Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Niezdecydowanie dyrektorów ds. bezpieczeństwa informacji w sprawie chmur publicznych: do 2021 r. większość obciążeń będą realizować centra przetwarzania

Maciej Markowski

27 czerwca 2019

Prywatne centra danych należące do przedsiębiorstw stanowią rdzeń infrastruktury IT, jednak są one coraz bardziej obciążone i już wkrótce mogą stanowić główny problem związany z wydajnością.

Jak wynika z badania firmy Bitdefender przeprowadzonego w 2017 r., 67,2% dyrektorów ds. bezpieczeństwa informacji korzystało już w swojej pracy z chmur hybrydowych do przechowywania danych, 64,8% stosowało sieci definiowane programowo, 62,8% polegało na wirtualizacji danych korporacyjnych, 57,2% stosowało pamięć masową definiowaną programowo, a 35,6% — infrastruktury hiperkonwergentne. Łącznie prawie 80% dyrektorów ankietowanych przez firmę Bitdefender pracowało nad transformacją posiadanych centrów przetwarzania, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo, stopień ochrony danych i produktywność, a także ułatwić zarządzanie środowiskiem IT i obniżyć wydatki.

Zamiast jednak ułatwiać sobie życie, organizacje niechętnie myślą o całkowitym przejściu do chmury publicznej. Jak wynika z badania centrów danych prowadzonego w 2019 roku (przez ponad 3 miesiące) przez Uptime Institute wśród 1600 respondentów z różnych branż na świecie, ich zdaniem chmura publiczna nie zapewnia wyraźnej widoczności, przejrzystości i odpowiedzialności.

„Połowa osób wykorzystujących publiczną chmurę do zastosowań o znaczeniu strategicznym również jest zdania, że chmura ta nie zapewnia należytej widoczności” — czytamy w badaniu.

Firmy niechętnie myślą o przejściu do chmury ze względu na brak dostępu do odpowiednich informacji, w efekcie czego centra przetwarzania danych są zmuszone wykonywać wszystkie obciążenia. Jest to prawdopodobnie jeden z powodów, dla których przewiduje się, że do 2021 r. centra przetwarzania będą wciąż realizowały większość zadań informatycznych. To zdecydowanie za duże obciążenie, biorąc pod uwagę rosnący kryzys kadrowy i spadek jakości usług IT. Jak wynika z dokładniejszego raportu branżowego, 61% profesjonalistów nie jest w stanie zatrudnić wystarczającej liczby pracowników lub utrzymać takich, którzy byliby chętni związać się z zespołem na odpowiednio długi czas. Dla porównania, w ubiegłym roku odsetek ten wynosił 55%.

Nowoczesne centra danych są zmuszone pracować pod dużym obciążeniem, co czyni je podatnymi na przestoje, a tym samym prowadzi do znacznego pogorszenia jakości świadczonych usług. Na problem ten natrafiło w ciągu ostatnich 12 miesięcy 34% firm, a wszystkie problemy były związane z utratą zasilania lub przeciążeniami sieci. Zdaniem 10% przedstawicieli kadr kierowniczych przestoje centrów przetwarzania generują w ostatnim czasie straty przekraczające milion dolarów.

Zarządzanie obciążeniami, takimi jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja, to ogromna odpowiedzialność, z którą poszczególne branże próbują radzić sobie na różne sposoby. Jak jednak czytamy w badaniu: „w ciągu ostatnich dwóch lat tempo poprawy efektywności energetycznej centrów danych zmalało, a w niektórych przypadkach efektywność ta zdołała nawet spaść”.

Wraz z wdrażaniem nowych technologii organizacje dążą do usuwania krytycznych wąskich gardeł — takich jak obciążenia, utrzymywanie kompetentnych pracowników oraz zachowanie ciągłości pracy i wydajności centrów przetwarzania danych.  Niezależnie od tego, czy napotykamy problemy z chłodzeniem lub dystrybucją energii, czy też borykamy się ze skutkami zmian klimatycznych, przezwyciężenie problemów związanych z infrastrukturą cyfrową będzie na pewno wymagało przeprowadzania bardziej szczegółowych przeglądów.


Autor


Maciej Markowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy