justin Williams, pełniący obowiązki dyrektora działu IT miasta Riviera Beach, twierdzi, że miasto musi wydać ponad 1 milion dolarów USA, aby „kompleksowo usunąć problem i ubezpieczyć się od ryzyka”. Justin Williams potwierdził, że witryna internetowa i poczta elektroniczna ponownie zaczęły działać.

Organy ścigania rozpoczęły dochodzenie w sprawie ataku.


Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy