Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Niektóre firmy nigdy nie wiedzą, że są atakowane

Marcin Jabłonka

21 stycznia 2020

Według nowych badań nie wszystkie cyberataki są widoczne, a niektóre firmy nie wiedzą, że są atakowane i nie mają pojęcia o skutkach takiego ataku na ich organizację.

Firmy z jakimkolwiek kontaktem online będą prawie na pewno wcześniej czy później atakowane. A kiedy ma miejsce faktyczny cyberatak, nigdy nie jest tak jak w filmach; w oddali nie ma żadnych wizualnych wskaźników ani alarmów. Przez większość czasu organizacje zauważają problemy z ruchem internetowym lub Centrum Bezpieczeństwa Operacji (SOC) stwierdza, że firma jest atakowana.

Nic dziwnego, że w niektórych sytuacjach firmy nie będą świadome ataku. W najgorszym przypadku infrastruktura organizacji jest naruszona, ale osoby atakujące pozostają ukryte. W zależności od ich zamiarów mogliby leżeć nisko i czekać na odpowiedni moment, aby uderzyć lub od razu rozpocząć eksfiltrację poufnych danych.

Niedawna ankieta Radware przeprowadzona wśród ponad 550 respondentów z różnych branż na całym świecie wykazała, że 22% z nich nie było nawet świadomych zbliżającego się ataku. Ten problem jest bardziej znany jako problem widoczności i zwykle występuje w organizacjach, które nie monitorują wewnętrznego ruchu danych.

Na przykład Bitdefender oferuje rozwiązanie o nazwie Network Traffic Security Analytics (NTSA), które ma na celu rozwiązanie tego precyzyjnego problemu. Korzystając z połączenia uczenia maszynowego i analizy zachowania, SOC monitoruje infrastrukturę i dokonuje ustaleń dotyczących infekcji, jeśli punkty końcowe nie zostaną wyzwolone.

Nawet jeśli organizacja ma wszystkie zabezpieczenia w celu ochrony urządzeń firmy, nadal trudno jest rozliczać osoby przynoszące własne niezabezpieczone urządzenia (BYOD – weź własne urządzenie) lub urządzenia z Internetem Rzeczy (IoT), które nie wyświetlają się jako tradycyjne punkty końcowe. W połączeniu z faktem, że wiele firm decyduje się przenieść swoje operacje do chmury , liczba możliwych wektorów ataku znacznie wzrasta.

Badanie ujawniło wiele innych niepokojących aspektów problemu widoczności. Na przykład 27% atakowanych firm nie ma pojęcia, czego chcą hakerzy, a 13% nie ma pojęcia, w jaki sposób cyberatak wpłynie na ich działalność.

Wreszcie 30% respondentów nie monitoruje ruchu wschód-zachód, co jest terminem określającym ruch wewnątrz infrastruktury. Łatwo jest myśleć o atakach z zewnątrz, ale nie zawsze tak jest. Rozwiązania takie jak NTSA mogą również wykrywać zagrożenia wewnętrzne, co może być tak proste, jak pracownik uzyskujący dostęp do zasobów, których nie powinien, i przechodzący na szpiegostwo przemysłowe.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy