Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił, że skazał Nigeryjczyka na karę czterech lat więzienia za udział w grupie cyberprzestępczej. Haker przez ponad pięć lat atakował firmy i internautów na całym świecie.
31-letni Solomon Ekunke Okpe z Lagos był członkiem gangu, który planował i przeprowadzał wiele rodzajów cyberataków, odpowiadał między innymi za nadużycia biznesowej poczty e-mail (BEC), oszustwa związane z romansami, oszustwa związane z pracą zdalną w latach 2011-2017.
Międzynarodowa grupa przestępcza
Obierając za cel niczego niepodejrzewających internautów, a także banki i firmy w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, Okpe i jego współpracownicy mieli zamiar spowodować „straty przekraczające milion dolarów”.
Wśród ofiar grupy hakerskiej Okpe były między innymi First American Holding Company i MidFirst Bank. Hakerzy najczęściej kradli hasła i inne poufne informacje poprzez ataki phishingowe. Włamywali się na konta internetowe swoich ofiar i przyjmowali fałszywe tożsamości, aby oszukiwać internautów, a także pracowników banków i firm, w celu kradzieży danych do płatności online.
W serii ataków BEC Okpe i inni członkowie gangu nakłaniali pracowników banków i innych firm do dokonywania nieautoryzowanych przelewów pieniężnych na konta pod ich kontrolą, podszywając się pod zaufane osoby.
Oszuści stworzyli również fałszywe profile na stronach internetowych i forach z ofertami pracy, udając, że zatrudniają osoby do wykonywania legalnej pracy w domu. Niestety oszukani pracownicy brali udział w nielegalnym procederze przenoszenia skradzionych środków na konta cyberprzestępców.
„Zespół Bitdefender coraz częściej obserwuje sytuacje, w których cyberprzestępcy zamieszczają ogłoszenia o pracy, która oznacza tak naprawdę pomoc w praniu brudnych pieniędzy uzyskanych w wyniku oszustw i ataków hakerskich. Jeśli w jakiejś podejrzanej grupie na Facebooku znajdziemy ogłoszenie, w którym potencjalny pracodawca proponuje prostą pracę zdalną polegającą na wypełnianiu formularzy lub zakładaniu nowych kont bankowych w zamian za bardzo atrakcyjne wynagrodzenie, to lepiej zachować czujność” – przestrzega Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.
Ponadto Okpe i jego koledzy przestępcy utworzyli fałszywe konta w portalach randkowych, celując w samotne osoby. Posługując się fikcyjnymi tożsamościami, próbowali nakłonić ofiary do przelewania dziesiątek tysięcy dolarów.
Nigeryjski haker został skazany za udział w grupie przestępczej
Okpe został aresztowany w Malezji i był tam przetrzymywany przez ponad dwa lata. W tym czasie Stany Zjednoczone zabiegały o jego ekstradycję.
Zarówno Okpe, jak i jego wspólnik, Johnson Uke Obogo, przyznali się do zarzutów oszustw bankowych i pocztowych w grudniu ubiegłego roku.
Obogo, którego aresztowano w Wielkiej Brytanii, został skazany na rok i jeden dzień pozbawienia wolności za udział w grupie przestępczej. Okpe skazano w tym tygodniu na cztery lata i miesiąc więzienia.